כיצד להצליח בעולם משתנה
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

כיצד להצליח בעולם משתנה 

מאת    [ 03/05/2010 ]
מילים במאמר: 1283   [ נצפה 2224 פעמים ]

 
 

  

עולמנו בתקופה האחרונה עובר תהליכי שינוי מתמידים, קיימת צמיחה והתחדשות בכל עולם התעשייה והמדע, המובילים, העומדים בראש כל מפעל או מערכת חייבים ללמוד כלים,דרכים ושיטות כדי להתמודד אל מול השינויים הרבים.

כפי שמציין הרב קוק - גם בשדה החינוך קיימות חדשנות מתמדת, עלינו ללמוד היטב את אפיוני הדור ולאתר את הכלים המתאימים להתמודד עם אפיונים אלו.

הגמרא במסכת חגיגה מדגישה העיקרון הבסיסי - שהוביל את העם היהודי לחכמה, "אין בית מדרש ללא חידוש".

הלימודי האישי והחברותי, העבודה החשובה והבסיסית של שאילות שאלות,ויכוחים ומחלוקות- גורמת להפעלת תאי המוח לחשיבה מעמיקה ויצירתית כל הזמן.

מנהיג בכל תחום ובודאי בחינוך חייב ללמוד כל הזמן, להתבונן היטב סביבו, להכיר את הלקוחות וללמוד הכלים המועילים והטובים כדי לכבוש כל יעד ולהגיע לכל פסגה, העמידה בראש ההר - יוצרת מוטיבציה, ראיה מרחבית, רצון עז ועוצמה נפשית, רוחנית וגופנית - להמשיך לטפס ולכבוש עוד יעדים גבוהים ביותר.

מנהלים אינם יכולים בדורנו להנחית הוראות לעובדים ולצפות לציות ללא הפעלת המוח, החשיבה, היוזמות האישיות.

כיום כוחות היצירה רבים ומסועפים ועל המנהיגים לאתגר את העובדים ומנהיגי הביניים לעודד, להחמיא ולזקוף קומתם של כל העובדים, להקשיב ולהפעיל מוחם היצירתי של כל עובד.

תהליך השינוי הוא שינוי תרבותי עמוק, שונה ואחר מבעבר.

החשיבה פעילה ומהירה יותר, עלינו להגביר ולהקשיב לחלומותיהם של העובדים, שהרי גם חלומות של עובדים יש להם בסיס- תשתית להצלחה.

ברור שתרבות חדשנית זו דורשת מנהיגות שונה, אחרת ואיכותית, המנהיג כשהוא "בוס" האומר מה לעשות, בוס שאנו עובדים רק למענו כמעט נעלם.

מנהיג של היום מפתח חזון בשיתופיות עם העובדים, מפתח ערכים באנשים, יוצר קשרים אנושיים וגורם בכך - לעורר האנשים לפעול, ליצור רעיונות חדשניים, להיות יעילים בעבודתם, לטפח מוח צלול שיוכלו כולם- המנהיג והעובדים להתמודד היטב עם השינויים המהירים והבלתי פוסקים.

ברור לנו כי "השיתופיות" הופכת כל פרט, כל אחד לחלק בלתי נפרד מההצלחה הקולקטיבית, בכך גוברת המוטיבציה לחזק את החשיבה ולהביע החוצה כל רעיון חדשני.

מנהיג איכותי דהיום - נותן "במה" לכל עובד - כדי שיוכל להוכיח כוחו הרוחני ויכולתו השכלית.

מנהיגים חכמים מגייסים כל שביב של כשרון ויצירתיות הקיימים -הטמונים באנשים. לרבים מהאנשים יכולת אישית גבוהה ונפלאה, עלינו המנהיגים למצוא כל דרך וכל נתיב כדי שיכולת זו - שכישורים אלה החבויים באדם יפוצו חוצה, כפי שמציין שלמה המלך - "יפוצו מעיינותיך חוצה", כאשר החשיבה היצירתית זורמת כמו מעיין, הרי ההשקיה הסביבתית גורמת לגדילה, צמיחה ופריחה נפלאה.

הפרי האיכותי והגדול נוצר רק אם משקיעים עמל בגידולו של הצמח ומאפשרים פריחה אדירה.

מערכת החינוך חייבת לטפח מנהלים - מנהיגים שיבינו כי עיקר עבודתם חייבת להיות מיושמת בהעצמת המורים - והפיכתם למנהיגים אף הם.

חובה על מנהיג חינוכי לאתר בכל מורה - מנהיג את נק' החוזק שבו. את תחום הכישורים הנטוע בו וליצור קרקע בשלה ומדושנת שבו יוכל כל מנהיג לפרוץ קדימה לטפח עצמו ולהפיץ תורתו, ככל שנקודות האור בעובד שהוא מנהיג זוכות ל"במה" הרי הביטחון העצמי מתחזק וגורם להפעלה מוחית יצירתית יותר.

ה"רצון" הינה תכונה בסיסית ועקרונית כדי להשיג כל יעד, לכבוש כל פסגה, ככל שהמוח פעיל יותר וזוכה לשבחים ועידוד הרי הרצון להפעיל חשיבה מעמיקה נוספת גוברת.

"הרצון" הינה תכונה פנימית הגורמת לעשייה מצליחה, ההצלחה גורמת לשמחה ולאושר, ההורמונים-בגופנו-המצב הפיזיולוגי הפנימי שונה ואיכותי כאשר האדם שמח ומאושר.

המוח יצירתי יוזם ואיכותי יותר אצל אדם שמח ומאושר.

כאשר לעובדים נעים וטוב - ההישגים ירקיעו שחקים.

חשוב לציין שהצלחה לאורך ימים נוצרת בעיקר כאשר עקרון "סולם ההצלחה" תקף, היינו הצלחות בשלבים - בתהליך מעמיק ומופנם, כאשר נעים ועולים בסולם, ההצלחה היא תמיד איכותית ומרשימה יותר.

מנהיג חכם מחדיר בעובדים "אחריות", מבהיר להם כי כל ההצלחות נובעות מאתנו מהעובדים - ההצלחות אינן נובעות מעצמן.

נמצא עפ"י מחקרים רבים כי "מעורבות העובדים", "שיפור האיכות המתמיד", "שביעות רצונו של הלקוח" ו"בניית צוות עובדים מלוכד" מסייע להגשמת היעדים כדי להגיע להצלחות.

חשוב להדגיש כי "הלקוחות המרוצים" בכל ענפי התעשייה ההיי-טק והמדע גורם לעובדים להפעיל רצון איתן יותר כדי לטפס שלב נוסף בסולם ההצלחה.

אף בחינוך יש חשיבות שהלקוחות יהיו מרוצים שותפים ומאושרים. הלקוחות בחינוך הם "ההורים", ראוי שבכל עשייה חינוכית, ערכית, תורנית, הישגית-לימודית וחברתית יהיו ההורים כלקוחות שותפים. 

"לקוח מרוצה" -צריך להיות כלל ברזל בעמלנו החינוכי, עלינו המנהלים והמורים המנהיגים לדאוג "לשווק" כל עשייתנו החינוכית - כדי שההורים כלקוחות יידעו על כל ההצלחות שלנו עם הילדים - ילדינו.

כאשר "השותפות" יוצרת לכידות והופכת ההורים כמנהיגים אף הם בעיצוב דמותם החינוכית והערכית בשעות שהילדים בביתם.

מנהיגים דהיום דואגים בכל תחום ליצור לכידות בין העובדים היינו בניית חבורה מאוחדת של העובדים.

על המנהיגים להיות יצירתיים כדי לבנות חיי חברה בכל אתר ואתר. 
 

מנהיג חינוכי - חייב לבנות חיי חברה בקרב המורים, הפסקה פעילה ונחמדה למורות - לא רק לתלמידים.

מדי יום שישי קבלת שבת למורים בליווי כיבוד מכובד, יציאה לבילוי משותף-בקונצרט,בארוחה,בטיול,במתנות,בברכות לימי הולדת,במיילים,באתר משותף,בנתינת "במה" בישיבות מורים ליצירתיים, בעידוד "שיווק" תוצרים הטובים ביותר.

מורים החשים באחדות חברתית - יחדירו חיי חברה בקרב תלמידיהם.

תלמידים שיש להם "חברים" הם מאושרים,שמחים וזקופי קומה, בעלי אומץ לב לומר,לדבר ולנסות כל הזמן - הם לא פוחדים לטעות.

ראוי שבתקופתנו המשתנה כל הזמן - נבין היטב, כי ההשפעה החזקה והאיתנה ביותר על הילדים - הם החברים כך שעלינו לדאוג לפיתוח מנהיגות נוער שתשפיע חיובית וערכית על החברים כולם.

הנוער -הצעירים נמצאים בבסיס השינויים המתחוללים ללא הרף,

לכן "מנהיגות הנוער" הם המנהיגים המדהימים,החכמים והיעילים להגיע להצלחות בעולמנו המשתנה.

היינו - "השותפות" מילת מפתח בהצלחה.

שותפות המורים - המנהיגים בחשיבה,בקבלת החלטות וביישומן.

"שותפות ההורים" - כלקוחות - בכל העשייה החינוכית.

"שותפות התלמידים" - "מנהיגות הנוער" במגוון הפעילויות בבית הספר.

הצעירים הינם בעלי יוזמה והיצירתיות - החדשנות קיימת בתוכם יותר - מכל המבוגרים, חשוב וחובה לנצל כישורים אלה ולהביאם לידי ביטוי מעשי.

מוסדות חינוך המשלבים התלמידים - בחשיבה וביוזמות בכל תהליכי השינוי המתחוללים במוסד החינוכי ללא הפסק רואים פרי אדיר ונפלא בשיתופיות זו.

"מפגשים" עם גורמי חוץ, רכישת השכלה כללית וייחודית כל הזמן מהווה גורם דומיננטי בהצלחה.

כידוע - העם היהודי הפך לחכם ביותר בעולם - בזכות הלמידה המתמדת ללא הרף, אדם לומד מפעיל מוחי - ההפך למוח יעיל ויצירתי. 

חובה- שכל מנהיג חינוכי ידאג שצוות המורים ילמדו וירכשו השכלה גבוהה ורחבה כל הזמן, היינו רכישת תואר שני ושלישי לכל המורים מחד ומאידך ישיבות מורים בהם לומדים, קוראים ומשכילים בתחום החינוך וגם... וגם... השכלה כללית.

הזמנת "מרצים אורחים" לישיבות מורים כדי להרחיב הידע האישי, החכמה והתבונה האישית של כל מורה - מנהיג.

קיימת כמובן חשיבות אדירה לזמן "מרצים אורחים" גם לתלמידים בכל מוסדות החינוך יסודי ועל יסודי.

ניתן לזמן מרצים מקרב ההורים,השכנים,הרשות והפיקוח והכל - במגוון תחומי העשייה והיצירתיות בארצנו.

הכרות עם גיוון הרצאות ופעילויות, מעשיר את התלמידים ומפתח בהם רצון להידמות לטובים ביותר.

כלל נוסף, חשוב ועקרוני ביותר כדי להצליח בעולמנו המשתנה - הוא פיתוח המצוינים ,

חובה על כל מנהל ועל כל מורה - מחנך, או מורה מקצועי לאתר את המצוינים בכל כיתה, לפתח אותם למקסימום יכולתם האישית, אל לנו להסתפק בהיקף תכנית הלימודים של משרד החינוך בפיתוחם של המצוינים (כ-30% מהתלמידים), חובה עלינו לקדמם ולהובילם במוסיקה, באומנות או בתלמוד בתנ"ך ובתרבות ישראל, הרי חובה עלינו מורים יקרים לשאת את "האחריות" על שכמנו ולפתח כל ילד בהתאם עולמנו אינו משתנה "רק" בענפי התעשייה המגוונים, תהליכי השינוי מתחילים וממוקדים בצעירים-הגדלים.

עלינו ליצור קרקע פורייה סביב הילדים כדי שהמה יגדלו,יצמחו ויגיעו לפריחה מקסימלית איתנה, יפה ומכובדת.

הביולוגים יודעים כי פרי בשל איכותי ומצוין מתפתח רק מפרחים נפלאים.

הבה נדאג כולנו מנהלים מורים והורים - כולנו כמנהיגים לפתח ולטפח הילדים שיפרחו לתפארת עם ישראל, כך נזכה לפרות מצוינות והצלחה מרתקת.

פיתוח כל מצוין בהתאם לכישוריו חשוב ועקרוני, אך מתברר עפ"י שפע מחקרים שהטוב ביותר, המוצלח, היצירתי והאיכותי ביותר נובעים במקום שיש תקשורת בע"פ ובכתב, בעבודת צוות מלוכד, בפיתוח מיומנויות אנושיות מגוונות ונכונות.

הצעירים יהפכו למנהיגי הדור ככל שנטמיע בהם את האמונה בעצמם וביכולתם שהרי הפוטנציאל קיים אצלם, עלינו לפתח ולהפיץ כישוריהם וחכמתם היצירתית.

- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה

- תואר שלישי בחינוך במנהיגות

משרות במשרד החינוך:
- 3 שנים מפקח על מדעי הטבע
- 12 שנים מפקח כולל
- 10 שנים מפקח מחוזי

בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם

ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב