תאורה מקצועית לגננות פנים, מדוע וכיצד
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

תאורה מקצועית לגננות פנים, מדוע וכיצד 

מאת    [ 08/09/2005 ]
מילים במאמר: 689   [ נצפה 7095 פעמים ]

 
 
תאורה מקצועית לגגנות פנים, מדוע וכיצד ?
 
צמחים זקוקים לאור בשביל לבצע את תהליך הפוטוסינתיזה על מנת לגדול, להפריח ולהניב פרי. השמש, בהיותה מקור האור הטבעי של הצמחיה בכדור הארץ היא הפתרון הטוב ביותר לכך אך כיום ישנם גננים רבים שלהם אין מרפסת או גינה (בעיקר בערים הגדולות), אבל ממש רוצים לגדל ירק, עשבי מאכל ומרפא (בארון או בחדר) וחייבים למצוא, לשם כך, תחליפים מלאכותיים לאור השמש.
בניגוד לתפיסת האור של העין האנושית, הנורות שאנו מכירים (נורות ליבוי או הלוגן) כלל אינם מתאימות לגידול צמחים, בעיקר בגלל שספקטרום (טווח הצבעים) באור הנפלט מהם אינו דומה לספקטרום של השמש אבל גם מכיוון שעוצמת התאורה הנפלטת מהם, בהשוואה לכמות החשמל הנצרכת אינה יעילה, ומרבית הצמחים דורשים עוצמת תאורה גבוה יחסית על מנת להתפתח כהלכה.
צמחים הגדלים באור ליבוי (נורה רגילה) או הלוגן, יהיו חלשים, לא יגדלו כראוי ולא יניבו פרי, לפיכך על מנת להשיג תוצאות כלשהן בגידול צמחים באור מלאכותי חייבים להשתמש בנורות מיוחדות המתאימות לכך !
 
נסקור בקצרה מספר סוגי נורות המתאימות (פחות או יותר) לגידול צמחים:
 
נורות פלורסאנט
 
נורות פלורסאנט מפיקות עוצמת אור סבירה, וצמחים עשוי לגדול באופן תקין באמצעותם. על אף זאת, נורות פלוראסנט אינן מומלצות
מכיוון שנדרשת כמות אור וחשמל גבוהה לגדילה סבירה, חשבון החשמל יעלה בהתאם והתוצאות לא יצדיקו את המאמץ, למרות החסכון, לכאורה, בעלות ההקמה. קיימים שני סוגים שונים של נורות פלורסאנט בעלות ספקטרום שונה (פלורסאנט "חם" - Warm white ו"קר" - Cool white) נורות מסוג Cool white מתאימות בעיקר לצמחים ירוקים ואילו נורות מסוג Warm white לצמחים פורחים. יש להחליף בין הנורות בשלבי הגידול השונים על מנת להשיג תוצאות. באופן כללי ניתן לומר כי נורות פלורסאנט מאפשרות להגיע לתוצאות שאינן מספקות, גם כיוון שנורות פלורסאנט יעילות לגידול רק ממרחק של 3-8 ס"מ מחלקי הצמח הירוקים, דבר המקשה מאוד על גידול באמצעותם.
מסיבות אלו וסיבות נוספות מגדלי צמחים מקצועיים ברחבי העולם אינם עושים שימוש בנורות פלורסאנט, למעט בייחורים, בהשרשה ולצורך
חיזוק עוצמת האור במערכות תאורה מקצועית.
 
נורות לחץ גבוה 
 
נורות לחץ גבוה, הן הנורות המתאימות ביותר כיום לגידול צמחיה, ומפיקות עוצמת אור מעולה. הנורות מתחלקות לשלושה סוגים עיקריים:
 
נורות Metal Halide הינן נורות לחץ גבוה, המפיקות אור לבנבן, ומספקות עוצמת תאורה טובה, תוך שימוש בכמות חשמל קטנה יחסית. באמצעות נורה מסוג זה, ניתן לגדל צמחים ירוקים בצורה מוצלחת ומספקת, למעט בפריחה או ביצירת פירות, שם קיים יתרון עצום לטובת נורות HPS.
 
נורות HPS הינן נורות נתרן לחץ גבוה, המפיקות אור כתמתם. הנורות מספקות עוצמת תאורה מעולה, תוך שימוש בכמות חשמל קטנה
יחסית. באמצעות נורות מסוג זה, ניתן לגדל צמחים מפריחים או המפיקים פרי/ירק באופן מוצלח. צמחים ירוקים בשלב הגדילה יגיבו פחות טוב משמעותית לתאורה זו, בהשוואה לנורת Metal Halide.
 
נורות Agro (ונורות אחרות ייעודיות לגידול צמחיה כגון נורות Hortilux, Green power ורבות אחרות) הינן סוג של נורות HPS שעברו שינוי על מנת שיתאימו באופן אופטימלי לגידול צמחים. נורות מסוג זה, כגון Phillips Son-T-Agro, מספקות את עוצמת התאורה הגבוהה ביותר, תוך התאמה מקסימלית לספקטרום האור האופטימלי הנדרש לצמח. התוצאות המתקבלות בשימוש בנורות אלה הינן מהטובות ביותר והנורות מתאימות הן לצמחים ירוקים (בגדילה) והן לצמחים מפריחים או מפיקי ירק. כלומר, אין צורך להחליף נורות ! נורה אחת יחידה מסוג זה יכולה לגדל מספר צמחים בהצלחה לכל אורך מחזור הגידול.
 
מרבית המגדלים המקצועיים בעולם עושים כיום שימוש בנורות ייעודיות לגידול צמחיה, כגון ה-Son-T-Agro וה-Greenpower.
 
 
אופן השימוש בנורות לחץ גבוה
 
בחירת עוצמת הנורה הרצוייה תלויה בשטח המוקצה לגידול וכמות הצמחיה. למגדל השואף לתנאים אופטימליים ניתן לקבוע כי:
- נורות בעוצמה של 150w מתאימות לשטח גידול של 0.5 מ' * 1 מ'
- נורות בעוצמה של 250w מתאימות לשטח גידול של 0.75 מ' * 1 מ'
- נורות בעוצמה של 400w מתאימות לשטח גידול של 1.0 מ' * 1 מ'
- נורות בעוצמה של 600w מתאימות לשטח גידול של 1.2 מ' * 1 מ'
 
הערה: נתונים אלו הם נתונים מומלצים על מנת לקבל תפוקה מקסימלית. ניתן לחרוג מנתונים אלו ועדיין לקבל תוצאות מעולות.
 
נורות לחץ גבוה הינן קלות לשימוש ועמידות לאורך שנים רבות. לאחר חיבור ערכת התאורה (ערכת התאורה כוללת: משנק - Starter, רפלקטור לפיזור התאורה ונורה) למערכת החשמל, כל שנותר הוא להציב את הצמחים מתחת לנורות במרחקים אופטמיליים.
יש לזכור כי נורות אלו מפיקות חום רב ולכן במידה ומקרבים את הצמחים אליהם יתר על המידה עוצמת החום עשויה לגרום לנזקים קשים (בעיקר בחודשי הקיץ).
 
Mephisto הינו בעל ניסיון רב שנים בנושא הגידול ביתי בשיטות הידרופוניות והידרואורגניות, ועוסק כל העת בייבוא ופיתוח שיטות הידרופוניות לארץ.
www.hydrogrow.co.il
מייל ליצירת קשר:
info@hydrogrow.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב