על מחשבות, על מעשים ועל מה שביניהם
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

על מחשבות, על מעשים ועל מה שביניהם 

מאת    [ 25/04/2007 ]
מילים במאמר: 346   [ נצפה 4969 פעמים ]

 
 

 

מי מאתנו לא נתקל במונחים, אמרות ונוסחאות מתחומים ומשדות שונים: פסיכולוגיה, דת, פרפסיכולוגיה ועוד, כדוגמת: "אפקט פיגמליון" (נבואה המגשימה את עצמה), "סוף מעשה במחשבה תחילה" (מתוך הפיוט לכה דודי - קבלת שבת), כוחה של חשיבה חיובית, גבוהה וכן הלאה.

כל אלו עומדים בקנה אחד עם ההנחה שאנו מייצרים את המציאות שלנו, לפחות חלק ניכר ממנה. שהרי כל הכרה/מחשבה/תפיסה/עיבוד מידע מוביל/ה אותנו לפעילות ספציפית המייצרת סיטואציה חדשה. לא אחת קורה שאנו מדמיינים התרחשות חברתית והיא אכן נוצרת.

על מנת להסביר תהליכים ביהביוריסטיים, יצר אלברט אליס את נוסחת ה- ABC הקושרת בין אירועים מתפעלים (A), מערכת אמונות של מטופלים (B) והשלכות אמוציונליות והתנהגותיות עליהם (C). אם כן, מערכת אמונות שאינה רציונלית עשויה לעורר מצוקות אמוציונליות ומכאן תפקיד המטפל לסייע בחשיפתן ובניתוחן.

מחשבה, על פי הגדרה מילונית, הנה "רעיון, מה שהשכל מייצר או ממציא". מכאן שלנוסחת מחשבות מובילות למעשים, ניתן להקדים ולהוסיף את מערכת האמונות התורמת את חלקה הניכר בייצור המחשבות. ובמילים אחרות: מערכת אמונות (ובהתאם אירועים וסיטואציות שהתרחשו בעבר ותרמו להיווצרותה) מייצרת מחשבות המובילות למעשים.

ובהנחה שאנו פועלים מתוך מערכת אמונות רציונלית ושאינה שגויה, עדיין, יכולתנו לייצר מציאויות או התרחשויות באופן זה או אחר תלויה לא רק במערכת האמונות שלנו ובמחשבותינו, אלא גם במאוויינו המודעים והלא מודעים, החבויים.

ככל מטרה שיש להציבה טרם השגתה, תנאי מקדים ליצירת השפעה על סיטואציות ועל נגררות שלה הוא רצון מוחלט, הוליסטי ושאינו מותנה בשינוי המיוחל. עלינו לרצות בשינוי.

ואומנם, אנחנו לא המשתתפים היחידים בסיטואציה. ישנם משתתפים אחרים התורמים את חלקם ביצירה, בתפיסותיהם שלהם, במחשבותיהם שלהם ובהתנהגותם שלהם ועליהם, כמובן, אין לנו שליטה. עדיין, יש לנו שליטה על תפיסתנו אותם, על עיבוד מרכיביהם ועל תגובותינו בהתאם להם.

 

"אתה נמצא במקום בו נמצאות מחשבותיך.

ודא שמחשבותיך נמצאות במקום בו אתה רוצה להיות."

(רבי נחמן מברסלב, ליקוטי מוהר"ן חלק א' כ"א).

 

בסיטואציות בהן אנו חשים אי נעימות עלינו לשאול את עצמנו: מדוע אנו מרגישים כך? האם אנו מייחסים את הסיטואציה לאמונות של המשתתפים בה או לאמונות אינטרינזיות שלנו? האם אנו קושרים את הסיטואציה לאירועים דומים שחווינו בעבר? בהתבססות על איזה מקור אנו מעבדים את המידע? כיצד בכוונתנו להגיב לאותה הסיטואציה? לאיזה מקום ברצוננו לקחת אותה? לאיזה מקום חיובי יש ביכולתנו לנווטה?

 

בוגרת תואר שני בפסיכולוגיה חברתית (עבודת תיזה בנושא תרומתו של תהליך חונכות לחונך ולחניך: השפעתם של גורמים ארגוניים אישיים ואישיותיים על אפקטיביות התהליך), אוניברסיטת בר-אילן.
מתמחה בכתיבת מאמרים ובעריכת מחקרים עבור חברת Deveraux and Deloitte ומנהלת פורום "החיים כהורים" באתר "גוזלים".
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב