יום עצמאות חכם
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

יום עצמאות חכם 

מאת    [ 03/05/2010 ]
מילים במאמר: 1084   [ נצפה 2230 פעמים ]

 
 

מוקדש לתיכון ראשית בתל-אביב

חגים, מועדים וארועים מהווים מוקד חשוב להקניית שמחה באדם. יש חשיבות רבה לקנות חכמה, ללמוד כל הזמן, לקבוע עיתים לתורה, לשלב חיי חברה, אהבת אדם, טוב לב, נתינה

לאחר – והכל מתוך "אהבת לרעך כמוך", ניתן לנצח ולהצליח בכל מעשה ידינו רק אם נשכיל לשלב אינטילגגנציה שכלית עם אינטליגנציה רגשית. שילוב של "מה" ו"איך", חידוד מתמיד של השכל, תרגול ותרגול ללא הרף כפי שמציין הרמב"ם, אך הכל מתוך התחשבות בזולת וקבלת אורחים. לא בכדי כתוב בפרקי אבות... קנה לך חבר, היינו בדמים, במתנות, בדברי שבח, ביחס, בכבוד, והקשבה והאימפתיה ובראיית הטוב שבחבריך.

שימוש נכון ואיכותי של שתי האינטלגנציות גורם לאדם מילדותו להיות שמח ומאושר.

תחושת השמחה והאושר מקנה לאדם מוטיבציה, אמביציה, רצון עז להתקדם, להתחדש, לאתר נתיבים חדשים ונכונים כדי לחבוש כל הר ולהגיע לכל פסגה.

חשוב ועקרוני מאוד שהשמחה והאושר המוקנים לכל אדם ובעיקר לילדינו- יהיו בכלים, בתהליכים ובמתודות חיוביות, כדי שהמוטיבציה הנובעת מכך תהא לנתיבים נכונים המקנים ערכים וחיי חברה.

כל הורה וכל מנהל ומורה חייבים "לנצל" את החגים, המועדים והאירועים לבניית חינוך ערכי וחברתי איתן המבוסס על חינוך חיובי, כך גם בשבתות בבתינו. התפילה המשותפת לכולם, הארוחות המשפחתיות חייבות להיות מגוונות ונחמדות המגבירות שמחה ואושר בכל אדם ובכל ילד. השבת צריכה להגביר בכל אחד מהמשפחה ביטחון עצמי, דימוי עצמי חיובי, המבססת גיבוש משפחתי- החשוב ביותר. כלי חשוב ועקרוני לזקיפות קומתו של כל ילד- הוא מתן "במה" של התבטאות לכל ילד בכל ארוחה. מתן אפשרות לשיר, לדקלם, לטפח אומנות, ובעיקר לומר דברי תורה וחכמה.

יום העצמאות- יום שכולו שמחה- על הקמת מדינת ישראל בארצנו הקדושה. יום המגביר בנו את האמונה בבורא עולם בצמיחת גאולתינו.

ראוי שכל מוסד חינוכי, שכל מנהל יזום רעיונות יצירתיים כדי לשלב את הילדים כולם מקטנים ועד בגרות בשמחת החג, אך ראוי שהכל יעשה בכלים ובדרכים מעולים וחיוביים. ככל שנאתר הנתיבים הנכונים והמצויינים, נצליח להגביר בכל ילד את האמונה בעם היהודי בדורותיו,

את האמונה בבורא עולם, האמונה בתנ"ך ובהיסטוריה של העם היהודי, אמונה בארצנו הקדושה ואמונה בנו, בכל אחד מאיתנו- שאנו חלק מהעם היהודי הנצחי.

חובה עלינו בכל דרך- ובכל הזדמנות לחזק, לעודד ולרומם את נפשו של כל ילד לאהבת התורה, לאהבת עם ישראל וארץ ישראל.

תחושת "האהבה" החיובית והנכונה תהא מוטמעת בכל ילד ובכל מבוגר, רק אם אנו אנשי חינוך נשכיל למצוא כלים ותלידים ממושכים בכל מהלך חיינו כדי שההפנמה של "האהבה, תהא חיובית ונכונה.

כפי שהדגשתי בתחילת דברי ראוי לשלב החגים והמועדים כתשתית לבנית אהבת הארץ,

התורה והעם.

חג העצמאות אותו אנו חוגגים מזה 62 שנה, מהווה מוקד חשוב להחדיר בתוכינו אמונה בארצינו, בנו בעצמנו שאנו חלק מהותי וחשוב בעם ישראלי, בעם הייחודי הנצחי, שאנו שותפים בבניית מדינת ישראל בארצינו הקדושה.

ערב יום העצמאות נחוג במקומות רבים בארץ – על בימות עירוניות ברחובה של עיר. הציבור המבוגר והדור הצעיר לרוב עומד דומם אל מול הבימות בהם, שרים, רוקדים ומנסים לשמח הקהל הדומם.

תיכון ראשית בתל-אביב בניהולו של הרב ספי שרמן, הממוקם בשכונת התקווה השכיל מזה מספר שנים לקיים אירוע מרכזי בערב יום העצמאות בחצר בית הספר.

האירוע המקסים והגדוש באלפי אנשים וטף – הבהיר לכולנו – כי ניתן לגרום לשמחה, לאושר בדרך חיובית וערכית ובכך להטמיע כאמור בכל המשתתפים שמחה מתוך כלים נפלאים וערכיים.

הבה נלמד מרעיון נשגב זה הדרכים לחינוך נכון ואיכותי:


  • במה מרכזית בחצר ביה"ס מקושטת להפליא בדגלי ישראל ובאלמנטים חינוכיים נכונים.
  • תזמורת המנגנת, שרה ומנעימה את כל הערב. המנגן הראשי והמנחה המרכזי – מורה מבית הספר המוביל תלמידים מנגנים על מגוון כלים ומספר תלמידים מנחים בדרך מרתקת וניפלאה.
  • מופעים מעניינים ומגוונים על "הבמה" שכללו בחלק הראשון קטעי קריאה ומופעים של תלמידים "אורחים" מהחינוך היסודי – מבי"ס מודיעים שהם והוריהם ומשפחותיהם נכחו במהלך כל הערב באירוע המכובד והחינוכי. החלק הראשון של האירוע הדגיש את יום הזכרון לחללי צה"ל, בשלב השני והעיקרי הודגשה כמובן שמחת יום העצמאות שכללו ברכות, שירה, ריקודים ו"רובוטיקה" – מהעשייה המצליחה של בית הספר.
  • שילוב מדהים וחכם היה שילובם של עשרות תלמידי ישיבת ההסדר שבגוש עציון ועשרות תלמידי הישיבה התיכונית ממודיעין. תלמידי חכמים אלו השכילו לרקוד ולהרקיד הקהל מתוך שמחה ואושר, בהתלהבות, בדינמיקה ובעוצמה. פניהם והתנהגותם הנפלאה של התלמידים שידרו לכולנו – את הרצון העז הטמון בהם לשמח את כולנו.
  • שילוב מרתק של תפילת יום העצמאות, תפילה עממית השווה לכל נפש ומתאימה לכל העדות. תוך כדי תפילה תקיעת שופר ע"י אחד התלמידים שריגשה את כולנו. וכמבן שירה וריקודים של כולם תוך כדי תפילת הודייה לבורא עולם על תקומת מדינתנו.
  • הפעלות מרתקות ומדהימות – של "מתנפחים" נפלאים, בכך הילדים הקטנים שהצטרפו למשפחות מצאו מקומם המשמח.
  • מופעים של הילדים בשירה, בריקודים, במוסיקה, בתזמורת – דרבוקות ובעיקר מופע ה"רובוטיקה" שהדהים את כל הקהל.

כזכור, לפני שנתיים זכה תיכון ראשית במקום הראשון בארץ בתחרות הרובוטיקה הארצית, המשלחת אף נסעה לחו"ל לתחרות בינלאומית ובכך ייצגה את ארצנו שלנו.

           מקהלת ביה"ס הופיעה בשירים מרתקים. שילוב של שירים ישנים – ממלחמות ישראל 

           ומתקופת הקמתה ועד שירים חדשים ומתוקים.

      8.  זיקוקי דינור שהפעילו תלמידי ביה"ס ריתקו והדהימו שכולנו ביופי ובחן.

      9.  דוכן "מכירות" שאורגן ע"י התלמידים היה חשוב ומוסיף נדבך איתן בשמחת הערב. רבים 

           מהילדים רכשו מגוון ממתקים, דגלים, מעדנים ודברי מתיקה במחיר מוזל ביותר.

    10.  אורחים רבים מהעיר תל-אביב מהפיקוח, מהעירייה. נציגי מועצת העיר, מנהל בתי ספר,

           נציגי השכונות, רבנים, בוגרים, קצינים וחיילים ותלמידי אקדמיות, תלמידים מכתות ו'

           שנרשמו לבית הספר שהגיעו עם ההורים והמשפחות, כך יוצרים קשרים טובים עם

           הצעירים ועם הבוגרים. וכך... מגיעים לאלפי משתתפים באירוע יום עצמאות חכם.

    11.  הסעות: ביה"ס דאג להסעות המשפחות מהשכונות למיניהם. אוטובוסים מיוחדים

           הסיעום מכפר שלם, מיפו, מקרית שלום, משכונת שפירא ומיד אליהו.

    12.  מצגות שונות ומגוונות הוצגו בפני כל המשתתפים. מצגות שהוכנו בעיקרם על-ידי

           התלמידים הנפלאים.  

כן... כן... חשוב שאנשי חינוך – מורים ומנהלים יטמיעו בתוכם חשיבות הקניית השמחה והאושר בכל ילד באמצעות חגים ומועדים. היות וביום העצמאות רבים מהציבור יוצא אל רחובות העיר – הרי יציאה אל בית הספר להשתתף באירוע החגיגי – שמבוסס על ערכים, חיי חברה, אהבת אדם, אמונה, תפילה, אהבת הארץ, אהבת תורה ואהבת העם, והכל מתוך חדווה וגיל, בשילוב רעיונות מרתקים, מגוונים ומעניינים, בהם נוטלים חלק מהותי ונכבד התלמיד עצמם – בתכנון בחשיבה ובעשייה הלכה למעשה.

ערב מרתק ומשמח זה – מגביר את "הקשר" החשוב בין המוסד החינוכי לתלמידים. קשר המגביר בהמשך את האמונה והאמון בבית הספר ותחושת השייכות. כאשר הילד חש שהוא שותף לעשייה הוא מרגיש שהוא חלק – חולייה משרשרת הניצחון.

ראוי מקטנות להחדיר בכל ילד ערכי תורה ודעת ואמונה בעמנו, בתורתנו ובהקמת מדינת ישראל, מדינת היהודים כאן בארץ ישראל. 
 

- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה

- תואר שלישי בחינוך במנהיגות

משרות במשרד החינוך:
- 3 שנים מפקח על מדעי הטבע
- 12 שנים מפקח כולל
- 10 שנים מפקח מחוזי

בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם

ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב