פצצת זמן
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

פצצת זמן 

מאת    [ 27/01/2007 ]
מילים במאמר: 856   [ נצפה 3618 פעמים ]

 
 

*מאת: שי ברק

פרשת נשיא המדינה, חקירת ראש הממשלה, בדיקת חשדות באשר לשר האוצר, הן בעיות חמורות מאין כמותן, שחווה החברה הישראלית. ככאלה, אינן יורדות מסדר היום התקשורתי והציבורי.

פרשיות אלה, חשובות וחמורות ככל שהן, הינן ברות פתרון. באמצעות מערכת אכיפת החוק, בדיון ובמעשה ציבוריים לרבות הוקעת הציבור את נבחריו באם ימצאו אשמים.

?

הבקר, פורסם כי על פי נתוני המוסד לביטוח לאומי, 1,630,100 ישראלים חיים מתחת לקו העוני. עניין זה יהיה על סדר היום הציבורי יום אולי יומיים. העיתונות הכתובה תפרסם כתבות ומאמרים, התקשורת האלקטרונית תראיין מומחים, תקיים פאנלים ואחר כך ירד הנושא מסדר היום.

?

כל אחד מאיתנו מבין, גם אם אינו מקדיש לכך תמיד את המחשבה והסקת המסקנות המתבקשות כי בעיית העוני אינה רק הבעיה של העניים.

במישור הכלכלי יש לעוני השפעה ישירה גם על השכבות החזקות ומעמד הביניים. משפחות עניות לא רוכשות נדל"ן, לא רוכשות ריהוט, משקיעות פחות בטיפולי שיניים, נזקקות פחות לשירותי עורכי דין בשכר ואפילו קונות פחות מוצרי מזון וכל אחד יכול למצוא אין ספור דוגמאות נוספות. כשמפעל מוכר פחות, בעליו מרוויחים פחות ונוקטים בצעדי ייעול ובהם גם פיטורי עובדים.

גם במישור החברתי, העוני הוא בעיה משותפת לכולנו. ילדים ממשפחות עניות רוכשים פחות השכלה ודעת וככאלה מתקשים להשתלב במשק בעידן ההיי טק. עוני מוליד מצוקה שמולידה תסכול שמוליד פשע. פשע פוגע בכולם !
עד היום מתקיים לעיתים, דיון ציבורי על הרכבת הממשלה הפלשתינאית בידי החמאס. הקרקע שהצמיחה את הצלחת החמאס היא העוני והתסכול המתמשך בחברה הפלשתינאית ולא הפיגועים הקשים שביצעו אנשיו.
האם למצב מעין זה אנו שואפים להגיע ?

העוני בישראל, הוא פצצת זמן. כרבע מאוכלוסיית ישראל חיה מתחת לקו העוני. למעלה משליש מילדי ישראל חיים מתחת לקו העוני. האם עניים של ילדים אלה יעודד אותם לפטריוטיות - האם יסייע בידיהם להגיע להישגים, בבגרותם - ואולי יביא רבים מהם אל עולם הפשע -
חברה מתוקנת ובריאה צריכה להושיט יד ולסייע לענייה ויחד עם זאת אינה יכולה להרשות לעצמה להנציח את העוני כי העוני מכרסם ביסודותיה.

?

אתם ודאי מכירים את האמרה לפיה "תן לאדם דג ונתת לו ארוחה. למד אותו לדוג ונתת לו חיים".
במשך שנים רבות, העדיפו מפלגות השלטון בישראל לתת לעניי הארץ דג ובכך פיתחו תלות בהן. ש"ס בשיא כוחה זכתה ל 17 מנדטים (כ 450,000 בוחרים) רבים מהם, כפי שראינו בהמשך, אינם בבחינת "בוחרים טבעיים" של ש"ס הם אינם חרדים. רק שאנשי ש"ס ניצלו את הכוח והכסף שבשלטון וסיפקו להם "דגים". כך, התלות במעון יום מסובסד וכדומה, הביאה להצלחה בקלפי.
אך האם זה הוציא מי ממשפחות אלה ממעגל העוני - התשובה ידועה לכל.

?

אחד ממנהיגי הציונות, זאב ז'בוטינסקי אמר כי לכל אדם נדרשים "חמשת המ"מין" - "מזון, מעון, מלבוש, מורה, מרפא" וכי על המדינה לדאוג שיוכל לקבלן. חברה שלא מבינה זאת, לוקה בחסר. מדינה שאינה מבינה זאת, לא בטוח שתמשיך להתקיים כמדינה. אין הכוונה כי המדינה תעשה במקום האזרח, כי אם תיצור את ההזדמנויות הנאותות לאזרחיה להשיג את חמשת המ"מין ותספק לאזרחיה את אשר עליה לספק.


הגיע הזמן, כי המדינה, שרי הממשלה, וחברי בית המחוקקים, יקדישו את כל המאמץ הראוי לצמצום משמעותי של מספר העניים בישראל. ישנן פעולות שניתן לבצע על מנת שתשפענה מידית על מצב העוני בישראל ותשפר את מצב העניים. יחד עם זאת יש לבצע מהלכים שיפתרו את בעיית העוני לטווח הארוך.

?

ישאל השואל, האם ניתן למצוא וליצור פתרונות מעשיים - האם תקציב המדינה יאפשר זאת -
נכבדי, ראוי וניתן לעשות לא מעט פעולות שתסייענה לצמצום משמעותי של בעיית העוני במדינת ישראל, כבר בעת הקרובה וודאי שצריך וניתן לפעול לטיפול בבעיה כאובה וחמורה זאת, לטווח הארוך.

כמה דוגמאות:

? פנסיה חובה, לכל אזרחי המדינה, תמנע בעתיד עוני בקרב הקשישים.
? קצבאות ילדים דיפרנציאליות, בהתאם להכנסת משפחות הזכאים. ישנן לא מעט משפחות שאינן זקוקות לקצבאות ילדים לעומת משפחות עניות שבשבילן מדובר בלחם.
? סיוע לקשישים הנמצאים במצוקה.
? עידוד תעסוקה, בענפים עתירי כוח אדם, על ידי סבסוד שכר העובדים במקום, קצבת הבטחת הכנסה, לזמן קצוב. בכך נוסיף אנשים למעגל העבודה, צריכתם הגוברת של אלה תגדיל את הצורך בעובדים נוספים ובכך יש כדי להוציא את אלה ואת אלה ממעגל העוני.
? סיוע בחינוך לילדים משכבות מצוקה.
? שינוי מדרגות מס הכנסה, שייטיב את מצב החלשים.
? שיתוף פעולה דוגמת "המודל האירי" בין הממשלה, המעסיקים, ארגוני העובדים וגופים חברתיים.
? עידוד בחקיקה ובמיסוי לענפים עתירי כוח אדם, כמו בתיירות למשל.
? עידוד עסקים קטנים, כשבכל אחד מאלה מעסיקים מספר עובדים.
? השקעה מתאימה בתשתיות שתקרב את הפריפריה למרכז הארץ בכך יתאפשר לאנשי הפריפריה לעבוד במרכז הארץ ובה בעת יוזיל השיפור בתשתיות שינוע ממפעלים שיוקמו בפריפריה למרכז הארץ ולנמלי המדינה.

אלה רק חלק מן הפעולות, לרבות בתחום החקיקה, שניתן לבצע מידית מבלי להכביד יתר על המידה על תקציב המדינה.

פעולות ופתרונות אלה צריכים תכנון מתאים ועליהם להוות חלק משינוי הגישה הכלכלית בישראל. ראשית, תכנית כלכלית רב שנתית עם הצבת יעדים, דרכים להשגתם והמשאבים הדרושים לכך. במסגרת זאת, קביעת תקציב מדינה רב שנתי.

תקציב המדינה, עם תכנון נכון והקצאת משאבים נכונה, יוכל לאפשר יצירת פתרונות שיצמצמו באופן משמעותי את בעיית העוני במדינת ישראל ויתרמו לרווחה ולצמיחה כלכלית.

?

ראוי שכולנו נבין. העוני, אינו נחלתם של העניים בלבד, הגם שהעניים הם הנפגעים הקשים ביותר של התופעה, העוני, קשור בכולנו ומשפיע על כולנו. בואו נפרק את הפצצה, בואו נתרום לחוסן החברתי והמדיני שלנו, בואו נפעל לצמצום ולמיגור העוני בישראל.

אני קורא לשרי הממשלה ולחברי הכנסת להרים את הכפפה ולפעול לאלתר ובנחישות הראויה לצמצום משמעותי של תופעת העוני בישראל.*הכותב הוא משפטן ושליח ציבור.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב