אמור לחכמה אחותי את
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

אמור לחכמה אחותי את 

מאת    [ 25/03/2010 ]
מילים במאמר: 533   [ נצפה 4259 פעמים ]

 
 
משלי שלמה:  מתוך עלון "חוויית השבוע" של "החוויה היהודית"

 

 

 

 

"נצר בני מצות אביך, ואל תטש תורת אמך. קשרם על לבך תמיד, ענדם על גרגרתך. בהתהלכך תנחה אתך, בשכבך תשמר עליך, והקיצות היא תשיחך. כי נר מצוה ותורה אור, ודרך חיים תוכחות מוסר. (משלי ו'/כ'-כג')

"בני שמר אמרי, ומצותי תצפן אתך. שמר מצותי וחיה, ותורתי כאישון עיניך. קשרם על אצבעתיך, כתבם על לוח לבך. אמר לחכמה אחתי את, ומדע לבינה תקרא".  (משלי ז'/א'-ד')

 

 

המחנך החכם, המכיר היטב את נבכי נשמתו של האדם, אומר את חכמת החיים:

"נצור בני מצות אביך, ואל תיטוש תורת אמך" - שמור היטב את מצוות התורה כפי שלמדת מאביך, ואל תיטוש ולו לרגע קט את דרכי החינוך שלמדת באופן מעשי מאמך.

"קשרם על לבך תמיד, ענדם על גרגרותיך" - המצוות ודרכי החינוך חייבות להיות חלק בלתי נפרד מהאדם, הם כתכשיטי נוי על הצוואר לזכרון להימצאותם חקוקות על לוח לבך כחלק בלתי נפרד ממך.

"בהתהלכך תנחה אותך בשכבך תשמור עליך, והקיצות היא תשיחך" - התורה איתך כל הזמן: כשאתה מהלך ביום - היא מנחה אותך בדרך טובה שהיא דרך החיים, בשכבך לישון בלילה - היא תשמור ותגן עליך שלא יאונה לך כל רע בשנתך, וכאשר תקיץ משנתך - היא תשיח עמך ותשעשע אותך.

"כי נר מצווה ותורה אור ודרך חיים תוכחות מוסר" - כך הוא ערכן של התורה והמצוות: המצווה היא כמו נר דולק המאיר בחשכת הלילה למחזיקו, התורה היא כמו אור הבוקע מן הנר להאיר את הדרך באפלה אשר ילך בה המתבונן ולא יכשל. כך הן תוכחות המוסר, כדרך לחיים יעילים ובטוחים, המדרבנת את השומע להלן להתנהג בדרך החיובית והטובה.

 

"בני שמור אמרי, ומצוותי תצפון איתך" - יש לשמור את המצוות ולקיימן על פי ההדרכה, באופן מעשי.

"שמור מצוותי וחיה, ותורתי כאישון עיניך" - שמור את המצוות ליישומן לחיים כתורת חיים, שהיא תורת ה'. על מצוות התורה ליישומן, להיות שמורות היטב, כבבת העין-כאישון העין. על המצוות להיות שגורות וברורות לעשיה.

"קשרם על אצבעותיך, כתבם על לוח לבך" - לשם זכירה מתמדת של המצוות התורה עליך לקשרם, כביכול, על אצבעותיך לאות על ידך ועל לבך - כתובות על לוח לבך, כנגד הלב - מקור הרגש האנושי לזיכרון תמידי.

"אמור לחכמה אחותי את ומודע לבינה תקרא" - כדאי ומומלץ מאוד לדבוק בחכמה והבינה כדרך חיים חיובית אידיאלית. לחכמה תאמר "אחותי את" - שיש לנו קרבה בקשר דם בל ינתק.  "ומודע"-מכר, הקרוב קרבת נפש-ידיד נפש, "לבינה תקרא"- היא התבונה היישומית.

 

 

 

ד"ר אברהם גוטליב מרצה ומחנך להעמקת הזהות יהודית באוניברסיטת "בר- אילן" המרכז ללימודי יסוד ביהדות אוניברסיטת "בר-אילן"

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב