מדוע אסור להשחית עצי פרי
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

מדוע אסור להשחית עצי פרי 

מאת    [ 17/01/2010 ]
מילים במאמר: 1084   [ נצפה 2160 פעמים ]

 
 

 

כתוב בפרשת שופטים על התנהגותנו בעת כיבוש, אסור לנו להשחית העצים – עצי הפרי, כי ממנו תאכל..."כי האדם עץ השדה" _דברים כ' יט').

קיימת משמעות עמוקה לדימוי עץ השדה לאדם, לאדם תכונות של עץ.

מוצאו של האדם מן האדמה אך גם בעלי חיים נבראו מן האדמה, אלא אומר בעל תפארת ישראל ג' משום שיש בו מתכונות האדמה.

לאדמה תכונה מדהימה היא מצליחה להוציא מהכוח אל הפועל, מתוך הגנוז בתוך הזרע את הפוטנציאל הטמון בו, לגדלו להצמיחו ולטפחו ביופי ובחן, בעלים ובפריחה נפלאה אשר בה נוצרים הזרעים הבאים – הדור הבא המזון, המים חומרי הדישון – הכל מגיע מן האדמה.

הזנחת הצמח, מיעוט השקיה, ללא דישון ואהבה האילן לא יוציא פרות או אז כל בריאתו לבטלה. אדמה שאין בה פוטנציאל לקיומו של הצמח נקראת אדמת בור. זה שמו של אדם חסר תועלת, אדם שאינו לומד, אינו משכיל, דומה הוא לאילן שאינו מוציא פרות.

לבהמה אין כוחות גנוזים, רק לאדם כוחות כאלה, על כן נקרא האדם על שם האדמה.

דמיון האדם לעץ השדה – מבהיר לנו כי לעץ יש פירות יש תוצרת, יש בו המשכיות לדור הבא, הפירות הן מצוות ומעשים טובים ובעיקר הם מהווים את הבסיס האיתן והאיכותי לקיום הזרעים – להצמחת הדור הבא. הפרי הוא המכיל את הזרעים, המה בגדילתם שלהם של הזרעים החדשים יצמחו לצמח חדש לתפארת רק הפוטנציאל שרחשו להם הצמחים – ההורים היתה בהם משמעות, בעלי גנים מעולים ומשובחים.

צריך אדם לדעת כי ככל שהוא משקיע בעצמו, בהשכלתו, בחכמתו, כן יוכל הוא להעביר יכולת פוטנציאל זה לבניו – לזרעו אחריו.

נאמר בישעיהו ג' י' – "אמרו צדיק כי טוב, כי פרי מעלליהם יאכלו" וכן כתוב בתהילים א' ג' – "אשר פריו יתן בעתו" – אנו יודעים שאנשי המחקר הבוטני משקיעים עמל רב, בחשיבה בתכנון, בהנדסה גנטית, בהשקעת נתונים סביבתיים רבים, מעולים ומועילים, שהרי ל"הורים" כאלה יתפתחו זרעים = בנים איכותיים ביותר. כך מפתחים זנים שונים מגוונים ומצויינים, משקיעים בהורים והמה דואגים לדור הבא.

עלינו המחנכים – מורים ומנהלים להבין כי ההורים הם הם הלקוחות של מערכת החינוך, מהם הדור הבא, הילדים הגדלים בבית שהוא חממה – המקנה תורה ומעשים טובים, השכלה חוכמה ודעת בינה, אמת, יושר הגינות, רוגע, אהבה, כבוד יחס ועידוד, הרי הצאצאים יהיו חכמים ובעלי מידות טובות.

כמובן, שקיימים גם הבדלים בין האדם לאילן, האילן יונק חיוניותו מן הקרקע ,החומרים – מלמטה, האדם שורשיו למעלה, הוא יונק סופג ובולע מהסביבה, מהספרים, ממוריו, ומעצמו – מתוך רצון ומוטיבציה לקלוט עוד ועוד מכל האפשר, כך הם הופכים ליצירתיים יותר.

שאיפתו של האדם – מהווה מקור חשוב בפיתוחו והתקדמותו, צפיה לישועה קביעת עיתים לתורה, ללמוד דבר מתוך דבר, פיתוח יכולתו וכשרונותיו – אין להם סוף, תמיד אפשר להתקדם ולנוע הלאה, לטפס ולכבוש כל יעד, הכול תלוי במרץ בנחישות, בהעזה, ברצון באמביציה ובאמונה בעצמו.

המהר"ל בנצח ישראל ב', והרב קוק באורות התשובה ה', מבהירים לנו כי האדם לעולם לא ישיג שלמות, השלמות היא בהשתלמות, שהרי נאמר במסכת חגיגה, "אין בית מדרש ללא חידוש", צריך האדם כל הזמן ללמוד להשתלם ולהתחדש, תמיד תנועה לקראת שלמות, פיתוח השאיפות והרצון מהווים קוד מנצח אצל האדם, עליה וטיפוס מתמיד בסולם היידע, הערכים, הלימוד, המידות, היצירתיות ומיצוי הכשרונות.

היוזם והיוצר ישאף להפוך כל קטנות לגדלות, להפיק כל רעיון למקור תפארת ועשיה נוספת, מתוך זקיפות קומה, דימוי עצמי חיובי ובטחון עצמי.

בודאי שהאדם צריך מנוחה – במהלך העשייה המתמדת. השבת מהווה ביהדות את המנוחה, כל השבוע נועד לעמל, להתקדמות, להוסיף ולחדש, בשבת מגיעה המנוחה, השינון התרגיל של כל הלמידה שכבש האדם במהלך כל שבוע הלמידה והרכישה.

העץ פורח וגדל בחודשי האביב ותקיף ונוח בחודשי החורף, מוסיף לעצמו מים, מזון והמון עוצמה, לקראת הצמיחה מחדש בחודשי האביב האדם לא נמשל לתבואת השדה, לתבואה החשובה כמובן יש צורך בזריעה מחודשת בכל שנה. עצי הפרי אינם זקוקים לזריעה מחדש, הם דואגים לבניית דור חדש – הזרעים, אך ממשיכים לצבור עוצמה להמשך גידולם, כך האדם, מטפח את עצמו ומגדל עוד ועוד ילדים לתפארת כולם. הכוחות גנוזים באילן ובאדם, כמובן שבשניהם יש צורך בגילוי וחשיפה את שטמון בהם כדי שהם יטפחו את הדור הבא.

כולנו יודעים, כי העץ, האילן יגדל ויפרח לתפארת אם הסביבה משקיעה בו, בהשקיה, דישון, גיזום, וריסוס ככל שנשקיע בו יותר כך נזכה לראות פרי טוב ואיכותי בעמלנו.

כך האדם, ככל שהסביבה, המורים, הקהילה, תומכת, מעשירה ויוצרת מוטיבציה להגברת הרצון ללמוד ולהשכיל כן נזכה לראות בתפארתו -גדול איתן וחזק, הטיפול המתמיד והמסור באילן יוצר גם מערכת שורשים מצוינים, שורשים החודרים לעומק ומתפתחים גם לרוחב, שורשים חזקים אלה מאפשרים המשך גידולו של העץ גם בתקופות קשות. כאשר אין משקיעים בהעצמתו של העץ, הרי רוחות גשמים וסחף יכולים לעקור כל אילן ממקומו.

כך האדם ככל שנשקיע בו ברוחב לב, בהשכלה כללית, ביידע עולם, בהרחבת אופקים בחכמה ובבינה, באמונה בארצנו, במולדתנו, ביהדותינו, בעמנו, כן נזכה לראותו- מתמודד טוב יותר בעולמנו – המורכב והמאתגר. אדם עם שורשים חזקים עמוקים ומסועפים, יתמודד טוב יותר אל מול תהליכי השינוי המתמידים בעולמנו, יצליח להתגבר על בעיות וקשיים שבדרך, יפעל ביתר שאת בפיתוח יוזמות וביצירתיות כדי למצוא חידושים והמצאות כדי להיות הטובים ביותר.

חשוב לציין ולהדגיש כי תוצרת העץ היא תנאי לקיומו של האדם, שהרי חייו של האדם תלויים תמיד בצמחים, שהרי רק הצמח מסוגל ליצור פחמימות באמצעות האור- השמש, תהליך הפוטוסינתיזה – בנויית חומרי המזון הבסיסיים הסוכרים יכולה להעשות רק ע"י הצמח הירוק באמצעות השמש.

אנו בני האדם נהנים מתהליך ביולוגי חשוב זה בכל מצב שהרי גם אלה האוכלים "רק" מאכלי בשר, נהנים מהתוצרת הירוקה – מתהליכי הפוטוסינתיזה של הצמחים שבעלי החיים אוכלים.

במהלך טיולים וסיורים שאנו עורכים עם בני המשפחה ועם חברים וידידם, אנו פוקדים רבות – מסלולים, שבילים ונתיבים בהרים ובגבעות ארצנו הנהדרת, אנו מתפעלים תמיד "מהקרן הקיימת" שנטע עצים לרב ובכך הפכה את ארצנו לארץ זבת חלב ודבש.

אלא שטענה גדולה לנו לגוף מכובד זה, מדוע?...מדוע?... ניטעו עצי אורן? מדוע אילנות סרק? מדוע לא נטעו עצי פרי, חרוב, תאנה, רימון, וזית.

מקוה אנוכי כי הנטיעות דהיום מ"הקרן הקיימת" כוללות עצים אילנות הנושאות פרי, כדי שנחוש כולנו כי בטיילנו בארצנו נחוש את פרות ארצנו .אל לנו להרוס אילנות הפרי, שהרי האדם עץ השדה.

 

 

- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה

- תואר שלישי בחינוך במנהיגות

משרות במשרד החינוך:
- 3 שנים מפקח על מדעי הטבע
- 12 שנים מפקח כולל
- 10 שנים מפקח מחוזי

בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם

ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב