על קבוצת ''חפציבה דיור ואחזקות בע''מ''
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

על קבוצת ''חפציבה דיור ואחזקות בע''מ'' 

מאת    [ 18/04/2010 ]
מילים במאמר: 342   [ נצפה 2560 פעמים ]

 
 

קבוצת חפציבה החלה כחברה משפחתית בבעלותו של הקבלן הירושלמי, מרדכי יונה, אשר ייסד אותה בשנת 1968 וקראה ע"ש אשתו, "חפציבה".

בסוף שנות השמונים עבר ניהול החברה לבועז יונה, בנו של מרדכי יונה. שתיים מחברות הבת של הקבוצה נסחרו בבורסה לני"ע בת"א: חפציבה ג'רוזלם גולד בע"מ וחפציבה גלובל בע"מ. השלישית, חפציבה חופים בע"מ, נחשבה לציבורית עקב הנפקת אג"ח בשנת 2005.
בנוסף, הקבוצה כללה מספר רב של חברות פרטיות, וביניהן:
חפציבה בנייה, פיתוח והשקעות בע"מ
חפציבה שיכון ופיתוח בע"מ
חפציבה חברה לבנין עבודות ופיתוח בע"מ
חפציבה הנדסה ובנין בע"מ
חפציבה דיור ואחזקות בע"מ
ועוד ועוד

הקבוצה, בראשותו של מרדכי יונה, פעלה בעסקי הבנייה מזה יותר מארבעים שנה. הקבוצה בנתה עשרות אלפי דירות בכל רחבי הארץ ונמנתה על חברות הבנייה הגדולות ביותר בישראל עד לקריסתה.
בתחילת 2007 היתה החברה אחראית לכ-10% מהבנייה למגורים בישראל. שיטת הפעולה של החברה היתה בהתמקדות בדירות קטנות וזולות יחסית ומכירתן ברווח נמוך למדי. מודל הרווח של החברה היה מבוסס על מכירת דירות רבות.

הקבוצה מכירה בהכנסות מהקמת ומכירת בניינים למכירה בהתאם לתקן חשבונאות ישראלי מס' 2, לפיו יש להכיר בהכנסות בפרויקט עם מכירת הדירות בו, אך לא לפני שתמורת המכירות מהווה  50% לפחות מסך ההכנסות הצפויות בפרויקט וששיעור ההשלמה של הפרויקט הינו 25% לפחות.
ההכרה בהכנסות במקרים אלה נעשית עפ"י מכפלת תמורת המכירות בשיעורי ההשלמה של הפרויקט.
כל  בניין, אשר התקבל בגינו היתר בנייה והוא מוצע למכירה, ייחשב כפרויקט לצורך ההכרה בהכנסות. במידה והחברה תשווק דירות בו זמנית בקבוצת בניינים, אשר בגינם התקבל היתר בנייה אחד, יוגדרו הבניינים כפרויקט אחד לצורך ההכרה בהכנסה.

קבוצת חפציבה נקלעה לקשיים ביולי 2007, ובתאריך 21.7.08 הגישה הפרקליטות לבית המשפט המחוזי בירושלים כתב אישום במסגרת הסדר טיעון נגד המנכ"ל לשעבר של חברות חפציבה, בועז יונה. הוא הואשם במגוון אישומים, הכוללים גניבה בידי מורשה, הונאה, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, רישום כוזב במסמכי תאגיד, זיוף מסמכים, שימוש במסמך מזויף ועשיית פעולה ברכוש אסור.
בכתב האישום נטען כי יונה עמד "בראש הפירמידה" של חברות חפציבה ופעל יחד עם עובדיו לעשות שימוש בכספים שנתקבלו מרוכשי הדירות, שלא למטרה שלשמה הופקדו בידיהם ושלא עפ"י ההרשאה שניתנה להם.

עידן עשוש. B.A בכלכלה-חשבונאות, אוניברסיטת בר-אילן. KPMG סומך חייקין.
ניתן לצפות בתכנים נוספים בכתובת http://idanashush.blogspot.com

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב