דרכים להתמודדות ומיגור תופעת גניבת המים - תאגיד מים, חומר למחשבה.
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

דרכים להתמודדות ומיגור תופעת גניבת המים - תאגיד מים, חומר למחשבה. 

מאת    [ 22/03/2010 ]
מילים במאמר: 609   [ נצפה 9342 פעמים ]

 
 

גניבת מים היא עבירה על החוק ואין מקום לוותר או לעבור על כך לסדר היום. כל גניבת מים הינה עבירה פלילית ומחויבת להיות מטופלת ומדווחת למשטרה. לפי סעיף 400 לחוק העונשין נקבע, כי עבירה פלילית היא מי שבמזיד או במרמה נוטל או צורך מים שהוא אינו זכאי להם או גורם להטייתם או לבזבוזם ודינו מאסר שלוש שנים.

לגניבות המים יש שיטות ודרכים רבות ומחובתו של התאגיד למנוע שימוש לרעה במים. ברצוני לסקור כמה משיטות אלו.

שיטות נפוצות לגניבת מים :

 • גניבת מים אשר הוכח כי נגנבו ע"י שכנים למען עיסוקם הפרטי לדוגמה שטיפת המכוניות שלהם.
 • שבירה וחבלה במכוון של מדי מים.
 • זיוף מדי מים ע"י הרכבתם בצורה הפוכה.
 • התחברות פיראטית באמצעות צינור ברזל שבקצותיו הברגות המותאמות, בדיוק לגודל ולקוטר הנדרש'(משמש כמחליף למד המים שהוסר עקב החלטת ניתוק)
 • גניבות מים משטחים ציבוריים (גינות , מוסדות וכד' ) , קווי מים ראשיים ועמדות כיבוי אש  בעזרת התחברות ישירה ומילוי מכלים ניידים.

לדעתי, פתרון וטיפול בגניבות המים צריכה להיעשות ע"פ שיקולי עלות - תועלת. תחילה יש לאתר את גורמי פחת המים ומשקלם על פי כלל פארטו (80/20) דהיינו לזהות את 20 אחוז מכלל גורמי הפחת המהווים השפעה של 80 אחוז על סה"כ הפחת ואז בהם לרכז את  מלוא תשומת הלב והתקציב. באופן דומה לאתר את 20 אחוז משיטות גניבת המים שמהווים 80 אחוז מסך הפחת שנובע מגניבות ובהם לטפל במיידית. 

בישראל כיום מדווח על כ-10 אחוזי פחת. אחוז שנשמר באופן קבוע ללא שינוי מהותי לאורך השנים .  לא נמצא כל אימות סטטיסטי  המצביע על גורם גניבת מים כגורם המהווה משקל גבוה בסך אחוזי הפחת, אך יחד עם זה קיימת הערכה כי גורם זה הוא בעל משקל מכריע באחוזי בפחת.

פתרונות למיגור גניבות המים:

גיוס זכיין חיצוני לפעולות גבייה ואכיפה בעיר  -  זכיין זה יהיה אחראי לפעולות אכיפה מוגברת למניעת גניבות המים. אציע לבחון הרחבת סמכויות האכיפה (ע"פ חוק) שיכללו בין השאר סמכות לעכב חשוד בגניבת מים וסמכות לדרוש מחשוד להתלוות עימם למשטרה. במקרה של סירוב לדרישה תהיה גם סמכות לשימוש בכוח סביר לצורך כפיית דרישת ההתלוות. חשוב להבהיר שזכיין זה יהיה מחויב לפעול בהליכים הוגנים  ושוויוניים.

 • שיתוף המשטרה בפעולות האכיפה -  לבחון שיתוף פעולה עם המשטרה לשם מציאת פתרונות ודרכים להפחתה ומיגור נושא גניבת המים . לצלם עדויות לחבלה או גניבת מים ולהגיש תלונה במשטרת ע"פ  נוהל מסודר.
 • מיגון מדי המים -  מיגון מדי מים הממוקמים על קווי מים ראשיים/מרכזיים שקיימת בהם צריכה גבוהה או סכנה לחבלה.
 • ניתוק קווי מים לא בשימוש  - יש לאתר קווי מים שאין יודעים ייעודם ולנתק המים מהם. תלונות שיגיעו עקב כך יקלו על איתור הצרכנים, זיהוים ורישומם כצרכני הקו. כמו כן להתקין עבורם מדי מים ובכך לחייבם.
 • מעקב ובקרה אחר צריכות חריגות -  לבצע מעקב סטטיסטי אחר חריגות צריכה היכולות להוות אינדיקציה למעשה גניבה.     
 • עידוד  תושבים בדיווח על גניבת מים או ליקויים ? לאפשר ערוץ חסוי לדיווח על גניבת מים או ליקויים. למסד קבוצת נאמני מים מתוך הקהילה אשר תסייע למניעת הפחת. ייזום מתן תעודות הוקרה וגמול כספי לתושבים שיסייעו במיגור תופעת הפחת וגניבות המים בפרט.
 • התקנת מדי מים ממוחשבים -  לבצע החלפת  מדי המים למדי מים משדרים מרחוק (קר"מ) באזורים המועדים לפורענות . מדי מים חדשניים אלו הינם בעלי יחידה אלקטרונית, אשר מודדת את צריכת המים (במקביל למדידה המכנית המסורתית), ומשדרת אותה למערכת ממוחשבת באופן ישיר. כך נוכל לעקוב ולאתר מיידית מדי מים  שחובלו במזיד. 

 בנוסף לפתרונות הנ"ל  יש לשקול הקמת צוות חשיבה מקצועי,  אשר יישם תהליך של סיעור מוחות, יבחן מודלים דומים בארץ ובחו"ל  ויציע פתרונות יצירתיים נוספים למיגור גניבות המים בעיר.  

 

יהודה כהן מהנדס תעשיה וניהול, מוסמך במנהל עסקים


  דוא"ל  yehudac3@gmail.com  

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב