טיפוח החסכון לגיל פרישה כמנוף לצמיחת המשק
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

טיפוח החסכון לגיל פרישה כמנוף לצמיחת המשק 

מאת    [ 08/09/2005 ]
מילים במאמר: 362   [ נצפה 2733 פעמים ]

 
 
"בכר בהסכמה"
הצעה לגיבוש הסכמה רחבה -מוגש לועדת כספים 23.05.06
טיפוח החסכון לגיל פרישה כמנוף לצמיחת המשק
מאת : ד"ר שלמה חזן -יועץ ביטוח פנסיוני


ההצעות הנוכחיות של ועדת בכר עלולות לגרום מבחינת הצרכן להגברת הריכוזיות בתחום הפנסיוני . מדינת ישראל זקוקה ליציבות כלכלית ולא לזעזועים וניסויים פיננסים של רגולטורים שהיום נמצאים ומחר אינם . לצערי , ההצעות הנוכחיות מדברות על ניוד אלפי עובדים מתעסוקתם בביטוח ובקופות הגמל בניסוי מעבדתי שאזרחי ישראל ישאו בתוצאותיו ,בתהליך בלתי חוזר , שתוצאתו הישירה הגברת אבטלה . במקום ההצעה הנוכחית אני מציע לחברי הכנסת הנכבדים לבחור בהליך של שימוש בחסכון לטווח ארוך כמנוע הצמיחה של המשק במסגרת פיתוח כלכלה יצירתית מעוררת צמיחה . הצעה מפורטת בנדון הועברה על ידי לשר האוצר , בנימין נתניהו .
לתהליך המוצע אני קורא : " בכר בהסכמה " -מטרתו להגיע להצעות מוסכמות על מרבית הגורמים המשקיים , שיבוצעו בתהליך מדורג ומבוקר. במסגרת התהליך תובא לועדת הכספים הצעה מוסכמת של רפורמה בתוך חצי שנה , במסגרת של תהליך סטיכי מדורג, עם איזונים ובלמים , תוך מתן אפשרות של המשק להסתגלות לתהליך , בדרך שלא תפגע באמון הציבור במערכת הכלכלית בישראל. אני מציע שבועדה ישותפו נציגי הגורמים המשקיים הקשורים לתהליך , או עלולים להיפגע ממנו ושבראשה יעמוד המפקח החדש על הביטוח שימונה בקרוב . מסקנותיה יוחזרו לועדת הכספים תוך חצי שנה להכרעה , אין לי ספק שאז הרפורמה תהיה מאוזנת יותר: כי כלכלה חופשית משמעה מתן בחירה חופשית לאזרח ולא הגברת כוחו של הרגולטור והפיכתו למחוקק , פוסק , קובע ושופט ללא בקרה ראויה של הכנסת ושל ועדת הכספים . (הדברים נאמרים ממשקפיו של מי שעוסק בתחום הפנסיוני 18 שנה , שהיה מועמד לתפקיד המפקח על הביטוח. )
כידוע לכם למעלה ממחצית הכספים בקופות הגמל הינם נזילים ועפ"י השינויים שיכנסו לתוקף ב- 1 ינואר 2006 כספי תגמולים שיופקדו מאותו מועד ואילך יקבלו הטבת מס רק למשיכה מגיל 60 ואילך .
אני מציע למשל למחזר את הנכסים הנזילים שבידי הציבור לגיל פרישה ע"י מתן הטבות מס נוספות , הפשטה והאחדת הטבות המס בין שכירים לעצמאים ושימוש מושכל בחסכון הצבור כמנוע לדחיפת המשק לצמיחה ולשגשוג והפיכת הרגולטור למסיר חסמים ומגבלות , שיאפשרו פתיחת שוק ההון לתפקוד בכלכלת שוק חופשי ולא למתקן תקנות מגבלות וחסמים על כל צעד ושעל של השוק.
כשיינקט הליך כזה תהיה הגברת התחרותיות וצמצום הריכוזיות , בתהליך מעברי ההון הגדולים שיתרחש מאפיק לאפיק, אולם , לטובת עתידה הכלכלי של מדינת ישראל ראוי לבצע התהליך במשנה זהירות .
דר' שלמה חזן, מומחה למערכות פנסיוניות והסדרי פרישה ברשויות מקומיות גופים ציבוריים ופרטיים. נמנה על צמרת ענף הביטוח הפנסיוני בישראל .
www.keday.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב