דיני ראיות - עדים - עדות בעל פה
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

דיני ראיות - עדים - עדות בעל פה 

מאת    [ 18/03/2010 ]
מילים במאמר: 430   [ נצפה 3215 פעמים ]

 
 
עדים (oral evidence) מאת עו"ד יניר הראל

עדות בעל פה הינה מכלול הצהרותיו של עד המעיד בפני ביהמ"ש בכל הנוגע לעובדות אשר טוען כי קלט באמצעות חושיו. בענין ע"פ 105/51 היועמ"ש נ. פלד, פ"ד ו 783 ,785, מתוך דינים ועוד, נקבע :

"שתיים הן הדרכים בהן יכול בעל-דין לשכנע את בית-המשפט בקיום עובדה השנויה במחלוקת, והן ראשית: "ראיה מפי עדים" (Testimonial evidence בלע"ז), ושנית: "ראיה חפצית" (Real evidence בלע"ז). "ראיה מפי עדים" מאפשרת לבית-המשפט לקבוע עובדות כפי שהעד ראה או שמע אותן, בהתאם לתיאור שהוא נותן על כך לשופט; "ראיה חפצית" פירושה, כי חפץ משמש ראיה והוא גופו מובא כמוצג לפני השופט, כדי שהוא עצמו יראה אותו."

 הנחת היסוד הינה כי חושיו של העד מאפשרים את קליטת העובדות עליהן מעיד. אולם הוכחת קיומם של ליקויים בחושיו של עד או הוכחת קיומן של נסיבות בהן העד לא היה יכול לעשות שימוש מלא בחושיו, עלול להביא להפחתת המשקל אשר ינתן על ידי ביהמ"ש לעדות. עדותו של עד המעיד על דברים ששמע  ומוכח כי סובל מליקוי שמיעה חמור ודאי שאינה יכולה לקבל את אותו המשקל אשר היתה מקבלת עדותו של עד אשר אינו סובל מליקוי בשמיעתו. בדומה עד אשר מעיד כי ראה את ביצועו של מעשה, אך מוכיחים כי שדה ראייתו היה חסום, יופחת עד איון המשקל הניתן לעדותו, אף אם אין כל ליקוי ביכולת הראיה שלו. מידת ההפחתה של משקל העדות מסורה להכרעתו של ביהמ"ש.

  עד רשאי להעיד בביהמ"ש רק בנוגע לעובדות אשר נקלטו באמצעות חושיו. ההנחה הסמויה בהבאתן של ראיות בעדים הינה כי ביהמ"ש מתבקש ליתן אמון בדברי העד ולקבל את הצהרותיו כתיאור אמיתי של העובדות נשוא העדות. הנחה זו ניתנת לסתירה. סתירתה של עדות אפשרית באמצעות הבאת ראיות סותרות עצמאיות ובמהלך חקירה נגדית. החקירה הנגדית היא למעשה הכלי המרכזי בשיטה האדוורסרית המשמש לסתירת הצהרותיו של עד. ביהמ"ש נוטה לתת אמון ומשקל מוגברים לעדות אשר לא נסתרה בחקירה נגדית. ההנחה הינה כי עדות שלא נסתרה בחקירה נגדית הינה מהימנה וזאת מאחר שהעד עמד על גרסתו. מובהר כי מהימנותה של עדות מושפעת גם מטעמים שאינם קשורים בתוצאות החקירה הנגדית, כך כאשר שופט מתרשם מאותות האמת שעד משקר או מקום שהובאו ראיות אחרות המשכנעות את ביהמ"ש לתת אמון בגירסה עובדתית השונה מזו הנטענת ע"י העד.

עד יכול להופיע בפני ביהמ"ש למטרה שאינה מתן עדות וזאת כאשר מופיע כעד מאמת מקום שמתבקשת הגשתו של מסמך או חפץ. עדות מעין זו אינה מהווה ראיה בעדים במובנה שהובא דלעיל.

עו"ד יניר הראל

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב