פגיעות גוף בתאונת דרכים
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

פגיעות גוף בתאונת דרכים 

מאת    [ 20/03/2010 ]
מילים במאמר: 439   [ נצפה 2103 פעמים ]

 
 

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים (להלן - חוק הפלת"ד), נחקק בשנת 1975 במטרה להסדיר את נושא הפיצוי לנפגעי תאונות דרכים.

טרם חקיקת חוק זה, הוסדר נושא תאונות הדרכים ותשלום הפיצויים לנפגעי תאונות הדרכים, בפקודת הנזיקין. הסדר הישן הקשה על הנפגעים את נושא קבלת הפיצוי בגין הנזקים שאירעו להם, שכן על מנת לקבל פיצויים, נדרשו הנפגעים להוכיח כי הפגיעה ארעה בשל התרשלות הנתבע.

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים מטיל אחריות מוחלטת על נהג המעורב בתאונת דרכים כלפי כל הנפגעים בתאונה, קרי די בכך שאדם נפגע בתאונת דרכים ונגרם לו נזק גוף על מנת שתקום לו זכות לפיצוי על פי חוק.

חשוב להדגיש, כי הזכות לפיצוי מכח חוק הפלת"ד, חלה רק על נזקי גוף שנגרמו כתוצאה מתאונת דרכים.

לחוק הפלת"ד יתרונות נוספים, ראשית, חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים הרחיב את חובת הביטוח המנוי בסעיף 2(א) לפקודת ביטוח רכב מנועי [נוסח חדש], התש"ל-1970, שכן הוא מטיל חובה לבטח לא רק צדדים שלישיים מפני תאונות, אלא גם את הנהג עצמו.

שנית, מכח חוק הפלת"ד הוקם תאגיד בשם "קרנית", התאגיד מפצה נפגעי תאונות דרכים בגין נזקי גוף בלבד, זאת במצבים בהם לא ניתן לתבוע מבטח אחר אשר עשוי לפצותם על הנזק והסבל שנגרמו להם וכן במצבים שלהלן:


  • 

  תאונת פגע וברח;


  • 

   אין לנהג ביטוח או שהביטוח שלו אינו מכסה את חבותו;


  • 

  כאשר למבטח מונה מנהל מורשה בהוראת המםקח על הביטוח ושר האוצר אישר שמן הראוי שקרנית תפצה את הנפגע;


  • 

  כאשר המבטח  נמצא בפירוק;


  • 

  כאשר מי שנהג ברכב בהיתר מהבעלים או המחזיק, לא ידע ולא סביר היה שיידע כי הוא נוהג ללא ביטוח או שהביטוח אינו מכסה את החבות;


  • 

  כאשר מדובר בתלויים בנפגע שנהג ללא ביטוח או שהביטוח אינו מכסה את החבות.

 

יחד עם זאת, לצד יתרונותיו של חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים ישנם גם מספר חסרונות, ראשית, סעיף 8 לחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים קובע את כלל ייחוד העילה. משמעות כלל יחוד העילה הינה, כי נפגע בתאונת דרכים אשר תבע פיצויים לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, לא יוכל לתבוע פיצויים נוספים מכוח עילה נזיקית.

שנית, חוק הפלת"ד צמצם את סכום תקרת הפיצויים שהנפגע זכאי לקבל במסגרת שני ראשי נזק, האחד נזק שאינו ממוני (כאב וסבל) והשני אובדן השתכרות.

דברי ההסבר פורטו במאמר זה בצורה חלקית, תמציתית וכללית. בשום מקרה אין לראות בהם את נוסח החוק. המאמר לא מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי, ובכל מקרה מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בדיני הנזיקין (עורך דין תאונת דרכים, תאונת דרכים) לצורך קבלת ייעוץ בדבר זכויותיכם ע"פ הדין.

שלי שוסטר, עורך דין תאונת דרכים מאור-שוסטר משרד עורכי דין מתמחה בדיני מזונות, נזיקין טל': 077-500-63-63 פקס: 077-500-84-03

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב