ערעור על צו מניעה בנוגע לשימוש בשם ''שמש'' במסעדה בתל אביב
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

ערעור על צו מניעה בנוגע לשימוש בשם ''שמש'' במסעדה בתל אביב 

מילים במאמר: 526   [ נצפה 1529 פעמים ]

 
 
סדרי דין,נזיקין

רע"א 7836/09, ג.ו.פ. שמש השקעות בע"מ ואח' נ' נעמה מנשה

כבוד השופט א' גרוניס

13.12.2009

העובדות:
1. בית המשפט המחוזי בתל אביב קיבל בקשה לצו מניעה זמני שהגיש המשיב נגד המבקשים.
2. על החלטה זו הוגשה בקשת רשות הערעור.
3. המשיב הינו בעלים של שתי מסעדות בשרים ברמת גן בשם "שמש". כמו כן, בבעלותו של המשיב שלושה סימני מסחר: סימן מסחר מעוצב המכיל את השם "שמש"; סימן מסחר מעוצב המכיל את השם "מטעמי שמש"; וסימן מסחר של השם "שווארמה שמש".
4. המבקשים פתחו בתל אביב מסעדה בשם "מסעדת שמש".
5. המשיב הגיש לבית המשפט המחוזי תביעה ולצידה בקשה למתן צו מניעה זמני, אשר יאסור על המבקשים לעשות שימוש כלשהו במילה "שמש" בשלטים, פרסומות, תפריטים וכדומה.
6. בית המשפט המחוזי קיבל את הבקשה לסעד זמני.

ההכרעה:
1. מקובל להבחין, הן לעניין גניבת עין והן לעניין סימני מסחר, בין ארבעה סוגי שמות: שמות גנרים; שמות תיאוריים; שמות מרמזים; ושמות שרירותיים או דמיוניים.
2. עוצמת ההגנה המוענקת לשמות נגזרת מסיווגם לאחת מן הקטגוריות הנזכרות. יודגש, ההבחנה בין הקטגוריות השונות אינה משליכה רק על השאלה האם זכאי השם להגנה כלשהי, אלא גם על היקף ההגנה לה הוא יזכה.
3. ככלל, שמות גנריים אינם בני הגנה. שמות תיאוריים אינם זוכים להגנה, אלא אם הוכח כי הם רכשו "משמעות שנייה" או "אופי מבחין".
4. גם במקרים בהם זוכה שם תיאורי להגנה מכיוון שהוכח שהוא רכש משמעות נוספת, היקף ההגנה יהיה מצומצם יותר מזה העשוי להינתן לשמות מרמזים או שרירותיים. אחת המגבלות המשמעותיות היא שההגנה על שם תיאורי ניתנת ביחס למילה המדויקת המכילה את השם בלבד. אין ההגנה משתרעת על הטיות של המילה או על צירופים המכילים אותה.
5. ישנם שמות אשר על אף שאין הם מתקשרים באופן ספציפי עם תחום מסוים, הרי מעצם טבעם אין לשייך אותם לקטגוריה של שמות שרירותיים. אלו מילים בעלות "ניחוח אוניברסלי", אשר נתקשה מאוד לקבוע כי יכול אדם ¬לנכס אותן לעצמו ולשלול אותן מן הציבור.
6. דוגמה למילה המשתייכת לקטגוריה זו היא המילה "זהב". היא נחשבת לשם תיאורי, אף כאשר אין מדובר במוצרים העשויים מן המתכת היקרה. זאת, שכן נהוג להשתמש בה לשם ציון איכות מעולה.
7. באשר למילה "שמש", הרי זו אינה משמשת רק לצורך זיהויו של גרם השמים סביבו אנו חגים. מדובר במילה אשר מקושרות לה גם משמעויות שונות, כגון שמחה, מרכזיות, בהירות וכדומה.
8. אמת, בשונה מהמילה "זהב", אין זה נהוג לעשות שימוש שגרתי במילה "שמש" לתיאור איכות או טיב. על כן, קשה יותר לקבוע כי מילה זו נחשבת תמיד לשם תיאורי. יחד עם זאת, אין להתעלם מכך שמדובר במילה שיש לה משמעות אוניברסלית.
9. נראה כי היקף ההגנה שהעניק בית משפט קמא לשם "שמש" הינו רחב מן הראוי. לא היה מקום למתן צו גורף, אשר יאסור כל שימוש במילה "שמש".
10. המבקשים יהיו רשאים להשתמש בשלט החדש, ובלבד שייעשו בו השינויים הבאים: האותיות המרכיבות את צמד המילים "טעים אש" יהיו באותו הגודל, הצבע והצורה של אותיות המילה "שמש", כך שלא תהא הבחנה גרפית בין שלוש המילים. כמו כן, ציור ה"להבות" על השלט יוגדל. כמובן, שעל המבקשים להקפיד כי בכל מקום בו מוצג שם המסעדה (פרסומות, תפריטים, כרטיסי ביקור וכדומה), יירשמו המילים "שמש טעים אש" באותו האופן שנקבע לגבי השלט. היינו, ללא הבחנה גרפית או אחרת בין המילים.
11. הערעור מתקבל בחלקו. החלטתו של בית המשפט המחוזי מבוטלת בכפוף לאמור להלן.
מיכל מורנו הנה מנהלת פרוייקטים בחברת מורנו'ס שיווק באינטרנט

ועורכת ראשית באתר מאמרים - הספרייה הגדולה בישראל להפצת מאמרים לשימוש חופשי ברשת האינטרנט
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב