החלטות וחדשנות
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

החלטות וחדשנות 

מאת    [ 27/04/2010 ]
מילים במאמר: 1175   [ נצפה 2017 פעמים ]

 
 

 

בפרשת בא כתובה המצווה הראשונה אותה נצטוו בני ישראל לקיים.

"החודש הזה לכם..." עד עתה הייתה שליחותם של משה ואהרון אל פרעה, למען ישראל מעתה הם שליחי ה' אל ישראל.

הרש"ר הירש מבהיר לנו חשיבות "קביעת" החודש ושהוא יחזור לתקופות קצובות, ללידה חדשה, ויבטיח רעננות נצחית, שונה מהקיבעון-הקיפאון המצרי – הרוחני והמוסרי.

עם ישראל נתבקש לבצע מצוות קידוש החודש המעוגנת בתפיסת עולם חדשנית ואחרת מהמצרים. הקב"ה מבהיר לבני ישראל – שעליהם להפעיל מוח פורה ורענן כבר מתחילת דרכם כעם סגולה – כבני חורין.

אכן – יצאתם ממצרים מעבדות, ממצב בו אתם מקבלים הוראות מאחרים – מהמצרים במשך מאות שנים למצב שונה,אחר,מצב שאיתו תנועו כל החיים,מצב מאפיין חכמה ודעת.

מיד עם קבלת "אחריות" לכל חייכם, מיד עם עזיבתכם את העבדות והפיכתכן לבני-חורין עליכם לבצע ולהטמיע בתוככם שתי תכונות עקרוניות וחשובות לכל מהלך חייכם, כדי לנוע תמיד קדימה ולהיות הטובים ביותר.

קבלת החלטות קביעת ראש חודש ואחריות

שהרי חיי האדם מורכבים  ומרתקים.

מיד עם היותכם לעם משוחרר מעבדות עליכם ללמוד חשיבות ההצלחה בכל מעשי ידיכם.

מעתה – בני חורין – עם ישראל – עליכם לקבל החלטות,עליכם להפעיל תבונה,חשיבה מעמיקה ולהחליט מתי חודש חדש מתחיל.

הקב"ה מבהיר להם, שיש תחומים אותם הקב"ה קובע לעולמים כמו שבת, שמירת שבת תמיד ביום השביעי מדי שבוע, אך את המועדים- אתם מקבלים על עצמכם אחריות לקביעת המועדים,קודם כל "ראש חודש".

תהליך קבלת החלטות – חשוב מאוד בחייו של האדם מקטנות. האדם קיבל על עצמו מבריאת העולם עוצמה וחכמה, זכות בחירה וקבלת החלטות על כל מעשיו.

על-כן – הוא הבריאה היחידה שלא קיבלה "הערכה" בבריאת העולם. שהרי כל יצירה-דומם,חי,צומח קיבלו ציון הערכה "כי-טוב", רק האדם בבריאתו לא קיבל ציון, באשר כל התנהגותו במהלך כל חייו יקבלו הערכה וציון.

ככל שקבלת ההחלטות שתהליך הבחירה יהא איכותי וחכם-כן,נקבל תוצרים,תפוקות ותוצאות מעולות יותר.

מלמד אותנו הקב"ה בפרשה נפלאה זו – מיד עם הפיכתם לבני-חורין עליכם לבצע מיד-המשימה החשובה ביותר לבחור-ולהחליט.

אתם תקבעו את המועדים,אמנם כעבדים לא הייתם רגילים לבחור ולהחליט,הרי עכשיו-כשאתם בני חורין עליכם מוטלת המשימה החשובה ביותר בחיי האדם-לבחור ולהחליט על מעשים טובים או אז תקבלו הערכה מעולה ומצוינת מבורא עולם.

המשימה הראשונה בתהליך קבלת החלטות הוא – בקביעת ראשי חודשים.

החודש הזה לכם ראש חודשים ראשון הוא לכם לחודשי השנה.

קביעת ראש חודש-מבטא קביעת התחלה-חדש-חדשנות, משהו אחר שלא היה קודם לכן.

מבהיר לנו בורא עולם העיקרון החשוב ביותר בהצלחה בכל מהלך חיינו,התחדשות,שיפור מתמיד,תהליכי שינוי.

כל איש עסקים ובודאי כל אנשי החינוך יודעים כי הילדים משתנים, לכל דור תכונות שונות ואחרות מקודמיו.

כדי להפעיל חשיבה יצירתית,לטפח יוזמות,להניע רעיונות אחרים ומתקדמים עלינו כל הזמן להתחדש, ליזום תהליכי שינוי מהמצב הקודם.

כפי שמצוין במסכת חגיגה – "אין בית מדרש ללא חידוש", היהדות איתנה ומוצקה קיימים מצוות שאין להם תחליף,אמונה בבורא עולם,אך קיימים שפע מצוות שיש לקבל החלטות כל הזמן כדי לחדש ולהתקדם.

תהליכי השינוי הם המוקד הגורם להצטיינות,להתפתחות ולחידושים.

מצוות קידוש החודש מבוססת על ראייה למעלה-אל השמים-אל הירח.

היינו-עלינו לזכור כל חיינו חשיבות ההחלטות והחדשנות ותמיד עם ראש זקוף,ראש למעלה,לא להשפיל את עצמנו ואת עברו של העם היהודי לדורותיו,אף כי היו עבדים שהפכו לבני-חורין ועדיין ללא יידע אסטרונומי על מחזור הירח.

הרי עליכם להבין כי בכל מהלך חייכם להפעיל ראש פורה וחדשני וללמוד...ללמוד תחומים חדשניים כדי להיות תמיד החכמים והמצוינים ביותר.

רעיון ההחלטה של ראשי חודשים מבהיר לנו כי כל זמן,מדי כל חודש עלינו לקבל החלטות ולהבין כי אנו בוחרים בחודש חדש, אנו מודעים בעבודתנו החינוכית לחשיבות הגדולה להתקדם,לנוע,להתאמץ,להפעיל חשיבה יצירתית,לטפס על כל הר-גם אם קיימים מכשולים בדרך כדי להגיע למעלה ההר ולכבוש כל פסגה.

בכל פסגה לעולם נמצא משהו חדש,נוף מקסים שונה ואחר-מכיבוש פסגה אחרת, כך בחינוך יש לקבוע חזון,יעדים ומטרות ולהפעיל תהליכים חכמים ויעילים כדי להשיג כל היעדים שהצבנו לעצמנו.

אך ראוי שכל איש חינוך יבין העיקרון החשוב מאוד, שכיבוש כל היעדים לעולם אינם מספיקים, זה נפלא נהדר ומעודד שכבשנו כל שתכננו ורצינו להשיג, אך מיד-עלינו להחליט על יעדים נוספים בשלבים גבוהים יותר ב-"סולם יעקב",חלום של יעקב המבהיר לנו כי ליעד הסופי אין גבול, "וראשו מגיע השמימה..."-השמים הם הגבול.

תמיד עלינו להתחדש,להתקדם ולקבוע תהליכי שינוי.

ראוי שכל שינוי יעשה בשלבים, לאט ובתהליכים חכמים ונכונים.

עלינו להבין כי "חדרי מורים" השותפים לכולם לתהליכי חינוך איכותיים ומהותיים, הופכים כולם לשמחים ומאושרים ובכך ממשיכים הם להוביל ילדי ישראל. 
 

עלינו, הורים ואנשי חינוך ללמוד מתוך מצוות התורה-דרכים וכלים להתנהגות יעילה ולהוספת חכמה ודעת.

מתוך תורתנו – ניתן ללמוד להשכיל ולהיות הטובים ביותר.

אנו יודעים כי מאז ומתמיד היהודים היו חכמים ביותר בעולם,בעיקר בגלל שני העקרונות החשובים שלמדנו מפרשתנו.

תהליך קבלת החלטות כל הזמן, מודעים ליצירתנו ובמשך כל חיינו להבין כי הבחירה נתונה בידינו.

עלינו כל הזמן לחשוב להיות יצירתיים ולהחליט החלטות נכונות ואיכותיות,אך תמיד...תמיד להבין שכל הזמן יש להתחדש ולחולל תהליכי שינוי בכל עשייתנו,כל אחד בתחומו,כל אדם בהתאם לכישוריו וליכולתו.

ההצטיינות,המצוינות מאופיינת בעיקרה על חשיבה יצירתית של תהליכי שינוי מתמדת,של התחדשות כל הזמן בכל עת ובכל גיל.

ככל שנשכיל להרגיל את הצעירים מקטנותם לקבל החלטות ולטפח חידושים ותהליכי שינוי כן נזכה לראות את עמנו ממשיך בהצטיינותו ובאיכות הטובה ביותר.

הרש"ר הירש מבהיר לנו כי קידוש החודש היהודי הוא מוסד שתכליתו עבור ישראל, חידוש-נעורים רוחני ומוסרי, אליו יחתור תמיד, עלינו כל הזמן להתחדש מכל הבחינות, גם שכלית וגם חברתית.

ברור לנו שכל התחדשות ותהליכי שינוי מבוססים על העבר וההווה.

ההתחדשות אינה משהו חדש לגמרי, הוא חדש בנוסף לישן.

ההתחדשות היא "משהו" נוסף על הקיים.

לפסגות, צריך כל מנהל שהוא מנהיג להבין כי תהליכי שינוי מתמידים צריכים להיות לאט ובשלבים, כאשר מבחינה פסיכולוגית רעיון ההתחדשות משדר לכל נימי נפשנו כי ההצטיינות, האיכויות, היצירתיות הנפלאה שאנו נתונים בה הופכים למשהו שיש גם אותו לחדש,על תהליך פסיכולוגי זה חובה עלינו אנשי חינוך לעמול קשה מבחינה פסיכולוגית.

ברור לנו כי מוסדות החינוך המעולים ביותר מעגנים בחשיבתם ובעשייתם – תהליכי שינוי מתמידים. עליהם מנהלים-מנהיגים אמורים לשאול כל הזמן את עצמם-מה חידשנו ומה נחדש בהמשך העשייה החינוכית.

איזה יוזמה נוספת נוסיף ונקדם? לאיזה הר עלינו לשאוף להגיע?

איזה פסגה מתאימה לנו,ליכולתנו,לכישורנו שלנו של המורים?

ככל שכל מנהל יבין כי עליו לאתר את נקודות החוזק של כל מורה – ולפתח כישורים אלה,להציב למורה נקודות אור – "במה" כדי להביא לידי ביטוי ועשייה יכולתו האישית.

בדרך זו הופך כל מורה למנהיג מוביל ומשפיע בתחומים בהם הוא איתן וחזק. 
 
 

כך מורה ההופך למנהיג המפתח את תלמידיו בכיתתו עליו לאתר נקודות האור שבכל תלמיד ואותם בעיקר לפתח, להפוך את המתמטיקאים-לגאונים וכך האורייניים,התורניים,אנשי תורה ודעת,אף כישורים מוסיקליים ואומנותיים,דרמה וציור.

יש לפתח ולהעצים לשיא המצוינות הטמון בכל אחד וכך לפתח הביטחון העצמי של כל מורה וכל תלמיד, הביטחון העצמי מגביר את הדימוי העצמי,שתי תכונות הגורמים לשיפור מתמיד של מוח יצירתי,של עוצמות פנימיות,של יוזמות חדשניות ואיכותיות.

קביעת "מועדים" כשלב ראשוני-בבני החורין מדגיש את חשיבות "היעדים" "מועד" משורש "יעד", קביעת מועדים ואמונה בקב"ה מתוך שמחה,תפילה,יראה ואהבה.

תהליך הבחירה של האדם בקביעת המועדים היא עקרונית וחכמה לחיזוק האמונה בבורא עולם ולחיזוק האמונה בי,בעצמי,ביכולתי,בכישורי שלי להחליט ולהתחדש כל הזמן.

קביעת המועדים-ראש החודש מדי חודש מבהיר לנו גם את האור מהירח בתחילת החודש,אור ההולך ומתחזק,שוב רעיון נשגב עלינו להחליט מועד החודש-החדש,להבין כי "החודש" מקרין תמיד אור

,האור הוא נקודת מפתח בראיה למרחוק,להבנה מעמיקה,לחדשנות,לשיפור ולתהליכי שינוי.

- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה

- תואר שלישי בחינוך במנהיגות

משרות במשרד החינוך:
- 3 שנים מפקח על מדעי הטבע
- 12 שנים מפקח כולל
- 10 שנים מפקח מחוזי

בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם

ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב