האם ניתן להרשיע על סמך מסדר זיהוי?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

האם ניתן להרשיע על סמך מסדר זיהוי? 

מילים במאמר: 428   [ נצפה 1893 פעמים ]

 
 

ניתן לזהות אדם כמבצע עבירה באמצעות מסדר זיהוי. לענין הוכחת זהות מבצע העבירה, ניתן להבחין בין עד (המזהה) המכיר את החשוד בביצוע העבירה הכרות קודמת ללא קשר לנשוא האירוע הנחקר, או הכרות הנובעת מהמגע בינהם בשל האירוע הנחקר.

 קיימים מספר סוגים של מסדרי זיהוי שתכליתם היא אחת: לאתר את מבצע העבירה באמצעות אדם הטוען כי ביכולתו לזהות את מבצע העבירה.

מסדר זיהוי פורמאלי- במסדר זה ניצבים לפחות 8 אנשים בעלי חזות דומה מול העד והוא מתבקש לעבור על פניהם ,להצביע על מבצע העבירה ולהניח את ידו על כתפו של המזוהה. נגיעה היא חיונית למניעת טעות בקרב המשתתפים במסדר הזיהוי.

מסדר זיהוי זה הוא האמין ביותר מבין מסדרי הזיהוי הקיימים ברשות המשטרה. לעיתים, לא ניתן לקיים מסדר זיהוי פורמאלי מפני שהעד אחוז אימה ומסרב לקחת חלק במסדר הזיהוי. לעיתים, אין יכולת לאתר ניצבים בעלי דמיון חזותי דבר אשר יכול להוביל להבלטת החשוד על פני שאר הניצבים במסדר ועלול לפסול את המסדר.

 יש לציין, כי לא ניתן לקיים מסדר זיהוי פורמאלי ללא הסכמת החשוד בביצוע העבירה וגם אחרי שנתן את הסכמתו לכך, עומדת לו הזכות לבחור את מקום עמידתו בין שורת הניצבים.

לאחר שהחשוד נתן את הסכמתו להשתתפות במסדר זיהוי פורמאלי, עומדת לו הזכות כי עורך דין מטעמו יהיה נוכח במסדר כמשקיף או לחילופין, קרוב משפחתו של החשוד.

למסדר זיהוי פורמאלי קיימים עשרות כללים המבטיחים מסדר תקין אשר יובילו לתוצאה עליה ניתן לסמוך. זיהוי במסדר זיהוי פורמאלי שנערך כהלכה ונשמרו בו כל הכללים, עשוי להביא להרשעתו של המזוהה במסדר.

מסדר זיהוי בתמונות- כאשר החשוד מסרב להשתתף במסדר זיהוי פורמאלי או כאשר החשוד אינו נמצא אך תמונתו מצויה בידי החוקרים, ניתן לערוך מסדר זיהוי בתמונות.

קיימים כללים לעריכת מסדר בתמונות ופגיעה בכללים אלו מפחיתה מערכו הראייתי של המסדר.

מסדר זיהוי מאולתר- מסדר זה דומה למסדר זיהוי פורמאלי תוך כדי ניצול הימצאותו המכוונת של החשוד בין אנשים אחרים הדומים לו.

החשוד אינו יודע כלל על עריכת המסדר, ניתן לערוך מסדר מאולתר בחדר אוכל, במרפאה, בחצר טיולים של בית הסוהר וכיו"ב. החשוד מתפקד כרגיל באותה המסגרת והמזהה מובא לנקודת תצפית נסתרת כאשר ממנה הוא יכול להבחין במקבץ אנשים.

במידה והוא מזהה מי מהם כחשוד, הוא מצביע עליו מרחוק תוך כדי תיאור בגדיו באותה עת. גם במסדר זיהוי מאולתר, ישנם כללים עליהם חובה לשמור אחרת מעמדו הראייתי עלול להיפגע ואף להתבטל.

מסדר זיהוי אקראי- במהלך מסדר זה, נוצר מפגש אקראי, ספונטאני, בין החשוד למזהה וזאת ללא כל הכנה מוקדמת. אפשר והמקריות היתה מכוונת במובן זה שהעד המזהה יופנה ביודעין למקום בו נמצא החשוד.

משקלו של מסדר זה כראיה נתון לשיקול דעתו של בית המשפט בפניו מובאת הראיה.

חשוב לדעת ! ברוב המקרים, כאשר המשטרה מבקשת לקיים מסדר זיהוי, היא נמצאת בבעיה בפענוח המקרה אותו היא חוקרת.

משרד עורכי הדין חן-הראל עוסק בתחום הפלילי-צבאי, וכן בתחומי המשפחה והמקרקעין, ונותן שירות בכל רחבי הארץ.עו"ד חן שירת במשטרת ישראל שנים רבות, בין היתר בתור ראש משרד תביעות וראש משרד חקירות, ועם פרישתו הפך לעו"ד אשר מייצג חשודים ונאשמים בעבירות סמים, המתה, נשק, מין, מרמה והונאה, רכוש ואלימות. עו"ד חן מייצג אסירים בפני ועדות שליש, נותן ליווי בחקירות משטרתיות וכן מטפל בייצוג חיילים בבתי הדין הצבאיים.עו"ד הראל מורן עוסקת במתן ייעוץ משפטי ובטיפול בתיקי משפחה - תביעות נישואין, גירושים, מזונות אישה, מזונות ילדים ומדור, משמורת, תביעות אבהות, אלימות במשפחה, ידועים בציבור, הסכמי גירושין, הסכמי ממון, הסכמי הורות משותפת, הליכי אימוץ, אפוטרופסות, צוואות וירושות. עו"ד הראל הינה מומחית בענייני משפחה ומגשרת. מאז הסמכתה ניהלה תיקים רבים הקשורים לענייני משפחה על כל הבטיהם. לעו"ד הראל נסיון רב בהופעות בבתי משפט לענייני משפחה ובניהול תיקי משפחה והיא עברה השתלמויות רבות בתחום דיני משפחה. כמו כן מטפלת עו"ד הראל בליווי פרויקטים של בניה, עריכת חוזים לרכישה או למכירה מקרקעין או נדל"ן (בתים, דירות, חנויות) יד ראשונה או מקבלן לרבות רכישת נכסים בהליכי כינוס נכסים. עו"ד הראל עוסקת ברישומי פרצלציה ורישום בתים משותפים והעברת זכויות במקרקעין בכל רחבי הארץ וכן בענייני תכנון ובניה.
עו"ד הראל כיהנה כיועצת משפטית בתחום דיני משפחה, בעמותה הישראלית לסיוע משפטי (ע"ר), אשר מעניקה סיוע משפטי למעוטי-יכולת וכמייצגת מחוז חיפה מול המפקח לענייני מקרקעין מטעם האגודה לתרבות הדיור והינה מרצה למשפט ולזכויות אדם וחברה בתכנית "שכר מצווה" של לשכת עורכי הדין.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב