מזונות אישה, האם נפסקים בכל מקרה?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מזונות אישה, האם נפסקים בכל מקרה? 

מילים במאמר: 448   [ נצפה 1593 פעמים ]

 
 

האם בכל מקרה קיימת זכאות למזונות אישה? חובת המזונות לאישה נוצרת עם הנישואין וממשיכה להתקיים כל עוד לא הותר קשר הנישואין.כלומר, כל עוד לא ניתן הגט אישה זכאית לקבל מזונות אישה מבעלה. בכל הנוגע למזונות אישה, חל הכלל - עולה עמו ואינה יורדת עמו -, אשר לפיו החובה לזון את האישה אינה מתפרשת על פני צרכיה ההכרחיים בלבד, אלא יש לזון אותה לפי מעמדה ולפי הרמה אליה הורגלה בבית בעלה.בעניין זה כבר נקבע שהדגש הוא על רמת החיים שהאישה הורגלה אליה.

על אף האמור, גם כאשר מצבו הכלכלי של הבעל אינו מאפשר זאת, חובה עליו לספק לאשתו את מזונותיה המינימאליים. מזונות אישה –על פי מה נעשית הקביעה? קריטריון חשוב בקביעת מזונות אישה, הוא איכות החיים שלה.  

הנתון הראשון לפיו יש לקבוע את רמת חיי המשפחה הוא בין היתר הכנסה בפועל של בני המשפחה. רמת חיים צריכה להתקיים במשך זמן סביר כדי שניתן יהיה להסתמך עליה ולא ניתן לטעון על סמך רמת חיים שנבנתה לכאורה במהלך הסכסוך המשפטי על מנת להוכיח לבית המשפט רמת חיים גבוהה.

הקריטריונים שיש לבחון לצורך קביעת רמת החיים הם:מדור, איזור המגורים, סוג המדור ורמתו, מספר החדרים, עריכת שיפוצים בדירה ומתי בוצעו השיפוצים. תכולת הדירה,האם המשפחה מחזיקה גנן, עוזרת בית ובאילו מינונים, מהן הוצאות הארנונה, החשמל, המים, הוצאות תקשורת וכיו"ב. החזקת כלי רכב, סוגם ומספרם.תרבות הפנאי של המשפחה-נסיעות לחוץ לארץ, חופשות, בילוי במסעדות, בתי קפה, יציאה למופעים, הצגות, קונצרטים, חברות במועדוני ספורט, חוגים לילדים- כמה חוגים לכל ילד,עלות החוג וכן הלאה.חינוך: האם ממומנים בתי ספר פרטיים, האם ממומנים שיעורי עזר, העסקת אופר.


עלות הוצאות כלכלה-מה העלות החודשית של סל הקניות אשר צורכת המשפחה-האם מדובר בסל מינימאלי?  ביגוד והנעלה- האם נרכשים ביגוד ומותגים? האם קיימים תחביבים יקרים? חשוב לציין כי אין האישה חייבת לפרנס את עצמה ברכושה ואין בעובדה שהיא בעלת רכוש כדי לפטור את בעלה ממזונותיה עד לגירושין אך יחד עם זאת אין זה ברור כי הבעל יחויב במלוא המזונות כשלאישה הכנסות (פירות) מרכושה. באילו מקרים תישלל הזכאות לקבל מזונות אישה? האישה היהודייה תאבד זכותה למזונות אך ורק כאשר ניתן כנגדה פסק דין המחייב אותה, או כופה עליה להתגרש. פסק דין מסוג זה יינתן באחד מהמקרים הבאים:

1. כאשר סירובה של האישה לקבלת הגט נקבע כממצא עובדתי מבוסס על ידי בית הדין הרבני.

2. כאשר בית הדין הרבני קבע כי האישה עברה על דת ונהגה בפריצות יתירה, והאישה הוגדרה כמורדת.


3. כאשר אישה התעלמה מהוראת בית הדין לשוב לביתה ולטפל בבעלה.

 האם הזכות למזונות תיפגע עקב הפסקת עבודתה של האישה מחוץ לבית? בפסקי דין רבים דובר באיזה נסיבות יש להפחית ממזונות האישה בשל פוטנציאל השתכרותה ולא השתכרותה בפועל. במקרים אלו פוסק בית המשפט את מזונות האישה על דרך הצמצום באמצעות השלמת מזונות האישה.כאשר מדובר בהפסקת עבודה כתוצאה מחוסר תום לב משווע בהתנהגות האישה וכן הימנעות מכוונת מעבודה,יטה בית המשפט כאמור לפסוק את מזונות האישה בדרך הצמצום.

משרד עורכי הדין חן-הראל עוסק בתחום הפלילי-צבאי, וכן בתחומי המשפחה והמקרקעין, ונותן שירות בכל רחבי הארץ.עו"ד חן שירת במשטרת ישראל שנים רבות, בין היתר בתור ראש משרד תביעות וראש משרד חקירות, ועם פרישתו הפך לעו"ד אשר מייצג חשודים ונאשמים בעבירות סמים, המתה, נשק, מין, מרמה והונאה, רכוש ואלימות. עו"ד חן מייצג אסירים בפני ועדות שליש, נותן ליווי בחקירות משטרתיות וכן מטפל בייצוג חיילים בבתי הדין הצבאיים.עו"ד הראל עוסקת במתן ייעוץ משפטי ובטיפול בתיקי משפחה - תביעות נישואין, גירושים, מזונות אישה, מזונות ילדים ומדור, משמורת, תביעות אבהות, אלימות במשפחה, ידועים בציבור, הסכמי גירושין, הסכמי ממון, הסכמי הורות משותפת, הליכי אימוץ, אפוטרופסות, צוואות וירושות. עו"ד הראל הינה מומחית בענייני משפחה ומגשרת. מאז הסמכתה ניהלה תיקים רבים הקשורים לענייני משפחה על כל הבטיהם. לעו"ד הראל נסיון רב בהופעות בבתי משפט לענייני משפחה ובניהול תיקי משפחה והיא עברה השתלמויות רבות בתחום דיני משפחה. כמו כן מטפלת עו"ד הראל בליווי פרויקטים של בניה, עריכת חוזים לרכישה או למכירה מקרקעין או נדל"ן (בתים, דירות, חנויות) יד ראשונה או מקבלן לרבות רכישת נכסים בהליכי כינוס נכסים. עו"ד הראל עוסקת ברישומי פרצלציה ורישום בתים משותפים והעברת זכויות במקרקעין בכל רחבי הארץ וכן בענייני תכנון ובניה.
עו"ד הראל כיהנה כיועצת משפטית בתחום דיני משפחה, בעמותה הישראלית לסיוע משפטי (ע"ר), אשר מעניקה סיוע משפטי למעוטי-יכולת וכמייצגת מחוז חיפה מול המפקח לענייני מקרקעין מטעם האגודה לתרבות הדיור והינה מרצה למשפט ולזכויות אדם וחברה בתכנית "שכר מצווה" של לשכת עורכי הדין.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב