מאבקים חברתיים וחברות מסחריות
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מאבקים חברתיים וחברות מסחריות 

מאת    [ 08/09/2005 ]
מילים במאמר: 684   [ נצפה 6630 פעמים ]

 
 
רבות נכתב על חברה שוויונית, חברה צודקת, חברה אזרחית ושאר כינויים שעומדים מאחורי מאבקים של גופים רבים לשוויון, פלורליזם ופתיחות בכל תחומי החיים.
נכון להיום כמות העמותות והארגונים החברתיים הפעילים במדינת ישראל הגיע לפריחה שאין כדוגמתה. פעילות ארגונים אלו נוגעות כמעט לכל היבטי התפעול של המדינה; רווחה, דת, ביטחון, כלכלה ועוד.
דומה שכולם מסכימים היום שלחברה אזרחית חזקה יש חשיבות מכרעת באשר ליכולתה של המדינה לפרוח כקהילה תרבותית פלורליסטית, וליכולתה להגיע לאיזון פנימי ויש הסוברים שבכך גם להשפיע על מערכת היחסים עם שכנותיה.

אך בשנים האחרונות גבולות ההתערבות האזרחית חרגו מתחום פעילותם של מלכ"רים אילו. החלו ניצנים ראשונים של התערבות חיצונית שהגיע מעולם העסקים.

תחילה, אנשי עסקים, פילנתרופים שתומכים ברעיונות העולים בקנה מידה אחד עם האידיאולוגיה הפרטית שלהם.
מאוחר יותר, אנשי עסקים שעמדו מאחורי אידיאולוגיה והקימו מערכת משומנת להגשמתה. הדוגמאות הנפוצות עקב המיתון של השנים האחרונות הן ריבוין של בתי תמחוי. אך גם בכך לא נעצרה ההתפתחות והמעורבות. חברות מסחריות נעצו את רגליהן עמוק במערכת החינוך. אחת הדוגמאות המפורסמות יותר היא התמיכה של אינטל במוסיאון המדע ובתחרות השנתית של מדענים צעירים.
אינטל מוציאה תקציב לא דל על פרסום וקידום הפרויקט, על חשיפת הפרויקט בתקשורת, על סיוע בצוות השופטים ומתן מלגות לזוכים . זו מעורבות מעבר למצופה ומעבר לצורכים המיידים שיש לחברה מסחרית במגזרים לא לה. יש ציניקנים שטוענים שיש בכך סוג של שיווק וסוג של הבטחת שוק עתידי. יכול להיות, אך הרושם שלי שמתנהלת גם פעילות כנה ואמיתית מאחורי.
אך בשלב זה המכניזם נשמר; עדין התמיכה של החברה המסחרית היא בגוף ללא מטרות רווח דוגמת המוסיאון, משרד המדע ובתי הספר. נכון שהמעורבות יותר עמוקה, העשייה והנתינה באות גם מהלב וממקום של אכפתיות.

הדור הבא של חברות המעורבות בפעילות שכזאת הן חברות דוגמת עלי שלכת. עלי שלכת היא חברה שתחום פעילותה הוא תחום מובהק של עמותות וגופים לא מסחריים. לכאורה תחום השייך למדינה ולממסד הדתי. מדובר בחברת העוסקת בדרכו האחרונה של אדם.
כאשר אנו שומעים את המושג "בית לוויות" האסוציאציה העולה בראשו של ישראלי היא; סככה בפאתי בית העלמין משם יוצא מסע הלוויה. בעולם המערבי הוא מושג שונה לחלוטין מדובר בקונספט המכיל מרכז הנותן את כל השירותים הנדרשים בדרכו האחרונה של אדם כולל מפעלי הנצחה וצוואות. בין היתר מנהל בית הלוויות את טקס הפרידה של השארים מיקירם. בדרך כלל זהו טקס האשכבה (funeral) הנפרד לחלוטין מטקס הקבורה (burial).
עלי שלכת היא החברה הראשונה בישראל שערכה, בשיתוף עם מכון הטקסים החילוני, קורס למנחי לוויות ואזכרות.

כאשר החברה הנ"ל פתחה שערי בית עלמין פרטי בו ניתן לקבוע את הלך הלוויה לפי דרישת המשפחה היא עשתה עוד צעד קדימה. כאשר החברה הביאה את הכבשן, ופתחה מכון לשריפת גופות היא עשתה עשרות צעדים קדימה. בקביעת עובדות העומדות בדרך כלל ברמות ממשלתיות. עלי שלכת, ללא סיוע ממשלתי, ללא תמיכה של עמותות, ביוזמה פרטית מספקת תשובות הנותנות מענה לבעיות בוערות של המדינה בתחום מצוקת הקרקעות וזיהום מי התהום. בכך החברה פסחה על הפרדת הדת מהמדינה ונתנה מענה (בשילוב טקסים ותכנים) לצרכי אזרחים רבים.

במעשים אילו ניתן לראות את שבירת הנוסחה שהעשייה שמורה למדינה או לעמותות. לראשונה נוסחה חדשה; חברה מסחרית מניעה תהליכים, יוצקת תכנים ומספקת שירותים בתחומים של דת ומעגלי החיים, פלורליזם ובחירה חופשית. אם בכך די להכריז על סוג מסוים של מהפכה; עלי שלכת הגדילה לעשות והחלה בשיווק של צוואה רוחנית. מדובר בכרטיס אישי הנישא בארנקו של מי שבחר בכך. מזמין הכרטיס בוחר באיזה אופן הוא בוחר להיפרד מן העולם (קבורה בארון, קבורה בתכריכים או שריפה). כיצד יקיריו ייפרדו ממנו (איזה אופי ישא טקס הפרידה - חילוני, רפורמי, מסורתי) ומי החברה שתטפל בפרוצדורות הנדרשות (עלי שלכת או חברה קדישא).

בעצם, במחיר עלות הכרטיס (55 - כולל מע"מ), יכול כל אזרח, בכל גיל לקבוע ולהצהיר על בחירתו האישית, על הגדרת זהותו ומהות ישראליותו ויהדותו. בכך אותו אדם, במאמץ מינימלי נוטל חלק במאבק ארצי לקביעת אותה זהות ולהפרדת הדת מהמדינה הלכה למעשה. עלי שלכת פנתה לביטוח לאומי בבקשה להכיר בשריפת גופות כאופציה המוכרת על ידי המדינה כשוות ערך לקבורה. בכך לקבוע הלכה למעשה שהתשלום בגין השריפה יגיע מביטוח לאומי והאזרח שיבחר באופציה זו לא יזדקק להוציא פרוטה מכיסו. למעשה מנגנון זהה למנגנון דמי הקבורה המשולמים עלי ידי הביטוח הלאומי לחברה קדישא.
עלי שלכת מאמינה, שככל שהיא תוכל להראות למשרדים והגופים הממשלתיים העוסקים בתחום, כמות רבה יותר של אזרחים שבחרו באחת מהאופציות אותם היא מספקת, כך יקל עליה המו"מ להענקת שוויון בנתינה הממשלתית.
עלי שלכת ערוכה לטפל במגוון רחב של נושאים וביניהם טיפול בכל נושאי הקבורה, תכנון ו/או הנחיה של טקסי לוויה וקבורה המותאמים באופן אינדיבידואלי, סיוע בבחירת חלקת הקבר מתוך רשת בתי העלמין הפרטיים של עלי שלכת, טיפול בבפן הבירוקרטי וכמו כן היצע רחב של מוצרים ושרותים נילווים.
alon@aleyshalechet.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב