סיום יחסי עובד-מעביד בעידן החדש
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

סיום יחסי עובד-מעביד בעידן החדש 

מאת    [ 12/04/2010 ]
מילים במאמר: 523   [ נצפה 4211 פעמים ]

 
 

סיום יחסי עובד-מעביד בעידן החדש / מיכל שמר-דהן

על החשיבות לסיים יחסי עובד- מעביד באופן מכובד ואנושי, הן מצד המעסיק והן מצד העובד

 

חתימת הסכם העסקה היא אירוע מרגש. תמה תקופת החיפושים המייגעת - הן מבחינת המועמד והן מבחינת המעסיק. שני הצדדים מעוניינים לסגור את הדברים באופן משביע רצון, תוך לחיצת יד ואיחולי הצלחה הדדיים.

הראיה היא קדימה, מי בכלל מעלה על דעתו שיחסים אלו אי פעם יסתיימו?!

במעמד זה, לעתים קרובות נאמרים הדברים באוירה אופטימית ובליווי הבטחות (בע"פ, בד"כ) הנוגעות להשקעה, מוטיבציה, נאמנות וכו'. מועמדים ומעסיקים אמיצים בלבד שוזרים ברפרוף אמירות מגומגמות הנוגעות - לא נוגעות בסעיף סיום העבודה, ומבקשים - במידה ו...חלילה...יחליטו הצדדים על סיום ההעסקה - לקבל הודעה ארוכה יותר מראש, להעביר את כל החפיפה והמידע הנדרשים, לשמור על סודיות וכו' וכו'.

הסכם ההעסקה עבר תהליך מהותי במהלך השנים האחרונות. הסכמים אלו מופרים באופן תדיר מאוד, התקופה השתנתה ללא הכר - אולם בעוד שהחברה נעשתה סלחנית לשינויים תכופים בעולם העבודה, התייחסות העובד והמעביד לסיום הסכמי ההעסקה נותרה הרחק הרחק מאחור.

בתקופה זו, בה ממוצע ההעסקה בארגון הוא 2-3 שנים, תקופה בה נדיר לפגוש במועמדים בעלי יציבות תעסוקתית ארוכת טווח, עלינו לשים סוף סוף את הדברים על השולחן:-

לגיטימי לסיים יחסי עובד-מעביד. לגיטימי להתפטר. לגיטימי להיות מפוטר.

אם נכיר בכך שעולם העבודה השתנה - נתייחס בסלחנות רבה יותר הן למעסיקים אשר בוחרים להיפרד מעובדיהם והן לעובדים הבוחרים לסיים את תקופת העסקתם ולהמשיך הלאה, לאתגר הבא.

אם נכיר בכך - יימנעו מצבים בהם תהליך סיום העבודה יהיה מעליב וטראומטי. סיום העבודה יכול שיהיה בוגר, כנה וענייני.

סיום העבודה יכול וצריך להיות בראש ובראשונה אנושי.

כלפי 2 הצדדים.

אם נכיר בכך שלגיטימי שעובד יתפטר ושהארגון רשאי לרענן את שורותיו - ניתן יהיה להגיע להבנה לגבי מועד סיום ההעסקה, תקופת החפיפה, חיפוש המועמד החדש וחיפוש העבודה החדשה יהיו קלים בהרבה מאחר שלא תידרש דיסקרטיות, העובד העוזב יקבל המלצות, הארגון המפטר יהנה משם טוב, ה"רעש" הארגוני יימנע, סיום העבודה ייעשה באופן המכבד את העובד והן את הארגון, מגייסים יתייחסו בסלחנות ובהבנה למועמדים מפוטרים - שלא ייאלצו להמציא תירוצים שונים ומשונים על מנת להסביר את נסיבות סיום עבודתם.

בעולם אידיאלי זה, יקבל העובד העוזב את כל האינפורמציה וההדרכה הנדרשים לו ואף את ברכת הדרך להצלחה בהמשך הקריירה והחברה תרויח שגריר נוסף שישווק אותה ויחזק את המוניטין שלה כלפי חוץ, תרויח את אהדת העובדים הנשארים, את גאוות היחידה, את המוטיבציה שלהם, את תחושת השייכות והרצון להישאר.

ארגונים רבים עדיין אינם נותנים את הדעת לכך שתהליך סיום העבודה משמעותי ומשפיע על האקלים הארגוני אף יותר מגיוס עובדים!

העובדים הנשארים, שעל פי הסטטיסטיקה מודעים לכך שרוב הסיכויים שיעברו תהליך דומה בשנים הקרובות, נושאים עיניהם ובוחנים היטב את תהליך סיום העבודה בארגון, שמעיד - יותר מכל תהליך ארגוני אחר - על היחס לעובד.

עובד שיודע שהארגון מתייחס בהוגנות ובאנושיות למי שמסיים את עבודתו - יודע שהארגון עושה כן גם כלפי שאר העובדים.

אם כן, טרם ההחלטה על סיום ההעסקה על העובד והארגון להקדיש את אותה המחשבה לאופן שבו יעשה כן, כפי שעשה בעת מעמד הגיוס והחתימה על הסכם ההעסקה.

 

מיכל שמר-דהן בעלת ניסיון רב בניהול משאבי אנוש, יועצת ארגונית ואישית ומרצה בתחומי ניהול ומשאבי אנוש.


M.A. במנהל ומדיניות ציבורית, אוניברסיטת ת"א  
B.S.W בעבודה סוציאלית, אוניברסיטת ת"א  
לימודי LL.B במשפטים, מכללת שערי משפט
בוגרת ניהול משאבי אנוש, היחידה ללימודי חוץ, אוניברסיטת בר -אילן


לקשר עמה יש לכתוב לדוא"ל: mhref="mailto:mshemerd@gmail.comshemerd@gmail.com">">shemerd@gmail.com


הדברים הכתובים במאמריה מבוססים על הניסיון והידע המקצועי הרב שצברה כמנהלת, במסגרת תהליכי ייעוץ ארגוני ופיתוח מנהלים בחברות ובארגונים בתחומי ההייטק והתעשייה ובעבור אנשים פרטיים. הדברים מיועדים להעשרת הידע בלבד, אינם מהווים תחליף לייעוץ מקצועי אישי המתאים למידותיו של כל אדם ואדם ואין להסתמך עליהם ככאלה.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב