תביעת שיבוב - מהי ומתי
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

תביעת שיבוב - מהי ומתי 

מאת    [ 04/02/2010 ]
מילים במאמר: 306   [ נצפה 4064 פעמים ]

 
 

מהי תביעת שיבוב?

על פי חוק חוזה ביטוח יכול מבטח להיכנס לנעלי המבוטח ולתבוע את  המזיק, בהתקיים שלושה תנאים: פוליסה תקפה לביטוח נזקי רכוש בה מבוטח המבוטח, נזק שסבל המבוטח שמבוטח באותה פוליסה ותשלום תגמולי ביטוח למבוטח על פי הפוליסה. כניסת המבטח לנעלי המבוטח בתביעה נגד המזיק בהתקיים התנאים הנ"ל נקראת תביעת שיבוב (סוברוגציה/תחלוף). הרעיון העומד מאחורי מוסד תביעת השיבוב הוא, שהמבוטח לא יתעשר ויקבל כפל פיצוי, גם מהמבטח וגם מהמזיק, וגם שתשלום תגמולי ביטוח על ידי המבטח, לא ישמשו "פתח מילוט" ותמריץ למזיקים פוטנציאליים .

מתי לא יוכל המבטח להגיש תביעת שיבוב כנגד המזיק?

מתי נבוא  בטענה שהמבטח אינו זכאי להגיש תביעת שיבוב על פי דין? ראשית, חוק חוזה ביטוח קובע כי בהתקיים יחסי עובד- מעביד וקרבה משפחתית, המבטח לא יוכל להיכנס לנעלי המבוטח ולתבוע את המזיק. שנית, יחסים אלו בחוק אינה רשימה סגורה, והפסיקה הרחיבה אותה למקרים  בהם האינטרס הביטוחי של המזיק והמבוטח הינם זהים (למשל, יחסי משכיר- שוכר) או מקום בהם מתקיימים יחסים חוזיים בין המבוטח למזיק המעידים על זהות אינטרס ביטוחי, או שהמבוטח והמזיק יישויות משפטיות שחד הן (למשל, שתי רשויות של המדינה). שלישית, יש שהמבטח מנוע מלהגיש תביעת שיבוב, כאשר קיימת קרבה משפטית בין המבטח לבין המזיק. רביעית, מקרים בהם ויתר המבטח במפורש בפוליסה על זכותו להגיש תביעת שיבוב כנגד  כל המבוטחים על פיה ו/או צדדים שאינם מבוטחים על פי הפוליסה. הויתור מקובל ומתומחר (כנראה) ע"י המבטח בפוליסות "כל הסיכונים-קבלנים", ביטוחי מבנה מקיפים בהתקיים יחסי משכיר - שוכר, בעלי מניות של התאגיד המבוטח, דירקטורים, חברות בנות, ועדי בתים ודיירים, וכיוצ"ב. חמישית, המבטח שילם למבוטח בניגוד או שלא על פי תנאי הפוליסה, לרבות בהתנדבות.

סיכום ומסקנות

אופציית נטרול הגשת תביעת שיבוב עתידית, מחייבת ערנות מצד המבוטח כבר בשלב המו"מ וההתקשרות עם המבטח. לאחר שהוגשה, קודם נדקדק בשאלה אם רשאי היה המבטח בכלל להגישה.

אין זו חוות דעת שמותר לפעול על פיה וחובה להתייעץ פרטנית קודם לשימוש בה.                

עו"ד ונוטריון יואב בן סימון, בוגר הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב .LL.B (1989) . בעל תואר שני במשפטים LL.M. , מסלול מסחרי, אוניברסיטת ת"א (2006) חבר בלשכת עורכי הדין בישראל (1989). http://www.ben-simon.co.il


href="mailto:yoav@ben-simon.co.ilyoav@ben-simon.co.il">">yoav@ben-simon.co.il


 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב