מעבדות לחירות משיעבוד לגאולה
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

מעבדות לחירות משיעבוד לגאולה 

מאת    [ 06/06/2010 ]
מילים במאמר: 335   [ נצפה 2109 פעמים ]

 
 

פרשת וארא מרתקת ומעניינת, ממנה ניתן ללמוד לדורות – מהי חירות אמיתית ונכונה...הצורך החיוני באמונה... שלבי הגאולה ומהותם הבסיסית... כן ניתן ללמוד מהפרשה על מנהיגותו של משה, תכונותיו הבסיסיות המקנות לו עוצמה לגאול את עם ישראל משיעבוד ולהופכם לבני חורין מאמינים.

בפרשת בראשית מבהיר לנו בורא עולם את הצורך לבדוק ולהעריך כל עשייתנו, שהרי מדי יום עפ"י סדר מדוייק נברא משהו אחר – והקב"ה נותן לעצמו ציון –"וירא כי טוב", רק האדם אינו מקבל ציון בבריאתו ביום השישי. חז"ל מדגישים כי היות והאדם קיבל זכות בחירה חופשית , הרי שיקבל הערכה חיובית רק אם מעשיו יוכיחו זאת.

היהדות מאז ועד היום מדגישה את חשיבות החירות שבאדם, אך מציינת "ובחרת בטוב" , מבהירה כי האמונה בבורא עולם וקיום המצוות הם התשתית לבניית העם היהודי לדורותיו.

היציאה משיעבוד מצרים לחירות, לגאולה אמיתית, מלמדת אותנו את הדרך הנכונה והחכמה לנהוג בכל דרכינו-כל חיינו.ארבע לשונות של גאולה, מציין הרש"ר הירש, הן ארבע פנים למעשה הגאולה: "והוצאתי" " והצלתי" " וגאלתי"  אלו שלבים בשיחרור מן הגלות הנוכחית וקשורים בבניית "עם ישראל".היינו: "סור מרע" בתחילה ןאח"כ-"ועשה טוב". אך שלוש גאולות אלו הן -3- שלבים לקראת היעוד העיקרי – לתכלית החכמה והחשובה "ולקחתי" אתכם לי לעם - ללמוד תורה. עם ישראל מאז ומעולם –הוא העם החכם בזכות הגאולה  האחרונה של "ולקחתי", היינו: לימוד התורה, קביעת עיתים לתורה.

"ולקחתי" אתכם לי לעם-הלומד תורה, רק כשתהיו משוחררים,זקופי קומה וחדורי תודעת זכויות האדם. הגאולה האמיתית והנכונה תתתקיים כשתהיו בני חורין - בעלי אמונה, לומדי תורה,המשלבים חיי חברה. כפי שכתוב:

" ולקחתי אתכם לי לעם" – על ידי יציאת מצרים.

" והייתי לכם לאלוקים" על ידי מתן תורה.

" וידעתם כי אני ד' אלוקיכם" מאז ומתמיד.

" והבאתי אתכם אל הארץ" כשתהיו בני חורין עם אמונה, תורה ומצוות - או אז והבאתי אתכם לארץ ישראל כפי שהובטח לאבותינו. אנו לומדים מפרשה נפלאה זו את שלושת העקרונות החשובים לבניית העם היהודי. כפי שציין הרב קוק: עם ישראל...ארץ ישראל...תורת ישראל.

יהי רצון שנמשיך בעוצמת האמונה ולימוד התורה כדי להמשיך להיות העם החכם בעולם והראוי להיות אור לגויים.

- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה

- תואר שלישי בחינוך במנהיגות

משרות במשרד החינוך:
- 3 שנים מפקח על מדעי הטבע
- 12 שנים מפקח כולל
- 10 שנים מפקח מחוזי

בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם

ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב