בטוח לאומי- דוחות, ניתוחים, מסקנות והצעות
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

בטוח לאומי- דוחות, ניתוחים, מסקנות והצעות 

מאת    [ 13/02/2010 ]
מילים במאמר: 412   [ נצפה 2444 פעמים ]

 
 

השבוע פרסם המוסד לבטוח לאומי את הדו"חות הכספיים לשנת 2008 (מעניין איך כל גוף עסקי היה מגיב על פרסום דו"חות כספיים בפיגור של למעלה משנה). על פי הדו"חות הכספיים, הגרעון השנתי של המוסד לבטוח לאומי עולה על 22 מיליארד שקל (22,632,335,000 שקל אם להיות מדוייק) להלן הקישור.

קריאה יותר מדוקדקת של המספרים מגלה, כמובן, תמונה הרבה יותר מורכבת ומעניינת.

ראשית, הגרעון נובע כולו מגידול בעתודות הביטוח (נחזור אליהן בהמשך). בהתעלמות מגידול זה (יותר מכפול משנה שעברה), המוסד לבטוח לאומי הרוויח כ- 13.2 מיליארד שקל.

גם אם נסתכל על תזרים המזומנים של המוסד, הרי שעודף התקבולים על התשלומים שלו עומד על כ- 8.4 מיליארד שקל השנה. כלומר, כבר במבט ראשוני ניתן לראות שהגרעון מורכב מדברים ש(אולי) יגיעו בעתיד אבל ההווה שפיר לחלוטין.

אם ננסה לאתר את ה"רווח הגלמי" של המוסד, כלומר- עודף הכנסות על תשלומים למבוטחים, נגיע לסכום של כ- 14.7 מיליארד שקל (נאמר, 2,000 שקל לאזרח) או שיעור רווח גלמי של 27% על ההכנסות. לשם השוואה, בחברת ביטוח מדובר על "רווח גלמי" של כ- 15% ואפילו בקאזינו שיעורי הרווח הגלמי נמוכים יותר משמעותית מאלו של הביטוח הלאומי.

יצויין כי ההוצאה הגדולה ביותר בדו"חות הכספיים של המוסד היא שכר עבודה ונלוות העומדת על למעלה ממיליארד שקל (1,096,286,000 שקלים). התמונה כמובן מורכבת יותר, אולם זה המספר המופיע בדו"ח על הביצוע הכספי של המוסד...

החצי השני של התמונה הוא הגרעון בהון העצמי של המוסד.

מול קרנות ביטוח (האמורות לייצג את ההתחייבויות העתידיות של המוסד) בגובה של כ- 263.4 מיליארד שקל יש גרעון של כ- 126.9 מיליארד שקל. גרעון בהון של כ- 48% מההתחייבויות או בלשון יותר פשוטה- לביטוח הלאומי יש כסף לכסות רק חצי מההתחייבויות שלו לנו האזרחים. למעשה, התמונה אפילו חמורה יותר אולם נעצור כאן.

מה המסקנה המיידית? איך היה המפקח על הביטוח מגיב אם חברת ביטוח עסקית היתה מציגה גרעון של עשירית או מאית מהגרעון של המוסד לביטוח לאומי? המחשבה מצמררת- חצי מכספנו במקרה הטוב מונח על קרן הצבי.

ניתן "להרגיע" על ידי כך שנזכיר שאין כאן התחייבות חוזית של המוסד לאזרחים. המדינה תמיד יכולה להעלות את דמי הביטוח שנשלם ולקצץ את זכויותינו לקבלת גימלאות (ושני הדברים כבר קרו יותר מפעם אחת בזמן האחרון) כך שמהבחינה החשבונאית/ תקציבית של המוסד, המצב פחות חמור. מבחינתנו כנתינים, חוששני שההרגעה הזו מעוררת חלחלה....

אם כך, מה הצעותינו

לממשלה אנו מציעים שתאפשר לנו להקים ביטוח לאומי פרטי. אנו מתחייבים להעסיק יותר עובדים בפריפריה, לשלם משכורות יותר גבוהות בדרגים הנמוכים, לגבות מהתושבים פחות ולתת להם יותר מאשר הביטוח הלאומי ה"רשמי". זה יהיה רווחי מאוד לנו.

ולנו האזרחים, מה ההצעה הטובה ביותר? תתחיל לדאוג, מאוד תתחיל לדאוג....

יוסי נתנזון הוא השותף מנהל במשרד משה נתנזון ושות'. אשמח לקבל הערות והארות על המאמר או בכל נושא אחר לכתובת: articles@natanson.co.il

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב