משמח חתן עם הכלה
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

משמח חתן עם הכלה 

מאת    [ 04/01/2010 ]
מילים במאמר: 917   [ נצפה 2648 פעמים ]

 
 

משמח חתן עם הכלה

בניה איתנה של קבוצה מהווה אתגר חשוב מאוד בהצלחה. באשר ליחד- לאחדות יש משמעות נפלאה וכוח אדיר להתגבר על בעיות וקשיים ולכבוש כל יעד ולהגיע לפסגה הגבוהה ביותר. הקהילה-אף היא בנויה מבודדים בעלי דעות שונות ואחרות אך המטרה המשותפת מלכדת אותם להמריא מעלה מעלה.

יעקב אבינו בברכתו את בניו מאציל לכל אחד מהם ברכה משלו, כל בן ומשפחתו זוכים לתחומים המאפיינים אותם בהווה ובעתיד. יוסף ויהודה זוכים לברכות על מנהיגות. היינו קיימת משמעות ועוצמה בברכות לכל אחד מן האחים. יש מהאחים, הזוכים בברכה לנחלה שופעת ויש המתברכים בהצלחה צבאית, יששכר וזבולון, מבורכים בשפע. למרות השוני שבכל ברכה קיימת המשפחה המאוחדת.

הקב"ה בורא כל אדם עם תכונות משלו והמה צריכים להיות מפותחים היטב. מורים והורים חייבים לאתר כישוריהם הייחודיים של כל ילד ולדאוג לטיפוחם לקידומם ולהעצמתם הלאה. אך יחד עם זאת צריכים הם לאחד את כולם למשפחה, לכיתה אחת בה לכולם יש שפה ברורה ואחידה, הבנה הדדית, נתינה, הקשבה, סבלנות, אמפטיה, בקיום דיאלוג בין כל אחד בקבוצה- בכיתה, במשפחה.אך סוגים שונים של מנהיגות, למשל דגמים אידיאליים של מנהיגות: משיח בן יוסף- עסק בבעיות חומריות,ומשיח בן דוד (שהיה מזרע יהודה)- ממוקד הוא על המנהיגות הרוחנית. שני מנהיגים מאותה המשפחה ולכל מנהיג אופי משלו. אפיון נפלא ומדהים אנו מוצאים ביעקב שכל הבנים (כל המשפחה כולה) הפכה למבנה היסוד של עם ישראל.לכן נקרא יעקב- ישראל.שהרי כל בניו- כולם נבחרו, בניגוד ליצחק ואברהם.כך מקימים עם, קהילה ,משפחה כל אחד לברכתו המיוחדת לו , אך כולם שייכים לאותה משפחה ולאותו עם. אחדות זו מאפשרת קיומם המשותף של כל השבטים כחלק מהבטחה לעמ"י. ממשפחה מאוחדת לכל אחד תפקיד אחר ויש בהם אחים שהם מנהיגים את כולם גם את אחיהם ואת משפחותיהם לדורות. ברכות שונות לכל האחים אך חוק שמירה על אחדות המשפחה ,לכל שבט מעלה מיוחדת, היחד, יוצר את האיזון בין הכוחות השונים.

הורים במשפחתם, צריכים "לברך" לפתח כל ילד וייחודיותו, לתת ברכה לכל אחד כדי לטפח תכונותיו השונות מאחיו, אך לראות האחדות המשפחתית כיעד עקרוני.

 

כך בהקמת משפחה חדשה, חתן וכלה כל אחד עם אופי משלו כ"א הגיע ממשפחה אחרת ואפיון שונה, אך בהקמת בית חדש עליהם לדעת כי צריך להכיר כ"א בתכונותיו של השני, לכבדם, להוקירם ולדאוג להעצימם., או אז החתן והכלה -הבעל והאישה ימשיכו דרכם כפי שהוריהם הנחילו להם.אך בבניית תא משפחתי חדש עליהם להגן על זולתם ולבנות מבנה משפחתי חדש הבנוי על היסודות שרכשו כל אחד מעברו. מותר וצריך לוותר לפעמים ולמצוא את האיזון כדי שהבית הנבנה לגובה- עם ילדים יעוגן על תשתית חזקה ומבוססת.

בשבע הברכות אנו מברכים ברכה אחת "לשמח חתן וכלה" וברכה נוספת "משמח חתן עם הכלה" בתחילת הדרך בהקמת הבית החדש מגיע כל אחד ורכושו האנושי משלו, לכן חתן וכלה ה-וו- מבהירה את ההפרדה שהייתה קיימת ביניהם.

כאשר שוררת אהדה , שמחה , חדווה וגיל ביניהם , כאשר יש הבנה בין השניים השונים , בין שני סוגי האנשים הבונים את הבית החדש, הרי אז ה-וו- הופכת ל-עין החתן והכלה מתאחדים והופכים את ה-וו -לאות אחת-ע- כך בונים משפחה חדשה.

 

כל מורה מקבל לכיתתו עשרות תלמידים בודדים כל תלמיד מגיע מבית שונה.אך פעילות חינוכית ערכית תורנית ובעיקר חברתית יוצרת מהם כיתה מלוכדת. כאשר מקנים לכיתה כולה אהבה, כבוד, יחס הוגן, עידוד, והמון חיי חברה, הרי, ההפכים, השונים, הופכים לאוהבים.

האחדות יוצרת גאווה וזקיפות קומה ,עזרה הדדית ונתינה, חלשים בינוניים ומצוינים לומדים יחדיו ומסייעים אחד לשני. כיתה אחת בה מנהיגות נוער המשפיעה על החברים. המוסיקאים יגבירו השיר, הזמר והרננה בכולם, האומנים יתארו כל החינוך מבעד ליצירות אומנותיות, הכישרוניים בדרמה ובמחול יבהירו לכולנו כי ניתן להבין טוב יותר משלים, אגדות, וסיפורים דרך המשחק בהצגה ובתיאטרון.האורייניים שבכיתה יגבירו בכולם אהבת הספר , האוצר הבלום בקריאה,יכינו מצגות שיתארו את תוכן הסיפור- הספר.

התורניים שבכיתה בעלי ההשכלה האינטלקטואלית המוחית הגבוהה יסייעו לבינוניים להעפיל במעלה ההר החכם כדי להוסיף דעת ותבונה. הרטוריקנים שבמשפחה המלוכדת ילמדונו חוקים בתורת הציבור לבדוק הצגתם של רעיונות.

הספורטאים יהוו את המנהיגות בענף החינוך הגופני, יעזרו ויסייעו לכולם לרוץ, לשחק,לנוע ולהתמודד בענפי הספורט השונים.

כאשר כיתה מטפחת מוסיקאים,אומנים בעלי חכמה ודעת תורניים ,סיירים, ספורטאים,דברנים, קוראים, כותבים, נוצרת אחדות ואושר-כל אחד מאושר.

בדרך זו, חיי החברה נוסקים וממריאים לכל יעד שהמורה מציב. החינוך החברתי מהווה אתגר נפלא שכיף לי לבוא בגללו לביה"ס.

השונות בין הילדים כמו בין המבוגרים אסור לה להיות גורם מפריע, יש לנצח ולהצליח יחדיו, השונות היא תופעה קיימת וחיובית ויש לנצל השונות כדי לבנות מנהיגויות נוער מגוונות ורבות, כל מנהיג בתחומו האישי. כך בונים משפחה, בית, קהילה וכך יוצרים כיתה, בי"ס והופכים זאת ל"משהו" מרתק ומלהיב.

מותר ליצור "תחרות" שתהווה גורם בהגברת המוטיבציה,להיות יותר טובים, למידה משותפת, קביעת יעדים אחידים לכולם מהווה קרש קפיצה של כולם כלפי מעלה. כל ילד במשפחה הוא שונה ומיוחד, כך בניו של יעקב שיחד חזרו לא"י ממצריים, כעם מלוכד, כאשר המשותף מאחד את כולם ומותיר כל שבט ונחלתו, כל משפחה והחומר היחודי -החזק והאיתן.

תחרות בין בתי ספר חשובה, היא יוצרת קנאה אך משום "קנאת סופרים תרבה חכמה". ראוי אף ליצור תחרות בין הילדים בכל כיתה ,לעודד את כולם כל אחד בתחומו אך ליצור אהבת אדם, לפתח עוד ועוד מנהיגות נוער. שהרי המנהיגים מבין הנוער מאושרים אך נמצא שגם המונהגים שמחים וצוהלים כאשר יש להם חברים מנהיגים המשפיעים עליהם, המתייחסים בכבוד ובהגינות לכל אחד.

מורים אף הם נמרצים ומריצים במוסד חינוכי בו יש מנהיגות מורים איכותית וחכמה.כך מוסד שיש בו מנהל שהוא מנהיג-כולם מורים תלמידים והורים מאושרים ושמחים.

החתן והכלה שונים אחד מן השני, כל אחד גדל צמח ופרח בקרקע שונה, אך איחודם של השניים יוצרים זן חדש של צמח, גדילתו צמיחתו ואיכותו של הגידול החדש, תלוי בעיקר בהשגחה בדישון בכיסוח ובכל השראה רעיון וחדשנות. לשונות יש מעלות נהדרות, ניצול יעיל של כל אחד יוצר אחוד חדשני מקורי ויצירתי.

 

 

- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה - תואר שלישי בחינוך במנהיגות משרות במשרד החינוך: - 3 שנים מפקח על מדעי הטבע - 12 שנים מפקח כולל - 10 שנים מפקח מחוזי בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב