קצב תחלופת אוויר ובריאות בבתים
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

קצב תחלופת אוויר ובריאות בבתים 

מאת    [ 26/01/2010 ]
מילים במאמר: 427   [ נצפה 1742 פעמים ]

 
 

 

קצב תחלופת אוויר ובריאות בבתים

 

כמות המחקרים שנערכו בנוגע ליחס בין קצב תחלופת האוויר בבתים והבריאות של דיירי בתים קטנה מאוד. מחקר נורווגי שהתמקד בילדים קטנים גילה כי לא נמצא קשר בין קצב נמוך של תחלופת אוויר לחסימות בדרכי הנשימה (דהיינו זרימת אוויר מופחתת) אצל ילדים. אולם, העלייה בסיכון לחסימה בדרכי הנשימה כתוצאה מגורמים אחרים כגון רטיבות בבניין הייתה גבוהה יותר בצורה מתונה עד מובחנת בבתים בהם קצב תחלופת האוויר היה פחות     מ-0.5ach. במילים אחרות, קצב נמוך של תחלופת אוויר העלה את סיכוני הבריאות של כמה מהגורמים בבניינים כגון רטיבות, וגורמים הקשורים לפליטות של מזהמים פנימיים.

מחקר שוודי [33] שכלל 390 בתי משפחות גילה כי ילדים המתגוררים בבתים בעלי קצב תחלופת אוויר נמוך מאוד (0.05 עד 0.24ach) הראו סימפטומים אלרגיים ברמה של עד פי שניים בהשוואה לילדים בבתים בעלי קצב תחלופת אוויר גבוה (0.44 עד 1.44ach). אולם, מבדק סטטיסטי הראה כי קיימת הסתברות של למעלה מ-5% שממצא זה אקראי. מחקר שוודי נוסף גילה כי הסיכון לצפצופי נשימה חוזרים בקרב ילדים אינו שונה בבתים בהם קצב תחלופת האוויר הנמדד היה מעל ומתחת 0.5ach.

מחקר שנערך בבתי מגורים גילה כי הסיכון לסימפטומים של אסטמה עלה בבתים בהם ריכוזי הפחמן הדו-חמצני היו גבוהים יותר, דבר שהצביע על קצב תחלופת אוויר נמוך יותר לנפש. מבחנים סטטיסטיים הראו על הסתברות של פחות מ-5% שממצא זה היה אקראי. אולם, המחקר הסתמך רק על פרק זמן של 60 דקות בו נמדדו ריכוזי פחמן דו-חמצני בכל בית ויתכן שנתונים מוגבלים כאלה אינם אינדיקאטורים אמינים בנוגע לנתונים ממוצעים לטווח ארוך של קצב תחלופת אוויר.

קיימות גם עדויות עקיפות לכך שקצב תחלופת האוויר בבתים ישפיע על הבריאות. מתוך מחקרים ניסויים רבים יחד עם מודלים תיאורטיים, אנו יודעים כי קצב תחלופת אוויר גבוה יותר יפחית ריכוזי מזהמים הנוצרים בתוך הבית. משום שחשיפות לכמה מסוגי מזהמים אלה, לדוגמא, עישון טבק ופורמלדהיד קושרו לעליה בתחלואה , אנו חוזים שקצב גבוה יותר של תחלופת אוויר יפחית את ההשפעות הבריאותיות המיוחסות.

לסיכום, מיעוט המחקרים שנערכו וחקרו ישירות האם קצב תחלופת אוויר נמוך בבתים קשור להרעה בבריאות גילו ממצאים מעורבים. מחקרים אלה בדקו רק תוצאות הנוגעות לבריאות הנשימה כגון סימפטומים של אסטמה וצפצופים. אולם, ככל שהדבר נוגע לריכוזי מזהמים פנימיים שנמצאו קשורים בוודאות להשלכות בריאותיות שליליות, נחזה כי ההפחתה של ריכוזי מזהמים פנימיים בבתים בעלי קצב תחלופת אוויר גבוה יותר ישפר את הבריאות.

 

נכתב על ע"י יונתן.ר מנהל מוצר א.מערכות טל: 1599597779 פקס: 1599597770 נייד: 0508330888 צור קשר Email 
א.מערכות - השכרה ומכירה של מזגנים ניידים תנורים חימום מאוררים ועוד.

 

א.מערכות מצנני אויר מזגנים תותחי חימום http://www.hcsystem.co.ilhref="mailto:yoni_007@zahav.net.ilyoni_007@zahav.net.il">">yoni_007@zahav.net.ilיונתן.ר - מנהל מוצרטלפון : 1599-597-779פקס : 1599-597-770נייד : 050-8330888

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב