דל, נטול, לייט, דיאט והקשר להרזיה?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

דל, נטול, לייט, דיאט והקשר להרזיה? 

מאת    [ 03/10/2010 ]
מילים במאמר: 1197   [ נצפה 1634 פעמים ]

 
 

דל, נטול, לייט, דיאט והקשר להרזיה?

 

הקפה נטול, הגבינה לייט, הרוטב בסלט דל והשמן גם הוא דיאט.  אז למה ומדוע אנחנו רק הולכים ומעלים במשקל? וזה כמובן עולה במחיר של בעיות בריאותיות נלוות רבות שונות ומגוונות.  עם כל ההגדרות המבלבלות הללו נותרנו עם כאב ראש אחד גדול. מה ההבדל בין נטול, דל ולדיאט? אז ראשית בואו נעשה קצת סדר במושגי היסוד של הדיאטה הקונבנציונאלית.

 

דיאט זה אומר שמוצר מזון (לא משקה) מכיל עד 40 קלוריות ל-100 גרם. במשקה יהיו עד 20 קלוריות ל-100 מ"ל. כלומר הקלוריות אכן מופחתות במוצר שנושא את ה"תואר" דיאט. לייט משמעו מופחת, כלומר, כמות הרכיב שעליו נאמר "מופחת" נמוכה בשליש מהמוצר המקביל "הלא מופחת". לדוגמה - כמות השומן והקלוריות בגבינה צהובה מסוג לייט נמוכה בשליש מהכמות בגבינה צהובה רגילה. דל כמו לייט, זוהי הגדרה יחסית ולא מוחלטת שמשמעותה שיש מעט מהרכיב שעליו נאמר דל (למשל, דל כולסטרול). הכוונה היא דל באופן יחסי לצריכה היומית המומלצת לאדם ביום. ללא או נטול, אין הכוונה להיעדר מוחלט אלא לכמות קטנה ביותר, כמעט אפסית. קפה נטול קפאין, למשל, יכיל כמות מזערית של קפאין.

 

תעשיית המזון מפתחת אין סוף מוצרים בעלי תואר דיאטטי, מופחת, נטול או דל. ובכל זאת אנו הולכים ומעלים במשקל מה זה אומר? שזה ממש לא הכיוון! תעשיית המזון הדיאטטי מגלגלת מיליארדים ומנצלת את מצבם של אלפי אנשים, שניסו כבר כל דבר ומשום מה עדיין לא מצליחים לרזות.

 

מה שקורה זה שגם אנשים אשר הצליחו לרזות בדיאטות המבוססות על מזון דיאטטי, דל ונטול, לרוב מספיקים ליהנות מהתוצאה לתקופה מאוד קצרה,  תוצאות מהירות משמעותן תוצאות לא אמיתיות, מזויפות, מהר מאוד הגוף החטוב שהושקע עמל רב כדי להשיגו - חומק להם מבין האצבעות. הגוף מהר מאוד חוזר למשקלו הקודם וזאת במקרה הטוב ובמקרה הרע הנזק הוא תוספת של עוד מס' קילוגרמים, אם לא יותר.

 

מחקר גדול שהתפרסם במגזין בריאות אמריקאי הוכיח חד משמעי שדיאטות כאלו בסופו של דבר הן הרבה יותר משמינות מאשר מרזות והכי חשוב פוגעות בבריאות, וזאת בשל מחסורים שנוצרים עקב תזונה דלה וחסרה בערכים תזונתיים שכה חשובים לבריאות הגוף.

 

אז מה עושים על מנת להצליח? – כדי להצליח ראשית חוכמה חשוב להגיע לתובנה שעושים מעשה.  את המעשה עושים אחרת ממה שעשיתם עד היום. יש צורך לצאת מהשגרה ומה לומר, זה תמיד לא נוח ומפחיד. אך יחד עם זאת זה ממלא באנרגיה ובחדוות עשייה. חשוב לדעת שנכנסים לתהליך והמחשבה צריכה להיות ממוקדת וברורה והכי חשוב נחושה.

 

מחקרים רבים נעשו בתחום כוחה של המחשבה, ובהסתמך עליהם פותחו טכניקות עבודה מוכחות ויעילות המסייעות לכל אחד ואחת מאיתנו לכבוש את האוורסט הפרטי שלהם.
עוד מצאו שכשמטרה מוצבת בצורה נכונה ויעילה היא מספקת מוטיבציה ונחישות, כך שהסיכוי להצלחה גדל בצורה ניכרת לעומת מי שלא הציבו לעצמם מטרה. מטרות הביניים המוצבות בדרך להשגת המטרה על בסיס יומי, שבועי ואו חודשי, מאפשרות תחושת הישג והצלחה לאורך הדרך, הגורמות לנו לחוש טוב ביחס לעצמנו. כשאנחנו מרגישות טוב ביחס לעצמנו המוטיבציה גוברת, הביטחון העצמי והערך העצמי עולים, והתמונה הפנימית של האופן שבו אנחנו תופסות את עצמנו, גם, ביחס להצלחות וכישלונות משתנה לטובה. כך נבנה רצף של חוויות מעודדות ומעצימות.

 

בראש ובראשונה נציב לעצמנו מטרה. המטרה צריכה להיות: כתובה, צריכה להוות אתגר, צריכה להיות ישימה ואפשרית, צריכה להיות ברורה, ספציפית ומדידה. צריך להיות לה מועד לסיום או תאריך יעד. ולסיכום מטרה צריכה להיות כזאת שהאדם שהציב אותה ידבק בה בכל מאודו. השאלה שצריכה להישאל מהי תוכנית הפעולה הטובה ביותר להשגת מטרה זו.

 

יחד עם זאת חשוב לחלוק את המטרה עם מלווה אשר יעניק את המסגרת והתמיכה. לעתים עולה וצפה התחושה שהמטרה היא בלתי אפשרית ולכן חשוב לגייס מקור שיעניק תמיכה רגשית וילווה בתהליך.

 

בואו ניקח לדוגמה את המטרה "אני רוצה להיות רזה" – כתבו את המטרה הזו ופרטו איך יראו חייכם כשאתם רזים? יהיה לי כיף, ארגיש נפלא עם המראה החדש, ירגיש יפה, יתחיל ליהנות מהחיים, אקנה בגדים חדשים, אוכל להכיר בן / בת זוג, חיי המין ישתפרו, ארגיש בריא וכדומה.  

 

כבר קראתם ושמעתם כל כך הרבה על  הרזיה ואתם יודעים בדיוק מה עליכם לעשות: לאכול דל שומן, מזון דיאטטי, ארוחות מסודרות, לעשות פעילות ספורטיבית וכדומה. אז למה אתם לא מיישמים את כל מה שאתם יודעים? משום שזה בלתי אפשרי לעשות שינוי ותהליך כזה לבד וללא ליווי של איש מקצוע. איש מקצוע שיציב את המטרות שייתן תמיכה רגשית ומסגרת לכל התהליך הזה.

 

קיים גם הפחד הזה הפחד מרעב, הפחד מכישלון, הפחד להשמין חזרה, הפחד שלא אוכל לעמוד בפני מאכלים שאני אוהבת כמו שוקולד. איך נתמודד עם הפחדים הללו? – בנחישות ובהבנה. כתבו את הפחדים על דף נייר וכתבו גם את התשובות שעולות בדעתכם. לדוגמה: "אני פוחד להיות רעב" והתשובה "אני חייב לאכול כשאני מרגיש שהרעב ממשמש ובא". אז "איך אוכל להתגבר על הפחד הזה?" התשובה לדוגמה: "כשאני ירגיש שהרעב מתקרב אמתין 20 דק' בדיוק ואראה מה קורה לי", או "אתיידד עם תחושת הרעב". זה יגרום להבנה שאין מה להיבהל, לא נמות מתחושת רעב, הרעב גם יכול להיעלם או שאני יבין שאני באמת רעב ואוכל מזון בריא המתאים ומותר לי ליד שולחן וללא הסחות דעת כמו עיתון, טלוויזיה וכדומה. באופן הזה אנו נטפל בכל המכשולים והפחדים שצצים לנו לאורך הדרך והתהליך.

 

בסוף יום רשמו את ההצלחות והכישלונות והסיבות  לכישלונות, כך ניתן יהיה לנתח אותם ולהגיע להבנה טובה יותר של דרך התנהלותכם מול המזון במהלך היום.

 

 

רוצים מסגרת שתסייע לכם להיכנס לתהליך כזה? "להיות רזה זו לא מטרה זו דרך חיים!" זהו תהליך שאני מלווה הכולל 10 מפגשים פרטניים ובו אנו בונים ביחד תוכנית עבודה המבוססת על תזונה נכונה המותאמת למצב הבריאותי, הגיל ואורח החיים.

 

לפרטים לפנות לריקי – 054-8091279

www.hanativ.co.il  riki@hanativ.co.il

 

 

 ד"ר ריקי לנגברג-N.D, נטורופתית www.hanativ.co.il  054-8091279

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב