הדרך לסיום חיי חברה לאור חוק החברות היא ע''י פירוקה להבדיל ממחיקתה
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

הדרך לסיום חיי חברה לאור חוק החברות היא ע''י פירוקה להבדיל ממחיקתה 

מילים במאמר: 362   [ נצפה 1900 פעמים ]

 
 
מסחרי

בש"א 611/09, יהודה יוסף נ' רשות התאגידים - רשם החברות

כב' השופט עאטף עיילבוני

15.12.2009

העובדות:
1. ביום 10/3/1999 הגיש המבקש לרשם החברות בקשה למחיקת החברה "משק חלב יוסף יהודה בע"מ" (להלן: "החברה"), אחר שהחברה הפסיקה את פעילותה. ביום 16/5/1999 נמחקה החברה מפנקס החברות. באותה עת המבקש לא היה ער לכך שטרקטור שעמד בחצר ביתו, עודנו רשום על שם החברה. משנמכר הטרקטור, ונתברר כי לא ניתן להעביר בו את הבעלות עקב מחיקתה של החברה, פנה המבקש לבית המשפט ביום 16/10/2008 בבקשה שיורה על ביטול מחיקתה של החברה, כדי שניתן יהיה לחתום ולהעביר את הבעלות בטרקטור לקונה. הבעלות בטרקטור הועברה במשרד הרישוי, ולטענת המבקש הושלמו בכך כל הפעולות שלצורך ביצוען נדרשה החייאת החברה. לפיכך פנה המבקש בשנית לבית המשפט על מנת שיבטל את החייאתה של החברה, ויורה על מחיקתה מפנקס החברות. המשיב, רשם החברות, מתנגד לבקשה, ודורש פירוק החברה תחת מחיקתה.

החלטה:
2. סעיף 368 לפקודת החברות, שאפשר מחיקה מינהלית של חברה מפנקס החברות, בוטל בסעיף 367 לחוק החברות, ולא נקבע סעיף אחר בחוק תחתיו. כלומר, בשונה מפקודת החברות, חוק החברות אינו כולל מנגנון של מחיקה מינהלית מפנקס החברות. כך איפוא, לפי חוק החברות (וסעיפי פקודת החברות שנשארו בתוקף) הדרך היחידה לסיום חייה של חברה הינה דרך פירוקה.
3. אמנם, לפי סעיף 367(א)(3) לחוק החברות, ימשיך סעיף 369 לפקודה לחול לגבי חברות שנמחקו בטרם חקיקתו של חוק החברות, ומכוחם של סעיפים אלה ניתן הצו לביטול מחיקתה של החברה דנן. עם זאת, משבוטל סעיף 368 לפקודת החברות, נעדר רשם החברות סמכות להורות על מחיקת חברה. על כן, ההליך הנכון האפשרי על פי הדין כיום לחיסולה של חברה, הנו אך ורק בדרך של פירוקה.
4. בכל מקרה אין מקום להורות, כפי שיטת המבקש, על ביטול הצו שניתן ביום3/12/2008, ובכך "להשיב מצב לקדמותו". משניתן הצו, ומחיקת החברה בוטלה, ופעולות בשם החברה אף בוצעו לאחר החייאתה, אין להורות על ביטול הצו באופן שהחברה תיחשב שוב כמי שנמחקה מפנקס החברות. משניתן הצו, והחברה הוחזרה לפנקס החברות, הדבר הוא בבחינת מעשה עשוי, ובקשה לביטול הצו איננה הדרך הראויה לגרום לבטלותה של ההחייאה, אלא - כאמור - הדרך היא בהליך של פירוק החברה.
5. ככל שתוגש בקשת פירוק מרצון, בית המשפט מצפה מרשם החברות לסייע בידי המבקש בהליך פירוק החברה ככל הניתן, כך שיסתיים במהירות האפשרית ובעלויות מינימאליות.
את פסק הדין המלא תוכלו למצוא בתקדין, המאגר המשפטי הטוב ביותר בישראל, הכולל במנוי אחד מעל ל-500,000 מסמכי פסיקה וחקיקה וכחצי מיליון כתבות עיתון גלובס !!!

http://www.takdin.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב