תאונת פגע וברח, מה כדאי לדעת?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

תאונת פגע וברח, מה כדאי לדעת? 

מאת    [ 30/06/2010 ]
מילים במאמר: 981   [ נצפה 2791 פעמים ]

 
 

תאונת פגע וברח מהי?

חוק הפיצויים למפגעי תאונות דרכים, תשל"ה – 1975 (להלן:"החוק או חוק הפלת"ד") מסדיר את זכויותיו לפיצוי של מי שנגרמו לו נזקי גוף כתוצאה מתאונת דרכים.

 

במצב בו הנוהג האחראי לפיצויים אינו ידוע, מדובר בתאונת "פגע וברח". כך, למשל, במקרה בו הולך רגל או רוכב אופניים נפגע בתאונת דרכים על פי הגדרתה בחוק הפלת"ד ונהג הרכב הפוגע ברח ממקום התאונה, מבלי להגיש עזרה לנפגע ומבלי שהפקיד בידי הנפגע את פרטי המבטחת ו/או פרטי הרכב מדובר בתאונת פגע וברח.

 

עבירת ההפקרה

 

סעיף 64א(ב) לפקודת התעבורה [נוסח חדש], התשכ"א – 1961 (להלן:"הפקודה") קובע, כי:

"נוהג רכב המעורב בתאונה, והוא ידע, או שבנסיבות המקרה היה עליו לדעת, כי בתאונה נפגע אדם, ולא הגיש לנפגע עזרה שהיה ביכולתו להגיש בנסיבות המקרה, לרבות הסעתו לטיפול רפואי, דינו - מאסר תשע שנים, עם קנס או ללא קנס, ובלבד שלא יוטל עליו מאסר על תנאי בין כעונש יחיד ובין כעונש נוסף ולא יינתן עליו צו מבחן".

 

רוצה לומר, המחוקק והערכאות המשפטיות, רואים את העבירה של תאונת "פגע וברח" בחומרה רבה וקבע בצידה עונש מאסר.

 

ברע"פ 3626/01 ויצמן נ' מדינת ישראל ציין בית המשפט העליון, כי:

 

"העבירה של הפקרה אחרי פגיעה עבירה קשה ומכוערת היא. מעשהו של הנוהג הבורח פוגע בשורשי הסולידריות החברתית והאישית המינימלית לקיומה של חברה תקינה; בריחתו של הנהג מן המקום היא מעשה אנטי – חברתי ואנטי מוסרי מובהק, וראוי הוא כי ייענש בכל חומר הדין".

 

 

חובת הפיצוי המוטלת "קרנית"

 

קרנית הינה גוף סטטוטורי אשר הוקם במסגרת חוק הפלת"ד כקרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים, אשר מוטלת עליה חובה לפצות את הנפגעים בתאונת דרכים במקרים הבאים:

 

1.     זהות הנוהג האחראי לתאונה אינה ידועה.

2.     אין לנוהג ביטוח או שהביטוח אינו מכסה את חבותו.

3.     במצב בו המבטח נמצא בפירוק.

4.     במקרה בו מונה למבטח מונה מנהל מורשה בהוראת המפקח ושר האוצר אישר שמן הראוי שקרנית תפצה את הנפגע.

5.     במצב בו מדובר בתלויים בנפגע שנהג ללא ביטוח או שהביטוח אינו מסכה את החבות.

6.     כאשר הנהג ברכב בהיתר מהבעלים או מהמחזיק, לא ידע ולא סביר היה שיידע כי הוא נוהג ללא ביטוח או שהביטוח אינו מכסה את החבות.

 

 

כיצד רצוי לפעול לאחר פגיעה בתאונת פגע וברח

 

במסגרת תביעתו לפיצויים מקרנית יידרש נפגע תאונת דרכים מסוג פגע וברח להוכיח, כי אכן נפגע בנסיבות שבהן לא ניתן לאתר את פרטי הרכב הפוגע וכפועל יוצא מכך, את זהות מבטחת הרכב הפוגע.

 

רצוי מאוד בסמוך לאחר התאונה לתעד, ככל הניתן, את אירוע התאונה, ובכלל זה: לגבות עדויות מעדי ראייה שהיו במקום התאונה, לפנות  לקבלת טיפול רפואי מוקדם ככל האפשר לאחר אירוע התאונה ולתאר את נסיבות אירוע התאונה, לדווח על אירוע התאונה ונסיבותיה למשטרה, שבתחומה ארעה התאונה.

 

 

לאחר שקרנית תיווכח, כי הנפגע אכן נפגע בתאונת פגע וברח יידרש התובע להוכיח את שיעור נזקיו הגופניים שנגרמו כתוצאה מהתאונה ולנהל את התביעה מול קרנית.

 

במקרה של מעורבות בתאונת דרכים בכלל ובתאונת דרכים מסוג של "פגע ברח" בפרט אני ממליצה לפנות בשלב מוקדם ככל הניתן לעורך דין מומחה לתחום תאונות הדרכים, שייסע בכל הדרוש להוכחת התביעה לפיצויים ובעיקר על מנת להימנע ממצב בו נפגע תאונת דרכים, שספג נזק גוף יוותר ללא פיצוי.

סעו בבטחה!

 

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה.
הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

שירלי כהן - אדיב


ע ו ר כ י ד י ן


ד"ר אליהו 1, תל השומר רמת גן 52621


 טל: 03-5358540 פקס: 03-6352617


E-MAIL: S.ADIV.LAW@GMAIL.COM

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב