לוגותירפיה (מאמר שני)
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

לוגותירפיה (מאמר שני) 

מאת    [ 21/03/2010 ]
מילים במאמר: 933   [ נצפה 2322 פעמים ]

 
 

לוגותירפיה-

הינה תורתו של ויקטור פרנקל, פרנקל מאמין כי המפתח לגישה חיובית לחיים הינה המודעות כי לחיים יש משמעות בכל הנסיבות, וכי בידך היכולת למצוא משמעות לחייך.

"בריאות דרך משמעות" לוגותרפיה עוזרת לאנשים לומר כן לחיים בכל מצב.

פרנקל שפיתח את תורתו במחנות הריכוז הנאציים אמר " תפקידים אלה-פשר החיים-שונים בכל אדם ואדם ובכל רגע ורגע. לפיכך אי אפשר להגדיר את שר החיים באופן כללי. אין להשיב על שאלות בדבר פשר החיים בהצהרות כלליות. "החיים" אינם משהו ערטילאי וערפילי אלא משהו מוחשי וממשי מאוד, כשם שתפקידי החיים הם ממשיים ומוחשיים מאוד.גורל כל אדם הוא שונה וייחודי ושום אדם או שום גורל אין לדמותו לשום אדם אחר או גורל אחר. שום מצב אינו חוזר על עצמו וכל מצב מחייב תשובה משלו."(האדם מחפש משמעות)

 נשאל השאלה איך נדע ברגע מסוים במצב מסוים מהו הדבר המשמעותי בעיננו מכול. הרי זה רגע ייחודי ומצב ספציפי?

ערכים אוניברסאליים, מסורתיים או דתיים  נדחים לעיתים בחברה המודרנית, אך מה מחליף אותם?

פרנקל טוען כי עליך לנהוג עפ"י מצפונך בחיפוש אחר משמעות לפשר.הלוגותירפיה מתייחסת להכרה האישית כאל המטה האלוהי אשר עוזר לכל אחד מאיתנו למצוא משמעות בכול מצב מיוחד ככל שיהיה.

קול ההכרה האישית ,הינו במפורש אנושי וככזה הוא עשוי לשגות. אולם זהו המנחה האישי היחיד שלך.

משמיתה העיקרית של הלוגותרפיה היא לחדד את האוזן הפנימית ולהגביר את רגישותה לקול ההכרה האישית.

ישנם תרגילים המכוונים למטרה זו. המשמעות קיימת בכול מקום אולם מודעותך לה מתעוררת רק אם קיימת בך מכוונות אליה. כמו גלי  הקול הקיימים באוויר אבל ביכולתנו לשמוע אותם רק אם ברשותנו מקלט רדיו. עפ"י פראנקל המקלט שלנו היא הרוח שלנו. על בן אנוש הוא רוחני, הרוח היא זו המבדילה בננו לבין יצורים אחרים.הרוח היא תמצית ההוויה האנושית, עמוד התווך הבריא שלנו.

ברוח אנחנו השולטים , היא הבסיס של החופש האנושי ,אך גם של האחריות האישית. כדי לחיות חיים מספקים עליך להיות מודע לבעלותך על נכס זה .

מהן משאביה של רוח האדם:

ריחוק עצמי: זו היכולת לבחון את עצמך מ"בחוץ" בריחוק עצמי מתנתק מהגדרות ה"אני" כפי שהגדרתה את עצמך עד עתה.במקום לומר אני"  כישלון " תוכל לומר יש לי סוגים שונים של יכולות אך נכשלתי בעבר" הכישלון הופך להיות להתנסות אשר אין סיבה לחוות אותה שנית, היא הביאה אותך לרגע הזה בו הרוח שלך קיימת וחופשייה .

התעלות עצמית : היא היכולת לחרוג מעבר לעצמך ,לאהוב ולתת לאנשים אחרים, בלי קשר למצבך.

יכולת זו יש לה משמעות טיפולית עצומה. האדם המתאים ביותר לעזור לאדם במצוקה זהו אדם אחר הנאבק במשבר דומה ואשר גילה את המשמעות שלו בתוך המאבק. כול קבוצות התמיכה מבוססות על יכולת זו של האדם.

מכוונות משימתית : לצורך ניהול חיים מלאים , אדם זקוק למשימות, קצרות טווח וארוכות טווח גם יחד, אשר ייבחרו על ידו ולא יאכפו עליו.

מחויבות למשימה תסייע לאדם להשתחרר מדיכאונות ותחזק אותו בתקופות קשות.

הלוגותרפיה אינה טוענת שהעולם יפה ונוח אלא מחפשת במודע מה יפה , מה בריא ומה מעורר השראה.

כמו במשל הזן  אשר פותח את הספר "חופן של עלים"  יום אחד הבודהה הלך לתרגל ביער. שחזר, הוא החזיק בכף ידו חופן של עלים. הוא הרים את ידו , הראה את חופן העלים לקהילה ושאל:"נזירים, מה גדול יותר מספר העלים בכף ידי ,או מסר העלים ביער?" הנזירים ענו:,מספר העלים ביער"

הבודהה אמר" אכן כך, הדברים אותם אני רואה רבים מהדברים אותם אני מלמד. למה? מכיון שאני מלמד רק את אותם דברים שהם באמת חיוניים  ויכולים לסייע בהגשמת הדרך. אני מסרב לדבר על אותם דברים שאינם עוזרים לממש את הדרך".

אחת הדרכים להסב את נקודת המבט אל הממלא והחיובי היא עריכת רשימה של כל אותם דברים אשר רצינו לעשות ועדיין לא הזדמן לנו לבצעם. רשימה זו יכולה לכלול כל דבר, תיקון של דברים, לימוד נושא מסוים לעומק, התנדבות, עזרה לילדים או כל דבר שהוא. כול יום מתחייבים לבצע משהו מהרשימה, אפילו משהו קטן .

הנסיון מוכיח שהיחס לחיים משתנה ככול שהזמן עובר.האדם מפנה תשומת לב לדברים אשר גורמים לו הנאה וסיפוק וכך הם גדלים. גם היציאה מתוך עצמו אל עבר מישהו אחר  נותנת משמעות חדשה לחיים.

ליישום ותרגול הלוגותרפיה נדרשת לעיתים עזרה. העוזר מיומן בשאלת השאלות ובהכוונת תשומת הלב למקורות הכוח של המחפש, הפונה. אפשר ליישם גם את הלוגותרפיה בעבודה קבוצתית כפי שאני אוהבת לעשות.

קבוצות אלו מפתחות אמון , הן ללא לחץ קבוצתי , עובדות עם המשאב העיקרי: הרוח ויוצרות תקשורת ברמה עמוקה מזו המקובלת ביחסים חברתיים.

מאת איריס סמסון מתרגלת זן

מנחת קבוצות  וקורסים "העיגול הפנימי" מדיטציה,דמיון מודרך,לוגותרפיה ,טיולי סדנא לחו"ל, צימר הוליסטי טיפולי

 

מקורות:

 ציוני דרך למשמעות -ז'וזף פאברי

האדם מחפש משמעות ?ויקטור פראנקל

חופן של עלים

 

 

 

 

איריס סמסון קורסים למדיטציה ודמיון מודרך, מנחת קבוצות למודעות,טיולי סדנא בחו"ל http://www.icircleil.com
מפיקת הדיסק:חיבור :מדיטציה מודרכת, בעלת צימר "העיגול הפנימי"למנוחה והתמלאות

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב