ערכים לחיים
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

ערכים לחיים 

מאת    [ 17/05/2010 ]
מילים במאמר: 557   [ נצפה 4088 פעמים ]

 
 

בחג השבועות, חג מתן תורה, נתן אלוהים את התורה לעם היהודי, בכדי שנוכל לשמר ולחיות על פי ערכי מוסר גבוהים. ערכי מוסר מבטאים את שנכון לאדם להתנהג עם חברו וסביבתו. המושג "ערכים" מתייחס לאותם עקרונות אקטיביים שאנו יכולים לזהות בעצמנו ובאחרים ואשר ניתן לטפח ולחזק. ערכים מסייעים לתמוך בבחירות שאנו עושים ברמה היום-יומית ובצמתים בחיינו. 

ערכים אישיים משקפים את הזהות האינדיבידואלית של האדם, לעומת ערכים משותפים המשקפים את ערכי התרבות והסביבה, את האמונה והמסורת המשפיעים עלינו. כל אחד מאיתנו מחזיק במערכת של ערכים, הנובעים בעיקר מהשפעתם של ההורים והתרבות, מאירועים שחווינו בצעירותנו ומהתחושה של מה שנכון לנו. ערכים הינם מאד אישיים ומה שעשוי להיות חשוב עבור אחד, עלול להיראות מזיק או חומרני מדי לאחר. למרות שלכולנו יש ערכים, לא תמיד אנו מודעים להם. לעיתים אנו אומרים שערך מסוים חשוב לנו אך איננו באמת פועלים על פיו. בואו נאפשר לעצמנו בימים אלו של חג מתן תורה, לבחון אילו ערכים חשובים לנו באמת, אילו ערכים אנו רוצים להנחיל הלאה לילדנו. 

השאלות הבאות עשויות לסייע לזהות את אותם ערכים אישיים שלנו. למעשה כבר גילינו אחדים מהם (במודע או לא) באמצעות התבוננות באנשים אותם אנחנו מכבדים ומעריצים ובאלו שאיננו מכבדים כלל.

מה מעורר בי השראה, מה מלהיב ומרגש אותי?

מהו העיקרון המרכזי המנחה אותי בחיי?

מה חשוב לי במערכות יחסים?

מה אני אוהב/ת לתת לאנשים אחרים?

למה אני בעצמי נזקק/ת מאנשים אחרים? 

בהמשך לתשובות לשאלות אלו, כתבו רשימה של 10 ערכים החשובים לכם יותר מכל. בחנו עם עצמכם האם אתם פועלים באופן מעשי בהתאם לערכים אלו או שאלו הן רק מילים. דרגו את הערכים שלכם לפי סדר עדיפות, מה ראשון, שני וכו'. כתבו ליד כל ערך מה הוא מבטא עבורכם. לאחר מכן היו כנים עם עצמכם וכתבו כמה אתם מכבדים ופועלים על פי ערכים אלו הלכה למעשה, מ-1 עד 10 (הכי גבוה). בדרך זו תוכלו להבין באילו ערכים יש לכם צורך בטיפוח כדי שיהיו אקטיביים ומשמעותיים יותר בחייכם. תוכלו לשים לכם למטרה לחזק שני ערכים באופן מעשי. כתבו איך תיישמו זאת. לדוגמא, אם ברצונכם לחזק את הערך סבלנות תוכלו לרשום שתי מטרות עליהן תתאמנו בחודשים הקרובים בכדי לחזק ערך זה. לדוגמא: אקפיד על חוקי התנועה בכביש ואהיה סבלני כשאני נוהג. בכל פעם שאחוש חוסר סבלנות בכביש, אקח 3 נשימות עמוקות ואזכיר לעצמי שחשוב לי להיות אדיב וסבלני. אם ברצונכם לחזק את הערך איזון, בחנו כמה איזון יש בין תחומי החיים החשובים לכם. יתכן שתגלו שאתם אומרים שהמשפחה או הזוגיות חשובים לכם יותר מכל, אך בפועל אתם עובדים 15 שעות ביום וכשאתם בבית, הראש ממשיך להיות בעבודה. במקרה זה חשבו איך תוכלו לטפח איזון בין בית ועבודה באופן מעשי כך שתהיה הלימה בין מה שאתם אומרים ואיך שאתם פועלים (שזה גם טיפוח של ערך נוסף – יושרה). התחילו בצעדים קטנים שיחזקו את אותו ערך, תרגלו אותם עד אשר הם הופכים לחלק מכם ואז תוכלו לעשות צעד נוסף. לקראת ראש השנה תוכלו לבחון עם עצמכם בנוגע לאותם ערכים שביקשתם לטפח, תוכלו גם לשאול את דעתם של אנשים הקרובים לכם. לאנשים הקרובים לנו יש יכולת לראות דברים שאנחנו לא תמיד רואים על עצמנו.

דמיינו מציאות של הגשמת הערכים שלכם, מציאות שבה החיים מתקיימים בהרמוניה. עולם בו מתקיימים חופש, שוויון, רווחה ושלום.... כן זה אפשרי ותלוי קודם כל בנו.

טליה לינור פלד - מאבחנת ומאמנת הוליסטית בצבעים

אין להעתיק מאמר זה ללא אישור בכתב מהכותבת

טליה לינור פלד - מאבחנת ומטפלת הוליסטית בצבעים


"נגוהות אור וצבע" – מרחב לרפוי, צמיחה והגשמה


 


 טל. 0525-870701  דוא"ל href="mailto:linor@ornegohot.co.illinor@ornegohot.co.il">">linor@ornegohot.co.il  אתר www.ornegohot.co.il


 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב