פרשת תולדות מאת: אילנה ויילר מתוך היומן השבועי לנשים
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

פרשת תולדות מאת: אילנה ויילר מתוך היומן השבועי לנשים 

מאת    [ 02/11/2010 ]
מילים במאמר: 550   [ נצפה 1591 פעמים ]

 
 

על הריונה של רבקה אמנו נאמר: "ויתרצצו הבנים בקרבה, ותאמר אם-כן למה זה אנכי; ותלך לדרש את-יהוה.  ויאמר יהוה לה, שני גיים בבטנך, ושני לאמים ממעיך יפרדו ולאם מלאם יאמץ, ורב יעבד צעיר." (בראשית כה, כב-כג)

תיאור זה מביא את תמצית המאבק בין יעקב ועשו מאז ועד היום. מאבק בין שני ארכיטיפים, שני כוחות - פיזי ורוחני - שמתקיימות ביניהם זיקה ותלות. ואומר רש"י:  "'ולאום מלאום יאמץ' - לא ישוו בגדולה. כשזה קם זה נופל..."

אם ניתן היה להפריד בין יצחק וישמעאל, שאמנם נולדו מאב אחד אך לא מאותה האם, ולשלח את ישמעאל כפי שדרשה שרה ברוח הקודש, הרי שיעקב ועשו הם תאומים, בניהם של יצחק ורבקה הגדלים בכרס אחת ובהריון אחד.

רבו הפירושים על אותה התרוצצות משונה שחשה רבקה בקרבה (רבקה-קרבה בהיפוך אותיות), 'ורבותינו דרשו: לשון ריצה. כשהייתה עוברת על פתחי תורה של שם ועבר, יעקב רץ ומפרכס לצאת, עוברת על פתחי עכו"ם, עשו מפרכס לצאת.'

ורבקה נבוכה ונסערת מהדואליות המתקיימת

בקרבה: "למה זה אנוכי"? היא תוהה.

כוחות אלה, המכונים יעקב ועשו, הם ככוחות הנפש המצויים בכל אחת ואחד מאיתנו.

הם תאומים, עוד מבטן הם קשורים. כוחו של היצר הטוב מול כוחו של היצר הרע. מאבק נתון בין שני כוחות אלה הניטעים בנו מהריון, מזמן התהוותנו, וכמו תאומים הם נוכחים במציאות חיינו ונפשנו. כך קבע בורא עולם.

עשו הוא "איש יודע צייד, איש שדה", איש טבע וכוחו הוא כוח החומר. ויעקב "איש תם יושב אוהלים". כוחו הוא הכוח הרוחני.

את כוח עשו איננו צריכים לפתח. עשו עשוי, מושלם. הוא שלם מראשית הופעתו. זהו כוח המשיכה שיש בנו לעולם הזה, ליופיו, לתאוותיו ולפיתויו. כוח יעקב הוא כוח פנימי, המצריך פיתוח, התחכמות ויוזמה.

"בכל יום יצרו של אדם מתגבר עליו", מדי יום אנחנו שבים ומתוודעים לנוכחות עשו ולנוכחות יעקב בתוכנו.

המאבק ביניהם אמור לבנות אותנו, ולהפוך אותנו לשלמים יותר ולמושלמים. חיזוק הכוח הרוחני שלנו וההתגברות על פתויי החומר והעולם הזה בונים בנו איכויות שלא הינו זוכים להם לולא המאבק ולולא הבחירה המתחדשת בכל יום.

"ורב יעבוד צעיר". עשו יוצא ראשון, הוא הבכור ונקרא 'רב'. היצר הרע זקן יותר וותיק מהיצר הטוב שנקרא 'צעיר'. רק בגיל שלוש עשרה זוכה האדם להצטרפות היצר הטוב לתבנית נפשו.

משימת חיינו היא לאפשר ליעקב שבנו לעקוב, כלומר לעקוף את היצר הרע, להגיע למצב של "ויעקבני זה פעמיים" ולהשיג את הבכורה. זהו קניין שנעשה מתוך השתדלות, מאמץ ועבודה על המידות. לכן, את עשו, שלא כמו את עמלק, אין אנחנו אמורים להשמיד. כי כוח עשו, הוא כוח חיוני, הוא כוח ה'טבע' שאותו אנחנו אמורים לכפוף לשירות הכוח הרוחני שבנו.

היהודי השלם חי בנוכחות מלאה בעולם הזה. הוא מצווה ליהנות ממנו, לברך על יופיו ולהתענג על הבריאה. היהודי השלם מכוח ניצחון יעקב על עשו, זוכה להשרות את הכוח הרוחני בעולם, וזוכה לשמו, 'ישראל'.

 

עוד מאמרים ניתן למצוא ביומן השבועי לנשים : 077-5253532 או באתר: www.bnotya.co.il

בנותי'ה - מתחברות אל הזמן יומן שבועי לנשים www.bnotya.co.il

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב