עסקאות נוגדות במקרקעין ידונו בהתאם לסעיף 9 לחוק המקרקעין
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

עסקאות נוגדות במקרקעין ידונו בהתאם לסעיף 9 לחוק המקרקעין 

מילים במאמר: 376   [ נצפה 1536 פעמים ]

 
 
מקרקעין

ע"א 4856/07, חוסני אחמד לחאם ז"ל ואח' נ' רבחי אחמד לחאם ואח'

כב' השופטים: א' ריבלין, א' רובינשטיין, י' דנציגר

01.12.2009

העובדות:
1. מדובר בערעורים וערעור שכנגד על פסק דינו של בית המשפט המחוזי, בגדרו נקבעה חלוקת בעלות במקרקעין המצויים בבאקה אל-גרביה, שנעשו בהם עסקאות נוגדות.
2. שלושת האחים לחאם (חוסני, סאמי ורבחי) הגישו תביעות לבית המשפט המחוזי בבקשה למתן פסק דין הצהרתי לפיו יש לרשום על שמם את החלקים שנרכשו על ידיהם במרשם המקרקעין.
3. צדדים אחרים התנגדו לכך, בטענה כי זכויותיהם בקרקע עדיפות.
4. התוצאה אליה הגיע בית המשפט היא, כי מתוך 8 דונם השייכים למנוח ולבנו יחדיו, 2.6 דונם שייכים למואסי (כרשום במרשם), 1.6 דונם שייכים למוחמד ביאדסה (אשר לו פסק דין הצהרתי); 2 דונם יחולקו בשווה בין שלושת האחים לחאם, 1 דונם יינתן לעפיף ועזיז ביאדסה, ו-787 מ"ר יינתנו לגנאיים.

ההכרעה:
1. המקרה דנא עוסק בתביעה לזכויות קנייניות במקרה של עסקאות נוגדות במקרקעין, ולא בתביעה כספית או חוזית. כנודע, קיים בדין הסדר ספציפי מתחום דיני המקרקעין בהם עסקינן, שיש ליישמו בענייננו. הסדר זה בא לידי ביטוי בסעיף 9 לחוק המקרקעין.
2. במקרה בו דבקה אשמה הן בקונה הראשון והן בשני, אין הבינאריות של סעיף 9 מחייבת שיצא חוטא נשכר - לשם כך נועדו דיני הנזיקין, המשלימים במקרים אלה את דיני הקניין, ומי שרואה עצמו נפגע מהתנהגות או מחוסר תום לב של צד זה או אחר, יוכל לתבוע פיצוי על כך.
3. את הסכסוך דנא יש לנתח, לעת הזאת, בכלים שמציע סעיף 9 לחוק המקרקעין והפסיקה העוסקת בו, בדרך המלך שבדין ובפסיקה, תחת חלוקת הזכויות בקרקע לפי תורת האשם התורם.
4. דרך הפעולה הראויה בנסיבות היא החזרת התיק לבית המשפט קמא כדי שיבחן מחדש את הראיות, יקבע את הממצאים הנחוצים לצורך הכרעה לפי סעיף 9 ויכריע בין העסקאות בהתאם.
5. כדי להחליט על עדיפות זכויות לפי סעיף 9 לחוק המקרקעין, יש להכריע תחילה בשורה של שאלות עובדתיות, כגון: תוקף ההתחייבויות ומועדיהן, תום הלב של הקונים השונים, התמורה והשכלול. כיון שבית המשפט קמא פסע בפסק דינו בדרך אחרת מזו של סעיף 9, לא נדרש למכלול ההכרעות העובדתיות להן נזקקים כעת, וחוששני כי התשתית העובדתית שנקבעה על-ידיו שהונחה בו, אינה מספקת לביסוס מסקנות חד משמעיות.
6. יש לקבל את הערעורים במובן זה שהתיק יוחזר לבית המשפט המחוזי על מנת שיקבע מחדש את הזכאויות בקרקע, על יסוד סעיף 9 לחוק המקרקעין וההלכות הנוגעות לו.

מיכל מורנו הנה מנהלת פרוייקטים בחברת מורנו'ס שיווק באינטרנט

ועורכת ראשית באתר מאמרים - הספרייה הגדולה בישראל להפצת מאמרים לשימוש חופשי ברשת האינטרנט
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב