טיפוח אוכלוסייה מגוונת - אתגר
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

טיפוח אוכלוסייה מגוונת - אתגר 

מאת    [ 05/07/2010 ]
מילים במאמר: 624   [ נצפה 2108 פעמים ]

 
 

הקורס להכשרת מנהלים במכללה בירושלים אירח את הרב אמנון אברג'ל, מנהל בי"ס מעגלים שבנגב, סיים קורס מנהלים במכללה שלנו. הרב משמש שש שנים כמנהל ולפני כן שימש ארבע שנים כסגן מנהל. המוסד החינוכי הוא בי"ס ניסויי המדגים למוסדות רבים תהליכים מעניינים ומרתקים להצלחה חינוכית.

ביה"ס מאופיין במיגוון האוכלוסייה מ-11 יישובים שמסביב, המוסד החינוכי מעורב בנים ובנות, ביה"ס נחשב כמוסד איכותי מעולה ולכן מגיעים ללמוד בו גם תלמידים המוגדרים חילוניים מסורתיים. ההטרוגניות מעוגנת בביה"ס גם מבחינה לימודית. ביה"ס מציב לעצמו יעדים ברורים ובהירים לכולם כדי להתמודד עם הגיוון הרב ומצליח להגיע להישגים נאים במיגון תחומים.

בית  הספר – ניסויי בתחום המחקר.

הקימו חממה איכותית ומרתקת ובה נעשים ניסויים מחקריים בתחום הביולוגיה והטכנולוגיה. המורים משלבים את הקהילה במחקרים ומשלבים בהם ערכים מתוך תורה ומדע, תורה ואהבת הארץ, תורה ודרך ארץ, אהבת הבריות. לומדים ומעגנים בתוכם ציונות וחלוציות, קדושת ארץ ישראל ומצות התלויות בארץ. חוקרים לאחרונה 60 עצי הדר שהם נטעו במקום. המחקרים כרגע עוסקים בנושאים חקלאיים ומדעיים ובהמשך הם יעמיקו לעסוק במחקרים בתחומים קהילתיים-היסטוריים וערכיים.

הלמידה בביה"ס בגין המחקרים מגבירה בהם מוטיבציה ומוח יצירתי, גם בתחומים אחרים. כל הלמידה נעשית בדרך חווייתית, יוצרים למידה מתוך אקלים איכותי, כל מורה מהווה דוגמא אישית בהליכותיו ובדרכי ההוראה, בונים "בנק מצוות" וכמובן חוסכים בבנק איכותי זה.

מטפחים למידה מתוך סדנאות, למשל הקימו סדנא להכנת ציצית בשילוב ההורים, המורים וכמובן כל התלמידים.

ברור למנהל ולכל צוות המורים וההורים שהמחקר החקלאי משמש כמנוף חינוכי. התלמידים במחקרם מצאו כי אחסון עגבניות שנקטפות בעודן ירוקות במתקנים עם תאורת פלורוסנט – מאריך את חיי המדף שלהן ושינוי צבען נעשה בהדרגה.

כך קל יותר ונוח מאוד לחקלאים לשווק את העגבניות. כך שומרים על הצבע האדמדם זמן רב יותר, ניתן טוב יותר לשווק עגבניות הנשמרות זמן רב יותר כשהן אדומות ומוצקות.

ניסוי נוסף ומעניין ביצעו התלמידים עם עגבניות מסוג "שרי", כאשר טבלו עגבניות קטנות אלו בתוך חומר הנקרא מגן 2000, המקובל לשימוש בפרות הדר. הרי איבוד המים מעגבניות "שרי" מתעכבת יותר ומונעת ריקבון.

מנהל ביה"ס הרב אמנון אברג'ל מדגיש כי באמצעות המחקרים הניסויים הם מרוויחים פעמיים, במישור הערכי הם לומדים להתבונן היטב בסובב אותם בקהילה ומאמינים ביכולתם שלהם להגיע למעלה ולהצטיין. וכן התחום הלימודי, הם מצוידים ב"ארגז כלים" משמעותי המכיל יידע רב ורחב בתחומים מגוונים ובעיקר אמונה בעצמם וביכולתם.

פיתוח למידה מתוך אתגר לימודי מעניין ומרתק, מוסיף המון חוויות מרתקות המגבירים בכל תלמיד רצון עז להמשיך ללמוד ולהתבונן סביבם במה ניתן כל הזמן לשפר ולהתחדש.

ההורים שותפים בכל העשיה ובכל תהליכי החינוך בביה"ס. בימי שישי בשעה האחרונה מגיעים הורים בכל הכיתות ומרצים בפני התלמידים בתחומי העשייה שלהם, כך רוכשים הילדים ידע רב נוסף ובעיקר שומרים על קשר ואהבה עם ההורים.

הניסויים מבהירים לתלמידים כי לכל ניסוי יש צורך בחשיבה, ביצירתיות, ביוזמות, בקביעת יעדים, בתהליך חכם ויעיל ובביצוע הניסוי. בסוף כל ניסוי מסכמים המחקר ולומדים מעשייתם. הניסוי וכלי הלמידה הופכת להיות מאתגרת ומחכימה את מוחם.

במהלך ההרצאה למדנו היטב כי כל הצלחה תלויה "רק" במנהל שהוא מנהיג, מנהל המוביל ומשפיע על צוות המורים שיהיו אף הם מנהיגים המשפיעים על התלמידים וכאן חשנו במנהל המבין כי ההורים הם חלק מתהליך עיצוב הילדים, לכן ההורים והקהילה הפכו לשותפים בכל תהליכי הלמידה מהתכנון ועד לתוצרים.

קיים קושי בביה"ס – כיצד להחדיר לימודי מדע לכל ה"מורים"? כיצד לחבר את המורים למחקרים מדעיים? חוקר מסן פרנסיסקו שהגיע לארץ, הבהיר בהרצאתו חשיבות לימוד "המדע" לכולם.

אף אנוכי חושב כך, חובה שכל המורים יידעו היטב פרקים נבחרים במדע, למשל,

מהו ראש חודש? מי נע ומי יציב במקומו, שמש, ירח כוכבים, מהי קשת? ממה בנויים החלקיקים? מהו אטום? מולקולה? כיצד הופכים מים ממוצק לנוזל ולגז.

הכרה בסיסית במדעים תגביר בהם יידע מיטבי ביהדות, יבינו מהי שנת לבנה? שנת שמיטה ועוד ועוד.

ממוסד חינוכי זה שבנגב המכיל אוכלוסייה מגוונת למדנו היטב כי ניתן עם כל אוכלוסייה להצליח, אם המנהל מוביל את כולם להגיע לשחקים. 

 

- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה

- תואר שלישי בחינוך במנהיגות

משרות במשרד החינוך:
- 3 שנים מפקח על מדעי הטבע
- 12 שנים מפקח כולל
- 10 שנים מפקח מחוזי

בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם

ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב