מדידת שטחים לצורכי ארנונה
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

מדידת שטחים לצורכי ארנונה 

מאת    [ 22/08/2010 ]
מילים במאמר: 630   [ נצפה 7109 פעמים ]

 
 

מדידת נכס לצורכי ארנונה- שאלות ותשובות

שאלה 1

האם מותר למודד מטעם רשות מקומית להיכנס לשטח נכס ולבצע מדידה ללא רשות?

תשובה

לא! מודד מטעם רשות מקומית צריך ורשאי לבצע מדידה ובלבד שעניין זה תואם מראש. בכלל זה אין אפשרות או זכות להיכנס לנכס ללא תיאום מוקדם וסביר. הוראות החוק הרלוונטי (סעיף 287 לפקודת העיריות) קובעות שנציג העירייה רשאי לעשות כן בכלח עת סבירה, ההבנה היא כי עת סבירה הינה תיאום מראש. הבעיה היא אחרת, במקרים בהם מנסים לתאם מודדים עם נישומים ונידחים פעם אחר פעם באופן לא סביר, יעשו האחרונים מדידה בהערכה, או אז השטח עלול להיות גדול יותר ואז יידרש הנישום לבצע מדידה נגדית של מודד מוסמך דבר שעלול לגרור אותו להוצאות מיותרות. חשוב לציין ולהדגיש כי אם אכן יש שינוי שטח, גידול. הדבר עלול להוות בעיה כפולה כי מעבר לגידול עצמו יעלה חשש כי הנישום ניסה להסתיר את הנושא מהרשות והוא עלול להיפגע (בעניין זה יש לעיין בפס"ד בעניין אינטל בקרית גת).

שאלה 2

 האם אני מחויב לאפשר למודד מטעם העירייה לבצע מדידה?

תשובה

כן! החוק מאפשר לרשות המקומית להיכנס לנכס כל אימת (להכנס בכל עת סבירה- כלשון החוק) שתידרש ובלבד שהדבר נעשה בתיאום מראש. מדובר בפעולה לגיטימית והכרחית לניהול תקין של הנכסים בתחום הרשות.

שאלה 3

 האם יכול להיות מצב שמודד שמבצע מדידה מטעם הרשות כלל לא שנכנס לתוך הנכס?

תשובה

כן! עקרונית ניתן לבצע מדידה חיצונית ולקבוע את השטח לפי מידות החוץ של המבנה. יתרה מכך, חלקם של צווי הארנונה קובעים כי שיטת המדידה היא קיר חיצוני עד קיר חיצוני תוך התעלמות מהחלוקה והסדר הפנימי במבנה. שיטה זו מכונה- ברוטו-ברוטו ולשם ביצוע אין צורך ביותר מאשר מדידה חיצונית ללא צורך בכניסה לנכס.

שאלה 4

האם יכול להיות שחרף העובדה שנכס נשאר ללא שינוי עדיין יעודכן שטח המדידה?

תשובה

כן! רשות מקומית נדרשת וצריכה לבצע מעת לעתה סקירת נכסים בתחומה לצורך עדכון שטחיה. לעיתים אנו עדים לתיקוני שטח חרף עובדה כי מבנים נשארו בדיוק כפי שהיו לא נוספו להם שטחים. הסיבות לכך יכולות לנבוע מכמה טעמים: א. שיטת מדידה חדשות ומכשירים מדוייקים יותר. ב. שינוי שיטת המדידות ו/או הוראות החוק המגדירות את אופן המדידה (לרבות שינוי הדרות השטחים שיש למדוד). ג. טעויות ו/או עיוותים שיש לתקן.

שאלה 5

האם יש לקבל מדידה של הרשות מקומית כאורים ותומים?

תשובה

 לא! ממש לא!! ממש ממש לא!!! כולם עלולים לטעות. המדידה של הרשות המקומית נערכת על פי רוב על ידי מודדים מוסמכים ומקצועיים. כמו כולם אלו עלולים לטעות הן במדידה עצמה, הן בהגדרות השטחים, בשיוך שטחים וכיוב' ולפיכך, מומלץ לבדוק את המדידות היטב הגם שעניין זה עשוי להוביל להפחתת עלויות הארנונה באופן פרמננטי. המלצתנו הינה לבצע בראש ובראשונה מדידה עצמאית על בסיס מדידות העירייה ובכך לבחון האם יש סטיות לצורך כך, רצוי להכיר את הוראות צו הארנונה הקובעות מהי שיטת המדידה. כמו כן לבדוק מהם המרכיבים אותם יש לכלול במדידה. ככל שנמצא פער ניתן לפעול באחת במשתי דרכים: א. לזמן מודד מוסמך המתמחה ומכיר את הוראות צו הארנונה של אוהת רשות מקומית לבצע מדידה נגדית- עלול לעלות סכום ניכר לפיכך, בדיקה מקדימה מאוד חשובה ועשויה חסוך כף. ב. לזמן את העירייה לבצע מדידה חוזרת- עלול לעלות כמה שקלים .

*** באמרת אגב, אציין כי חלקם של המודדים שמודדים מטעם הרשות המקומית מתוגמלים לפי יכולתם להגדיר את מסת השטחים!? שיטת תגמול זו מעמידה את עבודה המדידה האמפירית לכאורה בסימן שאלה גדול שכן, לכאורה יש למודד אינטרס בהגדלת השטח. לא מדובר בהכרח בטעות מדידה כך שמטר הופך למטר ועשרים אלא בפרשנות מחמירה והכללת דברים שטעונים פרשנות***.

שאלה 6

 העירייה הגדילה את שטח הנכס, מה אני עושה?

תשובה

 א. בקש את תרשים/שרטוט העירייה לבדיקתך.

 ב. למד את הוראות צו הארנונה והגדרות השטחים.

 ג. בצע אימות מדידה עצמאי והשווה את הקיים בשטח לשרטוט העירייה.

 ד. ככל שקיים פער הזמן מודד מוסמך לביצוע מדידה והגש השגה על הגודל.

הכותב, אופיר טנא, הינו מנכ"ל חברת ריפאנד העוסקת בהפחתת חיובי ארנונה ומתמחה, בין השאר, במדידת שטחים לצרכים אלו לחברות ועסקים בכל רחבי הארץ  www.refund.co.il

נכתב על ידי אופיר טנא בעל תואר במנהל עסקים ומשפטים המתמחה מזה כעשור בתחום המיסוי המוניציפאלי. www.refund.co.il

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב