מודעות עצמית
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מודעות עצמית 

מאת    [ 20/01/2010 ]
מילים במאמר: 1194   [ נצפה 4068 פעמים ]

בכל פעם שאנו יושבים וחושבים על חיינו צצות לנו המחשבות על הדברים אותם היינו רוצים לעשות אחרת .ואז אנו מנסים לחשוב האם כדאי לשנות , או כיצד לשנות .

חושבים חושבים חושבים , מגיעים למסקנה שזה קשה מידי, מסובך מידי, סביר להניח שזה לא יצליח ... וממשיכים הלאה לשיגרה .

לעיתים צצה סדנה או הרצאה שמדליקה לנו את השלהבת מחדש. האנרגיה מתעוררת לעשייה. נרשמים לסדנה מגיעים להוטים עם המחברת וכלי כתיבה, מקשיבים בלהט וחושבים שהנה , עם הכלים האלו אני בוודאי אצליח להתפתח ולשנות את הדברים שאני לא מרוצה מהם ויוצאים עם החלטה שמחר בבוקר יום חדש עם התחלה חדשה .

קמים בבוקר עם אנרגיות חדשות בהחלטה להתנהל עם הכלים והתובנות החדשות.

מנסים יום מנסים יומיים , לעיתים זה אף נמשך שבוע שבועיים ובסיכומו של דבר,
כשזה לא עובר את מבחן המציאות, כשהתוצאה הנראית לעין היא לא באמת מה שציפינו,  אנו מתעייפים, מתייאשים ומוותרים !!!

 למעשה אם נסתכל על זה , זו מאין מחזוריות :

•  יש רצון ליצור שינוי -> אני מנסה לעשות שינוי -> אני מתחיל לעשות שינוי -> 
   אני לא מצליח ליצור את השינוי שרציתי - >אני נסוג וחוזר להרגלים הישנים שלי ...

מדוע ?

מדוע כ"כ קשה לנו להשתדרג ולשנות את הדברים שאנו לא מרוצים מהם , למרות הרצון , הידיעה  הניסיון ... ?

 התשובה מורכבת מכמה חלקים .

1.  האויב הכי גדול שלנו הוא הפחד ;

•  פחד מכישלון, פחד ממחלה,פחד להיפגע וכו'.

פחד הוא בעצם מחשבה שמנהלת את חיינו ומונעת מאיתנו לקחת סיכונים וליצור שינוי.

התבוננו על ילדים . לא סתם נאמר שילד מרוב אור לא רואה את הפחד ואילו מבוגר מרוב פחד ,
לא רואה את האור .

ילדים בתחילת דרכם , אינם פוחדים לטעות. וגם אם טעו, הם ממשיכים הלאה ומנסים שוב. הם לא נשברים. הם ינסו שוב ושוב , עד שילמדו ויצליחו .

אך מיכוון שבמהלך השנים לימדו אותנו שאסור לטעות! לימדו אותנו שטעות תגרום לכעס , תגרום לפיטורים... אנו נמנעים משינויים ומלקיחת סיכונים.


סטיבן קובי, יועץ אירגוני עולמי מסביר :

חוסר הסימטריה בין הנאה מהצלחה לבין כאב מכישלון, מסביר את הנטייה להימנע משינויים.

• אנשים נוטים להישאר במצב הקיים אם  אינו גרוע מדי.

• " הרע שאתה מכיר יותר טוב מהטוב שאתה לא מכיר ".           

•  ככל שמספר האפשרויות גדל, כך מתחזקת הנטייה להישאר במצב הקיים.

• ככל שהשקענו במצב הקיים יותר זמן, כך תגבר הנטייה להישאר במצב זה.

• כל שאנשים חכמים יותר, קל להם יותר להצדיק באופן הגיוני את החלטתם הקודמת ואת אמונתם.

• אנו נוטים להתעלם ממידע המעיד כי ההחלטה שקיבלו בעבר הייתה מוטעית, ומחפשים מידע שיאשש       החלטה זו מתוך הפחד  לשנות   ולטעות.

2.  : למדנו לדחות סיפוקים .

העולם המערבי דורש מאיתנו להיות מנומסים ולשלוט בדחפים שלנו ועם הזמן מבלי שנשים לב, אנחנו מתחילים להתנהל מתוך המצופה מאיתנו . מתחילים לחשוב איך אני נראה ומה חושבים עלי . מה מותר ומה אסור . מה מקובל ומה לא מקובל . אנו מתחילים לשלוט בדחפים האמיתיים שלנו . לדחות סיפוקים ולחשוב " לא עכשיו " "לא מגיע לי", או  "אין לי מזל" .לאחר שחוויינו ויתורים , כשלונות ואכזבות אנו מרימים ידיים ומוותרים לעצמינו .

3 : ציפיות . לחיות מתוך ציפיה שהאחר ישנה את הקיים או ישתנה .

לאחר ניסיונות וכישלונות חוזרים ונישנים לשנות דברים בחיינו לעיתים אנו מגיעים למסקנה שה"פגם" לא בנו ומפנים אצבע מאשימה לאחר ומצפים כי השינוי יווצר שם ;

המעביד , הקלוגה , החבר , בן הזוג או ההורים .

 4 : יישום השינוי דרך ה – " אני נראה "   .

כאשר אנו מנסים ליישם שינוי דרך המראה החיצוני או מתיימרים לאמץ דמות אחרת, אנו ניכשלים. אנשים קולטים תדרים. הם קולטים כשזה אמין ואמיתי וקולטים כשאנו מנסים לשדר " עסקים כרגיל " ולמעשה האמת היא שהכול רקוב מלמטה .

שבירת ההרגלים הישנים מצריכה קצת יותר מרצון טוב וכמה שינויים שוליים בחיינו .


ולכן , על מנת ליצור שינוי ממשי ומתמשך בחיינו עלינו להבין כמה דברים :

 

1. על מנת ליצור שינוי ממשי עלינו להתחיל להתבונן מתוך היסודות/ המסקנות שנוצרו בחיינו. כול עוד מדובר רק בשינוי קוסמטי , שינוי מתוך ה- "אני נראה " אנו נתקשה ליישם אותו בטווח הקצר ובוודאי ובוודאי בטווח הארוך .

" התקלה " נמצאת אצלנו בראש . כול עוד קיימת הודעת ERROR  שאנו לא מזהים אותה , היא תמשיך לנהל את חיינו והפחד משינוי יגבר ויעצור אותנו מלכת .על מנת להבין מה מנהל אותנו עלינו להתחיל להבחין ע"י מודעות עצמית מהו היגיון ומהו רגש.

2.  פחד אבנורמאלי הוא מחשבה/זיכרון  שנוצר/ה בעבר מתוך חוויית כישלון שנחרטה עמוק בזיכרוננו. מחשבה / זיכרון זה משכפל את עצמו ומונע מאיתנו לשנות את הקיים .ברגע שנדע לזהות ע"י מודעות עצמית , כי זו המציאות אותה אנו יצרנו ( אמת נרטיבית ) נוכל גם לשנות אותה .

3. על מנת ליצור שינוי ממשי ואמיתי עלינו להבין מה עוצר אותנו . מה מפחיד אותנו ומה מנהל אותנו באמת. פרופ' ראנדי פאוש ז"ל כתב בספרו ההרצאה האחרונה :  " חומות הלבנים לא נועדו מאיתנו לעבור , אלא להראות לנו עד כמה אנו רוצים דבר מה"  
כשאנו מתבוננים דרך התודעה על המכשול חדורי מטרה , מבינים כי הרווח גדול מהפחד להיכשל, רוב הסיכויים הם שנצליח להתמודד ולעבור את המכשול .

4. יש לנו את הבחירה להחליט האם הדברים שקורים לנו הם  בגלל או בזכות. ע"י מודעות עצמית נלמד לבחור לראות באחר מראה לחיינו וללמוד ממנו . במקום לבחור להתאכזב נבחר ללמוד מטעויות . בזכות הטעות הזו למדתי ש ...

5. כל מכשול שמגיע לחיינו נועד לשדרג אותנו ולאפשר לנו לחיות מתוך הפוטנציאל האמיתי שגלום בכל אחד ואחד מאיתנו . ולכן , אם נסכים להתבונן בכישלון בדרך מודעת ולא דרך ההיגיון ללא פחד או תחושת אכזבה, כל כישלון יהפוך לאפשרות ללמוד ולצמוח . 
 

6. על מנת לצאת לפעולה ולשנות , עלינו לדמיין את הרווח מהשינוי . ע"י מודעות עצמית , נצליח לדמיין שהרווח הרבה יותר גדול מהפחד לטעות , נתחיל את הצעד הראשון לקראת השינוי.

7.  השינוי מתחיל קודם כל בנו . האדוות  שנוצרות בעקבות השינויים שיצרנו בחיינו , הן שיוצרות את השינוי אצל הסובבים  אותנו . מודעות עצמית תאפשר לנו להכיר את דפוסי החשיבה שלנו ושל הסובבים אותנו, תאפשר לנו תקשורת בין אישית טובה יותר , הבנה ורתימה של הסביבה אלינו.

8. על מנת ליצור שינוי ממשי בחיינו עלינו להתבונן פנימה דרך הרוח , דרך התודעה . להבין היכן אנו לא מסונכרנים עם עצמינו ועם חיינו ומשם ליצור את התפנית וליישם את ההבנה  בחיי היומיום .

 לסיכום :

אנו מוצפים באפשרויות ,הזדמנויות וכלים אשר מאירים לנו את הדרך ופותחים לנו דלתות ליצירת שינוי.

כול עוד לא נהיה מודעים ל" מקלות " שאנו שמים לעצמינו בין הרגליים מתוך הפחד ,מתוך ניסיון העבר והחשש של איך זה יראה , לא נצליח ליצור שינוי מהותי ולא נשתחרר מהכבלים של מה חושבים עלי או איך אני נראה .

כתוצאה מכך, נחשוש ליצור שינוי מהותי בחיינו ונמשיך להתנהל מתוך המוכר, הבטוח והידוע ונאשר לעצמינו שהמחשבות והפחדים שיצרנו לעצמנו הם המציאות שאותה לא ניתן לשנות.
כל אלו עוד ישפיעו על דימוי עצמי נמוך, ביטחון עצמי נמוך, תקשורת בין אישית לקויה וכו'.

אחת הדרכים היעילות והמוכחות ליצירת החיבור בין הרוח לחומר על מנת ליצור שינוי משמעותי והשתדרגות מתמדת היא ליצור מודעות עצמית.

 

 

 

מירה תשובה 
מאמנת אישית בכירה.
אתר הבית : http://www.imun-mira.co.il

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב