על שלושה פשעי ועל ארבעה לא אשיבם?
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

על שלושה פשעי ועל ארבעה לא אשיבם? 

מאת    [ 05/02/2010 ]
מילים במאמר: 416   [ נצפה 2000 פעמים ]

 
 

<!-- @page { margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm; text-align: right } A:link { so-language: zxx } -->

על שלושה פשעי חוק הביטוח הלאומי ועל ארבעה לא אשיבם? (כן, המקור כמובן מספר עמוס)

בימים אלו מגיעים לציבור ה"מבוטחים" פנקסי הביטוח הלאומי לשנת 2010. במקרים רבים, ואפילו רבים מאוד, מובחנת העלאה ניכרת בקביעת דמי הביטוח. התופעה מדווחת גם על ידי רואי חשבון ויועצי מס אחרים וקשה לנו להשתחרר מהתחושה שמחשב הביטוח הלאומי תוכנת השנה באופן "ליברלי ואופטימי" לגבי תחזיות הרווח של המבוטחים. בהערת אגב, הרינו להזכיר כי להגדיל את תשלומי המבוטחים רואי החשבון יכולים באופן קל מאוד. להקטינם- לא רק שאין לנו את האפשרות הממוחשבת, אלא זה גם הטופס היחידי בכל המערכת שעלינו להחתים את המבוטח אישית ואסור לנו לחתום בשמו בתוקף ייפוי הכוח שלנו (סירבול האפשרות להקטין דרישות תשלום מנופחות).

עד לרמת רווחיות של כ- 14,500 שקל לחודש, המבוטח ישלם לביטוח לאומי יותר מאשר ישלם למס הכנסה. עבור מבוטחת, נקודת האיזון גבוהה יותר ורק כאשר תרוויח מעל כ- 15,250 שקל היא תשלומיה למס הכנסה יהיו גבוהים יותר מאשר תשלומיה לביטוח הלאומי (ואם יש ילדים, נקודת האיזון עולה עוד). תזכורת לקורא הלא מקצועי: השכר הממוצע במשק עומד על כ- 8,000 שקל לחודש, כלומר הרוב הגדול של "עמישראל" ישלם דמי ביטוח גבוהים משמעותית ממס הכנסה.

אנשים המשתכרים שכר גבוה, משלמים דמי ביטוח על המקטע הגבוה של שכרם ללא שום זכויות כנגד תשלום זה. יכולה גברת ללדת (למשל) ודמי הלידה שתקבל יהיו מבוססים על מחצית מהשכר ממנו נגבו דמי ביטוח. אמר לי מנהל חברה גדולה במשק: “לא אכפת היה לי לשלם, אם הייתי יודע שהתשלום העודף עובר לסייע לחלכאים ונדכאים, אבל זה לא קורה".

על כן, הציבור מבין יותר ויותר כי המוסד לביטוח לאומי הוא עוד זרוע אכיפה של רשויות המס ודרך לחלוב כסף מהאנשים תחת שם אחר בבחינת "בלבל את האוייב".

על כן, יותר ויותר אנשים רואים לגיטימציה להתמודד עם הביטוח הלאומי ולהתחמק ממנו בדיוק כפי שהם רואים את זכותם להתחמק ממס הכנסה (למשל- על ידי התארגנות כחברה בערבון מוגבל).

על כן, אנשים מהססים פחות ופחות לתבוע את הביטוח הלאומי גם בנושאים שבעבר היו מוותרים אליהם מתוך המחשבה התמימה של "לא נורא, שישתמשו בזה אלו הזקוקים לכך". כאשר המבוטח חש עשוק, כאשר אין לו ברירה, הוא ימצא את הדרכים היצירתיות שלו.

ועל כן נצבר זעם ציבורי גדל והולך כנגד המערכת, כנגד המחוקקים, כנגד העומדים בראשה (למרות שלא תמיד הם אשמים). יבוא היום והזעם הזה ימצא דרכים לפרוץ וכבר היה מי שעשה את חשבון הגימטריה ש"ביטוח לאומי" (122) שקול ל"כל הזין".

יוסי נתנזון הוא השותף מנהל במשרד משה נתנזון ושות'. אשמח לקבל הערות והארות על המאמר או בכל נושא אחר לכתובת: articles@natanson.co.il

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב