שיפור זיכרון - טכניקות
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

שיפור זיכרון - טכניקות 

מאת    [ 15/11/2006 ]
מילים במאמר: 1564   [ נצפה 32226 פעמים ]

 
 
כהקדמה, חשוב לציין כי אני באופן אישי מאמין שזיכרון לא אמור לשמש אותנו כל הזמן, ושתפקידו העיקרי הוא דווקא להשכיח, וזאת - על מנת שלא נוצף ללא הרף בכל מה שאנו רואים או נחשפים אליו. זיכרון טוב הוא דווקא זיכרון אשר שוכח לרוב (את הדברים הלא חשובים ...)

שיפור זיכרון, לעניות דעתי, צריך להועיל ולהיות מבוצע כלפי הדברים שאנו מחליטים ורוצים לזכור , ואין הכוונה ב"שיפור זיכרון" לקסמי התקדמות למצב שבו הכל יהיה זכיר באופן מושלם. ממש לא ואפילו טוב שכך. חשוב גם להדגיש שהזיכרון אף משמש אותנו לשימושי "דובדבן" - כלומר , מבצע הלכה למעשה, נקודות ספציפיות של רצון עז לזכור דברים קונקרטיים וספציפיים, לפתע כאשר מתעורר הצורך (היכן לפנות עם הרכב לפי מה שאמר לנו האיש בצומת שהדריך אותנו), מספר טלפון שאנו חייבים לזכור בשיא הזריזות, לבצע פעולות, וכיוצא בזה.

זיכרון טוב ניתן להשיג ע"י שיטות פשוטות יחסית ודווקא לא מוכרות. כולם מכירים שיטות הממליצות לזכור דבר מה לפי (1)מנגינה, (2) לקשר אותו לסיפור, לזכור חפצים לפי (3) שיטת המקומות (כאן הייתי ושם הייתי וכאן שמתי את זה ושם את ההוא) וכך הלאה. אולם, למרבה ההפתעה, זיכרון טוב דווקא טמון בכמה שיטות לא כל כך מוכרות וידועות. בחלקן, הן הבאות:

מיניאטוריקה ומיזעור- המוח זוכר בדומה לנראה (4)"ממבט הציפור", דברים ביתר קלות כאשר הוא מביט עליהם מלמעלה. על כן, נסו לדמיין את הדבר אותו עליכם לזכור מלמעלה. שיכלול נוסף של השיטה הינו מיזעור: בדומה ל(5)"מפת עיר" שבה אנו זוכרים את מיקום כל הרחובות נפלא, כאילו אנו נמצאים מעליהם ומביטים בהם מלמעלה - כך נסו לזכור גם את כל הדברים הרצויים לזכירה: ממש כשאתם מביטים עליהם "מלמעלה" ו(6)באופן כולל. זו למעשה השיטה המרכזית לזכירה. מעבר לכך, (7)הקטינו והקטינו את המידע שאותו אתם רוצים לזכור עד כדי כך שיהיה מיניאטורי ככל האפשר ומיזערי - למרות שהוא רק בדימיון שלכם. אל תנסו לדמיין אותו גדול ומלא אלא רק קטנטן .משום מה, ובאופן כלשהו, המוח יזכור אותו ביתר קלות משום שהוא תופס (8)"הרבה פחות מקום" ובעל (9)ייצוג קל יותר. הקטינו את הדברים עוד ועוד עד שתרגישו שהם קטנים מספיק (10)"ונתפסים" בזיכרון. (11) לגודל הקטן ביותר הרצוי (קשור למושג "גודל מנה") כבר תגיעו בעצמכם. הכל עניין של (12) תחושה ושל (13)אימון.

צבעים ועושר הדימיון-

כל דבר נזכר טוב יותר כאשר הוא (14) מגוון ו- (15)מפעיל יותר חושים. כך קורה גם אם הוא (16)צבעוני וחי(17). נסו לדמיין צבעים ש(18) מקיפים אותו או שהוא צבוע בהם. קל למשל לזכור צבעים (19) מרגיעים כמו כחול או ורוד. אולם, ניתן להשתמש לשם (20)עירור בצבעי אדום עזים או אפילו בצבעים זרחניים (21) מהבהבים.

תזוזה-

שמתם לב שאתם זוכרים (22)דברים זזים יותר מאשר דברים עומדים סטטית? אם כך, מדוע כאשר אתם מנסים למשל לזכור מספרי טלפון אתם זוכרים אותם מוצגים סתם כך בדימיון? נסו לזכור מספרים זזים יותר. למשל, אם יש את הספרות אחת שתיים ושלוש נסו לדמיין את תנועת היד של אחת שתיים ושלוש אצבעות. אפילו בלי תנועת היד, אם יש מספרים של אחת שתיים אפשר לדמיין אותם מביטים זה על זה ומגיעים קרוב אחד אל השני מה שנקרא אחת ושתיים. אם יש את הספרה שבע שמזכירה את המילה שב, נסו לדמיין אותה זזה ומתיישבת. קיימות הרבה צורות דימיון והכל פתוח. אפשר גם סתם לדמיין את המספרים זזים ואת הספרה ארבע (הר בה) לא זזה (בכל אופן, יש בה "הר") נותנת מכה אגב עינטוז לספרה שבע.

פירצוף-

לפסיכולוגיה הפנימית של כולנו ישנה רגישות טיבעית, משום מה, דווקא לפרצופים. אולי כיוון שהם מביעים רגשות ואולי משום שאנו אנשים וכך מזהים זה את זה. בכל מקרה, נצלו את העובדה הזו ונסו לשים לב אליה ולהשתמש בה לטובתכם.

דעו לדמיין לכל אינפורמציה פרצוף מסויים. הפרצוף יכול לצאת מתוכה מכל מקום או להיות מונח בתוכה בכל אופן שתבחרו ובכל אזור שנוח לכם "בתוכה". פרצופים הם דבר שכולנו זוכרים ולא קל להתעלם מהם בייחוד כאשר הם מביטים בנו(נסו לדמיין שאתם אוכלים דג שמביט בכם או אוכל שמביט בכם). תוכלו להוסיף פרצוף קטן בדימיון לכל מספר טלפון או לכל נתון. כאשר תדמיינו את האינפורמציה מביטה אליכם לא תוכלו להתעלם ממנה כפי שאינכם יכולים להתעלם משום פרצוף שנעוץ בכם באופן קבוע.הדבר אף גורם מבוכה.נסו למשל לחשוב על דג המונח לכם בצלחת. האם מישהו מכם היה רוצה שהאוכל יביט בו תוך כדי אכילה? הדבר ממחיש עד כמה מבט גורם תחושות.

(שיטה זו הינה קשה מעט עבור אנשים בעלי דימיון חלש אך עשוייה להועיל לבעלי דימיון רב).

הרגישו תחושה לאינפורמציה- (זיכרון תחושתי)

כפי שכולנו יודעים החיים הינם רוב הזמן תחושות .תחושות רעות או תחושות טובות. מתחושות באמת ובתמים אי אפשר בקלות להתחמק. על כן אם תצמידו לאינפורמציה תחושות (ולא שהסדר קל) הרי שתוכלו לזכור דברים ביתר קלות. תוכלו להצמיד תחושה של נעימות (פשוט הרגישו נעימות תוך כדי ניסיון לזכור את המספר טלפון - זה יידבק להם ביחד עם המספר).קיימת אפשרות (אם כי היא קשה במקצת אך נסו להרגיש האם אתם מתאפיינים בה:) להרגיש תחושה לדבר אותו אתם רוצים לזכור: היא עשויה להיות טובה ונעימה,מגעילה,ואולי אף אפתיע אתכם אך גם : חדה,כהה,חלקה,מחוספסת (הכל תלוי באינטילגנציה הריגשית שלכם) שבעזרתה ניתן לזכור את הדבר.עצם הצימוד בינה לבין הדבר עשוי להעלות בעת היזכרות בתחושה את הדבר עצמו הרצוי לזיכרון שנית.

אגב,שימו לב שבדרך כלל זוכרים דברים כאשר מלווה אליהם תחושה טובה.למשל,נואמים רבים המעונינים לשפר את ההשפעה על הקהל אוהבים לנאום ומעדיפים לעשות זאת לאחר שהקהל אכל את ארוחתו.שכן,על בטן שבעה האנשים לא עסוקים במחשבות על אוכל ויתרה מזאת - הם נינוחים ומפוטמים ומרגישים שבעים ועם טעם טוב והרגשה טובה.

הערת חירום:

כאשר תרצו לקבע משהו דחוף לזיכרונכם נסו להרגיש תוך כדי תחושת הטמעת הזיכרון גועל.דמיינו לדוגמה ג'וק חום גדול ואת תחושת החלחלה.היא תכניס את האינפורמציה חלק יותר אל תוך הזיכרון.זוהי תחושה חזקה ובסיסית מאד.אבל אל תשתמשו בה הרבה.

הוספת משמעות מוכרת לאינפורמציה-

טכניקת זו מוכרת למדי אך אולי נוכל לחדד ולהוסיף לה דבר או שניים מעבר למודעות הרגילה המוכרת של השיטה.אנשים רבים יודעים ושומעים כי ניתן לקשר אסוציאטיבית (כלומר- לבצע קישורים דימיוניים בין שני דברים שונים) אך לא תמיד מבינים גם הלכה למעשה כיצד כדאי לעשות זאת ביומיום.

אם הינכם אמורים לזכור מספר טלפון שיש לו שלוש ספרות התחלה ולאחר מכן ארבע ספרות שמזכירות שעה כמו למשל 1234 אז זיכרו את שלושות הספרות הראשונות כפי שהן ואת ה 1234כשעה שתיים עשרה שלושים וארבע בצהריים. מספר אחר תוכלו לזכור עם שעה דומה , אך לאחר חצות. אם הינם צריכם לזכור למשל מספר טלפון כמו 876543 זיכרו אותו לפי סכום כסף - הרי הדבר מוכר לכם יותר מאשר סתם מספרים ערטילאיים וחסרי משמעות.זיכרו את המספר כ שמונה מאות שבעים ושש אלף וחמש מאות ארבעים ושלושה שקלים חדשים. אם הינכם צריכים לזכור למשל ספרות 11 אז זיכרו את הערוץ הראשון בטלויזיה ולא את המספר. כאמור,הכפיפו כל דבר ערטילאי ולא מוכר לדבר שהינכם מכירים בוודאות ובאופן שוטף וממשי מתוך חיי היומיום המוכרים שלכם.


הבנת מיקום ביחס לדברים -

שיטה מורכבת למדי. בשיטה זו למעשה לא תמיד זוכרים את הדבר עצמו אלא הוא צץ כתוצאה מזכירת הקשר שבין מיקומך אליו בעת למידת זכירתו.דוגמה : אם ברצונך לזכור דבר מסויים כמו למשל חפץ בבית או מחוץ לבית, הרי שתוכל לקבע את תחושתך הספציפית כאשר אתה עומד במקום מסויים ביחס אליו. כל מיקום שלך במרחב יוצר תחושה ספציפית (שהרי סביבה יוצרת מבט על גירויים ויזואליים המקיפים אותך והמשדרים תחושה).אם תדע "לקלוט" את התחושה הזו ולאפיין בה את היחס הריגשי של "הבו זמני" לחפץ תוכל לזכור אותו יותר טוב.

שיפור הבנה פסיכופיזית של נקודת המיקום הוירטואלית בזיכרון -

כאשר זוכרים משהו מן הסתם מדמיינים אותו.הוא עולה בעיני רוחנו ( ב 4 צורות שונות של חשיבה).לכן,שיפור הידע העצמי ,לאחר בחינה מדוקדקת של מ"היכן בחרתי להביט על הדבר ולצלם אותו" תועיל מאד. דוגמא: אם תעצמו את עיניכם ותרצו לדמיין אדם מוכר - נסו להבחין : האם אתם מדמיינים אותו מן הצד,מאחור,צוחק ,מחייך.שימו לב בייחוד מהיכן ובאילו זוויות אתם מדמיינים אותו.מעניין אגב גם לציין מאיזו תקופה .....

הפעלת תהליכים פסיכולוגים רבים תוך כדי ביצוע הזיכרון -

הדבר שונה לגמרי מאשר הפעלת הרבה חושים שגם הם כמובן טובים לקיבוע טוב יותר של דבר כלשהו בזיכרון.אולם כאן הכוונה לתהליכים ולא לחושים. תהליכים הם רגשות אשם,מודעות עצמית,חשיבה,רגשות,תחושות,תחושות דימוי עצמי וכן הלאה. מובן שככל שתדעו להפעיל במכוון או שלא במכוון רבים מתהליכים אלו (טובים או רעים) הרי שהדבר הרצוי להשאר טוב יותר בזיכרון ייקשר אליהם ואמור להיות מאוחסן טוב יותר.וזאת,היות והמדובר מן הסתם על הפעלה הרבה יותר חזקה מאשר החושים.סיכום קצר:

- שיטות זיכרון יכולות להיות מסוגים רבים ושונים ומחולקות כך:

- שיטות לארגון האינפורמציה עצמה.

- שיטות לחווית האינפורמציה (מה נרגיש תוך כדי,לפני,בעת,ואחרי קיבוע הזיכרון)

- שיטות התנייה שבהן הזיכרון יתקבע טוב יותר (שיטות לימוד למעשה)

- יצירת זהות במצבי קיבוע הזיכרון ואח"כ זהות מצב בתהליך השליפה (טכניקה "עברית" - כלומר,משני העברים)

- שיטות הפעלת דברים נוספים בו זמנית שיעזרו לקיבוע (חושים,הבנות,מחשבות)

- שיטות על אובייקטיות האינפורמציה - פירצוף וכן הלאה.

- שיטות הצמדה וצימודים : ראיתי את הדבר כאן ושם


היות וזיכרון הוא נושא כה מורכב ושופע הרי שמספיק יהיה לפעמים בעירור החשק לשפרו כפי שניסיתי לבצע כאן או אפילו בכך שהפניתי את תשומת ליבכם להתעסקות בחשיבה על אפשרויות זיכרון רבות יותר והכרת התחום. הזיכרון כמובן משתנה מגיל לגיל וכך גם מסוג אדם לאדם בהתאם לאופן חשיבתו.לכן ייתכן שאפילו עצם רצונכם לזכור דברים והניסיונות שתבצעו מעכשיו כדי לאתר עבורכם את השיטה המתאימה והטובה ביותר לשפר את זיכרונכם - שהם אלו שישפרו את זיכרונכם באופן הטיבעי.הקדשת תשומת לב ורצון וחשק תמיד משפרים את הדברים שלגביהם הם מתקיימים.נסו את כל אלו.בהצלחה.וזכרו אותי ...קוראים לי אריק שני. אפשר לזכור אותי אם מצאתי איכשהו חן בעיניכם (וגם אם לא - שהרי אמרנו שגם תחושה גרועה ורעה עוזרת לזכור את הדברים לפעמים), אפשר לזכור אותי אם תקשרו את "צילום" המסך הדימיוני של הדף הזה ובכך אחרט בזיכרונכם.בנוסף אפשר לזכור אותי אם הייתי משמעותי עבורכם או מקורי באופן כלשהו.מה שחשוב הוא לזכור ששמי הוא לא חשוב ואולי בזה טמון העניין ... החשוב הוא לזכור את הדברים החשובים באמת ,כלומר להבדיל בין עיקר לתפל. העיקר הן כמובן שיטות הזיכרון.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב