לך לך מארצך...
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

לך לך מארצך... 

מאת    [ 21/02/2010 ]
מילים במאמר: 840   [ נצפה 2263 פעמים ]

 
 

הצדיק - המנהיג 

אברהם אבינו מתגלה לנו כמנהיג מדהים בעל תכונות מנהיגותיות המחוללות תהליכי שינוי ועשיה בלתי נדלית והכל מתוך אמונה בבורא עולם ואמונה בעצמו ביכולתו ובכישוריו לנוע קדימה, לבצע משימות להפעיל המוח, לטפח היוזמה, החשיבה היצירתית ולהקשיב להקב"ה בהבטחותיו להתנחלות בארץ.

במאמרו של הרב יעקב פילבר בספרו חמדת ימים על התורה - בפרשת לך לך הוא מבהיר כי לצדיק שלוש תקופות בחייו, תקופות זהות לעשייתו של מנהיג, המוביל ומשפיע על סביבתו, חברי ועובדיו.

הראשונה - תקופת ההתגבשות, תקופה בה הצדיק וכך המנהיג בונה את אישיותו שלו, הוא מתבונן בסביבתו הקרובה והרחוקה, לומד, מחשל את אופיו, משבחו ומיטבו מגביר את בטחונו האישי, מוציא מן הכוח את הפועל את שטמון בתוכו, מביאו לידי ניסיון וביצוע הלכה למעשה, ההתנסות, התרגול, החזרות, השינון, מעגנות את האמונה, את התכונות המנהיגותיות בעיצוב דמותו של הצדיק - המנהיג.

השניה - תקופת ההתגלות, הזמן בו אברהם מטלטל עצמו ממקום למקום, מרעיון לרעיון, מהצלחה להצלחה, התנועה קדימה ומעלה גורמת לריח נעים היוצא מהפרח, שהרי פרח העומד בקרן זווית ללא תנועה אין ריחו נידף. הטלטול של עצמך יוצר עשיה מבורכת אשר משבחת את העשיה של הצדיק והמנהיג ואת שמו בעולם, היינו השיווק הולך ומתעצם בסביבה הקרובה והרחוקה.

בתקופה זו הנסיון, גיבוש הזהות העצמית המנהיגותית מקרינה על הסביבה הקרובה והרחוקה, זמן זה מבהיר לסביבה איכותו טיבו וחוזקו של הצדיק - המנהיג.

השלישית - תקופת היישום, בו הצדיק - המנהיג נושא על גבי האחריות של משא דורו, הוא פועל כמנהיג אמיתי של הדור, מופיע, מראה דוגמא אישית באמונתו במעשיו ובהליכותיו, כאן מוגשמים החלומות והרעיונות שנבנו בעבר, היא בונה אנשים מטפח אותם, כך מלמדם אברהם מהי הכנסת אורחים, כיצד הופכים חשיבה יצירתית לתחומים מעשיים, מדריך- להגות, לחשוב, להפעיל המוח ולא לוותר, הוא מפעיל יוזמות, בהצלת לוט, בפנייתו לבורא עולם - אולי יש בסדום כמה צדיקים אחרים. כדי למנוע הפיכת סדום.

בתקופה זו - הצדיק המנהיג גם מקשיב ולומד כל הזמן את סביבתו, הוא מיישם ומבצע אך גם לומד עוד ועוד. אברהם מקשיב לשרה אשתו ולמלאכים, הקב"ה אומר לאברהם "קום התהלך בארץ לאורכה ולרוחבה כי לך אתננה" , הבטחת הארץ לאברהם לו ולזרעו אחריו לעד, "קום התהלך בארץ" וכן "לך לך מארצך וממולדתך ובית אביך"... יש חשיבות גדולה מאוד שהמנהיג לא ישב "רק" סגור בבית, אלא יילך בארצו, יטייל ויפגים מנהיגותו בכל אתר ואתר בארץ, לאורכה ולרוחבה... אומר רבנו בחיי שההתהלכות אינה רק "ברגל" מבחינה פיזית, אלא היא גם תהליך רוחני, כפי שנאמר (במשלי ו' כב') "בהתהלכך תנחה אותך", זו צורת הנפש השכלית.

אברהם המנהיג מפעיל כל הזמן שכלו בחיפוש החוכמות, כפי שנאמר "הלוך ונסוע הנגבה", הנגב מסמל בלשון חז"ל את חיפוש החכמה, כמאמר חז"ל: "הרוצה להחכים ידרים", מקומה של המנורה במשכן - במקדש היה בצד דרום, המסמלת את אור השכל, כאשר הקב"ה אומר לאברהם קום התהלך בארץ, וכן לך לך, לא היתה הכוונה רק להליכה רגלית ממש, אלא תנועה של השכל, כי דרישת היסוד -החוכמה דורשת תנועת הנפש השכלית, החכמה נקנית בהליכה בתנועה בחיפוש בעשייה - בעמל המוח ללא הרף, כפי שמציין רבנו בחיי - "כי לך אתננה", אתן לך דעת וחוכמה להיות עם רגליך במציאות הקיימת ולהשתפר שכלית ורוחנית כל הזמן כך על כל מנהיג, למצוא כל הזמן נתיביםחדשים מרתקים ומענינים כדי להפעיל המוח, השכל, ללמוד, למלא המצבר המוחי הרוחני, או אז כל הפעולות שייעשו שינבעו ממוח חכם ונבון יתבצעו - נכון. כאשר קיימת אמונה בבורא עולם, אמונה בנכונות מעשיך, אמונה בעצמך - שאתה בעל כישורים ויכולת לבצע המשימות הנובעות ממוח חכם ומאמין, או אז קיים סיכוי מצוינים שהמשימות יצליחו.

לך לך - מציין רש"י להנאתך ולטובתך, המנהיג הצדיק צריך לחוש, כי בהליכתו לכוון מסויים, לדרך נכונה חשוב לשלב הנאה, שמחה, אהבה כדי לכבוש את היעד, צריך תמיד לבדוק היטב כיצד להפיק את היעד שיהא לכיוון הנכון היינו לטובתי ולדעתי.

הקב"ה מדגיש כלפי אברהם "אל תירא", צריך המנהיג להיות בעל אומץ לב מירבי, כדי לבצע המשימות המטרות והיעדים שהרי תמיד יש קשיים שבדרך, אל לו לאדם לפחוד- "אל תירא", אומץ לב דרוש לביצוע כל משימה, יש להאמין בבורא עולם שישמור אותך ויגן עליך בכל עשייתך, אך אתה צריך לעשות המלאכה כפי שאומר הפסוק: "אל תירא אברם אנוכי מגן לך ושכרך הרבה מאוד".

חכמים מרבים לדבר על הניסיונות הרבים בהם נתנסה אברהם אשר ברובם הוא הצליח לעמוד איתך וחזק, כן,צריך להבין כל מנהיג, את דרכו, באשר המנהיג, מנהל, מורה או מפקח אשר תפקידו להוביל, להיות דוגמא, להדריך, להוסיף מוטיבציה לעובדיו, הרי הוא עומד בניסיונות כל הזמן עליו לזקוף קומתו ולמלא כל דרכו בהצלחות, עליו להתמודד עם ניסיונותיו שמצויות סביבו כל הזמן, תהליכי קבלת ההחלטות של המנהיג מהווים עיקר עמלו כמנהיג, ככל שהוא לומד, משכיל ומחכים כל הזמן, ככל שהוא משתף אחרים בחשיבה ובעשייה, הרי תוצאות החלטותיו תהיינה מצויינות יותר.

היושר והנחישות להצליח היוו אף הם נקודות חוזק באישיותו של אברהם, תכונות המיוחסות למנהיג עד היום.

המנהיג תמיד צריך להאזין לרחשי ליבם של מונהגיו, לקלוט כל הנעשה סביבו, אך לעיתים עליו להוביל תהליכי שינוי ואמונה - למרות שהוא במיעוט, כך נאמר לאברהם בתחילת הדרך לך-לך, לך לעצמך, להעיז להיות לבד, ברור לנו שיש קשר בין מנהיג איכותי לארצו למולדתו" כך היה אברהם באהבתו את ארץ ישראל ובטיפוח ערכים.

היציאה מארצו, מולדתו וביתו לאותה הארץ - לישראל באומץ לב ובאמונה שלמה, כך צריכה להיות דרכו של כל מנהיג - לכיבוש יעדים.

- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה

- תואר שלישי בחינוך במנהיגות

משרות במשרד החינוך:
- 3 שנים מפקח על מדעי הטבע
- 12 שנים מפקח כולל
- 10 שנים מפקח מחוזי

בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם

ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב