לאן נעלמה השמחה? ואיך נהיה שמחים בחלקנו?
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

לאן נעלמה השמחה? ואיך נהיה שמחים בחלקנו? 

מאת    [ 22/02/2010 ]
מילים במאמר: 767   [ נצפה 2297 פעמים ]

 
 

לאן נעלמה השמחה?

אנו רואים בדורינו תופעה פרדוכסלית. מחד, תנאי חיינו הוקלו לאין ערוך לעומת הדורות הקודמים, אין צורך לילך לבאר כדי לשאוב את המים, אף אין צורך לחטוב עצים ולהכין פחמים כדי לבשל, מכשירים אלקטרוניים רבים מקילים על חיינו, דוגמת, מכונת הכביסה והמייבש, המכונית והמטוס, וכו', וכו'. מאידך, שמחת החיים ירדה פלאים, חסרה לנו את שמחת החיים של בני הדור הקודם, של הסבות והסבתות שלנו. והשאלה זועקת: למה? באמת למה?

את התשובה לזה כתבתי בעלון החודשי "אור עליון" (אפשר לקבלו במייל מידי חודש בחודשו בבקשה לאימייל mhbp52@etrog.net.il) בקריאת מגילת אסתר אנו פוגשים את דמותו של המן הרשע, הבה וננתח את מהלכי נפשו. היו לו להמן כמעט את כל רצונותיו מלבד דבר פעוט, המלך גידלו על כל השרים, וכל תושבי 127 מדינות המלך אחשורוש היו כורעים ומשתחווים להמן, מלבד יהודי אחד בשם מרדכי אשר לא כרע ולא השתחווה להמן, מה הרגשתו של המן? שיש לו 99% ורק חסר לו אחוז אחד?? לא ולא!! הוא מכריז בקול גדול "וכל זה איננו שוה לי" הוא הרגיש שאין לו כלום.

נמצינו למדים, שמידת השמחה איננה תלויה בדברים שיש לאדם או בגודל רכושו של האדם, אלא מידת השמחה תלויה בכך שהאדם יודע להבחין באותם דברים שיש לו, להתמקד בהם, ולשמוח בחלקו. עלינו לפקוח עיניים ולראות את כל הטוב שהשם העניק לנו, בריאות הגוף והנפש, משפחה חמה, אישה/בעל וילדים, דירה וריהוט, אוכל בשפע, וכו' וכו', להתמקד בזה, אז ורק אז תבוא השמחה לליבנו. "איזהו עשיר? השמח בחלקו" (משנה באבות).

לאור האמור מובן מאליו שתנאי החיים הקלים שלנו אינם ערובה ל"שמחת חיים", כפי שלמדנו ששמחה תלויה אך ורק בכך שהאדם "שמח בחלקו", ופה בדיוק בעיית דורינו, מידת "השמח בחלקו" נעלמה ממחוזותינו, בין היתר בגלל משרדי הפרסום למיניהם אשר דואגים להבליט ולנקר עיניים עם כל השפע היקר והנוצץ שיש בעולם. מסתובב אדם ברחוב, באמת יש לו כל טוב, אבל הוא מביט בפרסומות הזועקות "חסר לך זה וזה", והוא מרגיש שאין לו כלום. אם כן, מה הפלא שחסרה לנו השמחה?! כיצד מכשירי החשמל המשוכללים והמתקדמים שיש לנו יעניקו לנו שמחה כאשר כלל איננו שמים לב לקיומם אצלנו??.

ישנה עוד סיבה יותר עמוקה לחוסר השמחה בדורינו. בספר "מסילת ישרים" למקובל רבי משה חיים לוצאטו (הרמח"ל) מובא משל. בת מלך התחתנה עם כפרי, הכפרי התאמץ בכל כוחו לשמח ולרצות את אשתו אהובתו. קם בעוד לילה, הכין פיתה מהטאבון, מסק זיתים והכין שמן זית לתפארה, קנה במיטב כספו את הזעתר היקר ביותר, הגיש את כל המאכלים בכלים היקרים ביותר שהיו לו והגיש לאשתו. אבל אשתו לא מרוצה עם הפנים למטה (על הפנים).

מה לך יקירתי -פונה הכפרי לאשתו- הרי הבאתי לך את הטוב שבמאכלים, למה נפלו פנייך?

התשובה מובנת מאליה, צרכי בת המלך אינם תואמים כלל את מושגי הכפרי, היא רגילה לרמת חיים שונה לגמרי מהכפרי, בת המלך לעולם לא תהיה מרוצה ממתנות הכפרי.

הנמשל, הנשמה ירדה מגנזי מרומים, כולה רוחנית. הזוהר הקדוש מכנה את הנשמה "חלק אלוה ממעל". כלומר, חלק מהקדוש ברוך הוא בכבודו ובעצמו!! היא "בת המלך", ואנחנו כאותו כפרי מביאים ל"בת המלך" חפצים והנאות גשמיות, ועוד מתפלאים שאין הנשמה שמחה מכך, ותמהים מדוע ירדה השמחה בדורינו?! וכי שייך שהנשמה תהנה מהדברים הגשמיים האלו?! ממכונית יקרה או ממכשירים אלקטרוניים משוכללים?! דברים אלו לא מדברים אליה, זה לא בשבילה!! הנשמה מצפה לאוכל האמיתי שלה שהם התורה המצוות והמעשים טובים.

כיצד נהיה שמחים בחלקינו?

עצה ראשונה: נסתכל באלו שיש להם פחות מאיתנו, אז נרגיש בכל הטוב שיש לנו ונשמח בחלקנו!. מסופר בגמרא (נדרים נ ע"א) על רבי עקיבא ואשתו רחל, אשר דירתם הייתה רפת של בקר, ורכושם הסתכם בתבן וקש. שלח להם ה' את אליהו הנביא כדי לשמחם, הופיע אליהו הנביא לביתם בדמות עני וביקש: "האם תוכלו לתת לי מעט תבן? אשתי ילדה לפני זמן קצר ואין לנו במה לכסות את התינוק!" כמובן שרבי עקיבא ואשתו נתנו לו תבן ביד רחבה, הרי זה הדבר היחיד שלא חסר להם. כשהלך העני חשבו רבי עקיבא ורחל: "אין אנו כל כך עניים, הרי ישנם משפחות שגם תבן אין להם...", ושמחו בחלקם.

עצה שנייה: כאשר נדע שכל ענייני העולם הזה חסרי חשיבות הם, הרי אנחנו רק אורחים בעולם הזה למשך 70-80 שנה. (נתבונן כיצד ברגע אחד תושבי האי האיטי איבדו את כל אשר אספו ורכשו בימי חייהם). אז בוודאי שלא נצטער על אותם דברים החסרים לנו, ואף לא נטרח כל כך להשיגם, שכן אנו יודעים שחסרי חשיבות הם. מעשה ובא עשיר גדול לבקר את הגאון ה"חפץ חיים", התפלא העשיר על ביתו הדל ורהיטיו הפשוטים של ה"חפץ חיים". תמה העשיר באזני הרב: "היכן כל הרכוש של כבוד הרב?!" ענהו הרב בשאלה: "סליחה, איפה כל העושר המפורסם שלך?" משיב העשיר: "כבוד הרב, את הרכוש שלי השארתי בביתי הקבוע, אינני לוקחו עמי לנסיעותיי". השיב לו הרב: "גם הרכוש שלי הוא 'בביתי' בעולם הבא, אני רק בנסיעה בעולם הזה".

רצונך לקבל כל חודש מאמרים כאלו עם אסטרולוגיה וסיפורים מדהימים שלח בקשה לmhbp52@etrog.net.il

פורטל יהדות, אתר "יהדות נט": מאמרי יהדות, מאמרי הוכחה ליהדות, קבלה לעם, אסטרולוגיה יהודית, משפחה וזוגיות, הלכות, סגולות, סיפורים. "שאל את הרב" - רב מוסמך להוראה ומרצה בכיר ליהדות ישיב על שאלותיכם בהלכה וביהדות. "הורדות" - כל עלוני אור עליון להורדה. "וידאו" - הרצאות ביהדות וקבלה לצפייה.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב