הכול צפוי והרשות נתונה- במבט אחר
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

הכול צפוי והרשות נתונה- במבט אחר 

מאת    [ 03/05/2010 ]
מילים במאמר: 776   [ נצפה 3651 פעמים ]

 
 
"הכול צפוי והרשות נתונה"- במבט אחר

 

את האמרה במסכת אבות המיוחסת לרבי עקיבא- "הכול צפוי והרשות נתונה"  רוב המפרשים מסבירים כאמרה המתייחסת לדילמה  הידועה –אם קיים דטרמיניזם (הכול קבוע מראש) כיצד תתכן בחירה חופשית?

היחס בין הדטרמיניזם לבין בחירה חופשית היא אחת משאלות הגדולות בתולדות הפילוסופיה והמוסר שבה התחבטו הוגים רבים. את השאלה ניתן לתמצת בצורה הבאה. ידיעתו של קב"ה אמת היא ולכן העתיד קבוע מראש וממילא נשללת בחירה החופשית של האדם. ואם כך לא ניתן לחייב את האדם ולהטיל אחריות על מעשיו.

במאמר זה מוצעת תמונת עולם שבעזרתה ניתן לפרש את האמרה "הכול צפוי והרשות נתונה" באופן שונה מהמקובל. חלקית תמונת העולם מתבססת על דבריהם של הוגים אחדים והיא יונקת מאחד הפירושים של תורת הקוונטים הנקרא פירוש "עולמות מקבילים". כאן המקום לציין שלמציאות יש אין סוף ביטויים וגילויים. כאשר מתארים  תמונת עולם (או מודל) אודות  המציאות מתייחסים להיבט אחד מתוך אינסוף גילוים המתארים את  המציאות.

  תמונת העולם המקובלת אודות המציאות

 אנו חיים בעולם תלת מימדי. המימדים הם גובה, אורך ורוחב. המרחב התלת ממדי הוא "המקום" שבו מתרחשים כל האירועים הפיזיקאליים. והזמן (שהוא גם מימד) מבדיל בין העתיד שלא ניתן לצפותו ובין העבר הזורם ואינו ניתן לשינוי.  אלברט איינשטיין חידש  שהזמן הוא מימד נוסף בעולם והוא שקול למימדי מרחב. העולם הוא מרחב ארבע מימדי של  מרחב-זמן. על מנת לתאר אירוע  פיזיקאלי כלשהוא  מספיק לציין ארבע מספרים (קואורדינאטות) – שלושה של מרחב (גובה, רוחב, אורך) וקואורדינאטה נוספת שהיא זמן. מימד הזמן אחראי על  התהוות, התפתחות והשתלשלות של האירועים הפיזיקאליים. במילים אחרות אנו נמצאים במרחב ופועלים בזמן וקיימת התהוות והתפתחות מתמדת.  נתאר שרטוט עם מערכת צירים, כאשר הצירים מייצגים מימדי מרחב וציר הנוסף הוא הזמן. הקווים בשרטוט ייצגו  מסלולים שונים, אותם מכנים הפיזיקאים קווי העולם. קו העולם  של  האדם מתהווה עם הזמן מכוח הבחירה החופשית.

 

הצגת העולם הסטטי

 

ניתן להציע תמונת עולם סטטי שבו נעדר שטף הזמן. נגדיר את שטף הזמן כמעבר מן העבר אל העתיד כאשר ההווה הוא הקו המבדיל בין השניים. בעולם הסטטי הקו המבדיל אינו קיים באמת, אלא נמצא בשכלו ( או תודעתו) של האדם ואינו נמצא בגדר של זמן. זאת אומרת העתיד קיים באותה המידה כהווה וכמו העבר, לכן קיים רק ההווה הנצחי הלא משתנה. מבחינה זאת מימד הזמן קבוע כמו מימדי המרחב הבלתי משתנים. בעולם הסטטי כל המאורעות קיימים באופן סטטי –אין התהוות, התפתחות והשתלשלות.  קווי העולם מסודרים במרחב ארבע מימדי מאז הבריאה. כשם שלא שייך לדבר על מקום חדש במרחב (אורך, גובה, רוחב) שהרי המרחב כולל את כל "המקומות", כך גם לגבי זמן-העבר ההווה והעתיד קיימים ללא שינוי מאז ומתמיד. בעולם הסטטי שום אירוע אינו נעלם העבר קיים כמו העתיד שכבר קיים. בעולם הסטטי קווי העולם קיימים ואינם מתהווים. אבל קיים מספר אין סופי של קווי העולם קבועים מראש. ( במאמר מוסגר, תמונת העולם הסטטית מסבירה טוב יותר כיצד יתכן שאדם העושה תשובה הזדונות נהפכים לזכויות, שהרי בתמונת העולם המקובלת העבר כבר איננו  אזי כיצד ניתן לתקנו - לעומת זאת בתמונת העולם הסטטי העבר קיים ולכן גם התיקון אפשרי.  ניתן בנוסף בעזרת תמונת העולם הסטטית  "להבין" את הנבואה, על כך במאמר נפרד)

 

הכול צפוי והרשות נתונה לאור תמונת העולם הסטטי

 

לאור האמור לעיל ניתן לראות את האמרה "הכול צפוי והרשות נתונה" במבט אחר. הכול צפוי  הכוונה שכבר קיימים מסלולי חיים (קווי עולם לפי הגדרה לעיל) במרחב קבוע נטול שטף הזמן שבהם  אדם יכול ללכת. כל מסלול החיים ידוע מראש (דטרמיניסטי) וצפוי לאן הוא מוביל. זאת גם הכוונה באמרה –"דרך שאדם הולך מוליכים אותו"- דרך שאדם הולך קיימת וקבועה מבחינת הכול צפוי, אבל בכל רגע ורגע קיימת בחירה חופשית –מבחינת הרשות נתונה-ואדם יכול לבחור את המסלול ולעבור ממסלול למסלול בכל רגע נתון. את סימוכין לתמונת העולם הסטטי מקבלים מפסוקי התורה הבאים "ראה אנוכי נותן לפניכם היום ברכה וקללה (המסלולים קיימים ש.ק) .... ראה נתתי לפניך את החיים ואת הטוב את המוות ואת הרע ובחרת בחיים"

 

 

 

דר' שמריהו קידר-חוקר בכיר במכון גאופיזי לישראל. בוגר פיזיקה מאוניברסיטה תל-אביב ובר-אילן ותואר שני ושלישי בגאופיזיקה מאוניברסיטה תל-אביב. מתעניין ביחסי גומלין בין מדע המודרני לבין יסודות היהדות.e-mail href="mailto:keydarshemer@gmail.comkeydarshemer@gmail.com">">keydarshemer@gmail.com

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב