החזקת סמים קלים - מה אומר החוק
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

החזקת סמים קלים - מה אומר החוק 

מאת    [ 08/07/2010 ]
מילים במאמר: 446   [ נצפה 4390 פעמים ]

 
 

השימוש בסמים קלים נפוץ מאוד בכל מגזרי האוכלוסיה , אבל עצם השימושוהמתירנות אינם הופכים את השימוש לחוקי.


בפקודת הסמיםהמסוכנים (נוסח חדש) תשל"ג – 1973, סע' 7 נקבע כי החזקה ושימוש לרבות שימושעצמי אסורה, ועונשו של המשתמש בשימוש עצמי עד שלוש שנות מאסר.

מהקורה לאדם ללא עבר פלילי שנתפס וברשותו ג'וינט?

שלב המעצר- בד"כ לאנהוג לעצור, אלא לעכב למס' שעות, לעיתים קרובות נוהגת המשטרה לעצור למספרימים, למרות שעבירה של החזקה לשימוש עצמי אינה כשלעצמה מהווה עילה למעצר,אפילו לא ליום אחד. המעצר נדרש לצורך חקירה, ממי קנה החשוד סמים ו/או האםהחשוד מכר או סיפק סמים לאחר, בד"כ נמצא בידי המשטרה מידע מודיעיני מוקדםעל הסחר והאחזקה.

שלב הגשת כתב האישום – אם המדובר בבחור צעיר ללאעבר פלילי קודם, המדינה יכולה לפעול במס' דרכים בהבאתו לדין:


1. החלטה של סגירת התיק מהעדר עניין לציבור.
2. הגשת כתב אישום לביהמ"שהשלום.


ההליך הפלילי לא מחייב על סף הרשעה, הפסיקה קבעה מס'פרמטרים אשר מאפשרים לביהמ"ש לקבוע כי הנאשם ביצע את העבירה המיוחסת לובכתב האישום, להימנע מהרשעה ולנקוט באמצעי ענישה אחר: להעמידו לשירות מבחן,לחייבו בעבודות שירות למען הציבור. לטובת הנאשם עומדת העובדה כי מדוברבעבירה ראשונה, גילו הצעיר, אופי העבירה שאינו חמור, ומכאן כי הפגיעה בנאשםבהרשעתו היא גבוהה מעל לאי הרשעתו.

למידע נוסף על הכותב: עו"דפלילי בת"א

יש לזכור, כי המאשימה – המדינה מנהלת את המשפט והיא תציג לפני ביהמ"שמידע ממרשם הפלילי, ביהמ"ש רשאי לקבל כראיה את מרשם הפלילי בנוגע להרשעותקודמות של הנאשם בהתקיים התנאים הבאים:


1. הוגש לביהמ"ש.
2. הנאשם לא הכחיש את תוכן המרשם.


לאחר הכרעת הדין – תסקירשירות מבחן

הנאשם יכול לבקש מביהמ"ש תסקיר שירות מבחן, התסקיר נכתבע"י קצינת מבחן, ובו סוקרת קצינת המבחן את עברו של הנאשם, מצבו הכלכלי,מצבו המשפחתי, בריאותי, והנסיבות המיוחדות שבגללן ביצע את העבירה.
השיחותמול קצינת המבחן הן חסויות והנאשם יכול להודות בכול דבר, ולחלוק עם קצינתהמבחן בדברים שטרם הוגשו נגדו כתב אישום בגינם.

ביהמ"ש הרשיע אתהנאשם בעבירה של שימוש עצמי בסם מסוכן, לנאשם עומדת הזכות לערער לביהמ"שבערכה הגבוהה יותר על הרשעתו הרשאי לבטל את ההרשעה בה הואשם הנאשם.

אתםלא באמסטרדם

רוב האנשים אינם מודעים כי העישון באמסטרדם אינו חוקי,מאחר ופקודת הסמים המסוכנים בישראל הינה אקסטרה טריטוריאלית, והיא חלה עלישראלי בכול העולם. מכאן כי מי שמעשן סמים בהולנד, מבצע עבירה פליליתולכאורה ובאופן תאורטי, ניתן להאשימו בישראל ולהגיש כתב אישום, מה שקורהבעבירות חמורות של סחר בסמים אפילו שבוצעו בחו"ל.

לסיכום: כאשרנתפסים לראשונה עם סם מסוכן, יש לשקול הליך של אי הרשעה כדי לא להכתים אתעתידו של הנאשם. לצורך כך, נדרש לשתף פעולה עם קצינת המבחן ולבנות תוכניתשיקום מתאימה ולנסות לשכנע את ביהמ"ש בטיעונים אילו בבוא היום.

למאמרהמקורי: החזקתסמים קלים

גירסה נוספת של המאמר התפרסמה בבלוג של עו"דפלילי שרון נהרי

http://www.nahari-law.co.il/

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב