זרימת הדם בטרשת נפוצה
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

זרימת הדם בטרשת נפוצה 

מאת    [ 03/12/2009 ]
מילים במאמר: 710   [ נצפה 2837 פעמים ]

 
 

החוקרים הולכים לבחון את האפשרות כי הסימפטומים של טרשת נפוצה נובעים מהיצרותם של ורידים מרכזיים מחוץ לגולגולת, מצב שנקרא chronic cerebrospinal venous insufficiency" CCSVI" ? מחסור כרוני בזרימת דם ורידית בגולגולת ובעמוד השדרה.


CCSVI הוא מצב וסקולרי מורכב שגילה ותאר אותו הרופא פאולו זאמבוני מאוניברסיטת פררה באיטליה. ההיצרות של הורידים המרכזיים חוסמת את זרימת הדם החופשית (הנורמאלית) מן המוח, וגורמת לשינוי בדפוס זרימת הדם במוח שבסופו של דבר מביא לפגיעה ברקמות המוח והתנוונותם של הנוירונים במוח.
"אם נוכל להוכיח את ההשערה שלנו, שמחסור בזרימת הדם בורידים במוח ועמוד השדרה היא הסיבה לטרשת נפוצה" אומר ד"ר רוברט זיבאדינוב, מנהל המחקר, "זה הולך לשנות לחלוטין את הדרך בה אנו מבינים את הטרשת הנפוצה".


פרופ' מיכאל קיין, השותף למחקר, טוען שלתוצאות חיוביות מהניסויים יהיו השלכות משמעותיות לגבי הטיפול בטרשת נפוצה. "היכולת לזהות את אלו בסיכון לפתח טרשת נפוצה, לפני הופעת הסימפטומים, יכולה לשנות את חייהם של מיליוני אנשים הנמצאים בפני פגיעה משמעותית".


" כשהייתי עוד בבית הספר לרפואה, חשבנו שכיב עיכולי - peptic ulcer ? נגרם כתוצאה ממתח. כיום אנו יודעים ש- 80% מהסיבות למחלה נובעות מזיהום בקטריאלי. עבודתו של ד"ר זבידאנוב יכולה להוביל לדרך התבוננות חדשה על הטרשת הנפוצה", אמרה אחת השותפות למחקר.


הניסוי הנוכחי מתבסס על ניסוי ראשוניי (פיילוט) שערך ד"ר זבידאנוב. המחקר הראה שישנן מספר בעיות המשפיעות על זרימת הדם הורידית מן המוח ללב, אשר מתרחשות בשכיחות גבוהה יותר בקרב אנשים עם טרשת נפוצה בהשוואה לקבוצת ביקורת בריאה. "תוצאות ממחקר ראשוני זה, שכלל 16 אנשים עם טרשת נפוצה מסוג התקפי-הפוגתי ו-8 אנשים בקבוצת ביקורת בריאה, אשר התאימו בגיל ומגדר. הראו שכל האנשים עם טרשת נפוצה, אבל אף אחד מקבוצת הביקורת היה CCSVI מחסור כרוני בזרימת דם ורידית בגולגולת ובעמוד השדרה", ציין זאבידנוב.


מחקר אחר שבוצע באוניברסיטת באפאלו, הראה באמצעות סריקת MRI מתקדמת שישנם משקעים של ברזל במוח, עוד מצא המחקר, שמשקעים אלו יכולים להיות קשורים למיקום הנגעים (לזיות) של הטרשת הנפוצה. הסריקות גילו אטרופיה (התנוונות) מוגברת במוח ושינויים בזרימת הדם במוח ועמוד השדרה בקרב האנשים עם טרשת נפוצה. תוצאות מחקר זה הוצגו בספטמבר השנה בגרמניה בכנס הטרשת הנפוצה העולמי.


המחקר החדש שהולך להתבצע הולך לכלול 1,600 מבוגרים ו- 100 ילדים. המחקר הולך להשוות בין 1,100 אנשים עם אבחנה של טרשת נפוצה, לבין 300 נבדקים בריאים ובין 300 מטופלים עם מחלות אוטואימוניות וניורודגנרטיביות אחרות. המחקר כבר התחיל לרוץ והוא יימשך לאורך שנתיים.


"ההנחה המרכזית כיום שהפגיעה במערכת העצבים המרכזית בטרשת נפוצה נובעת בעיקר כתוצאה מתגובה חריגה של המערכת החיסונית כנגד רקמות הנוירונים של האדם עם טרשת נפוצה אותגרו כבר בעבר באמצעות מחקרים אחרים. מחקרים כבר הראו מרכיב נוירודגנרטיבי בטרשת נפוצה ופגיעה נמשכת בניורונים (הכוונה לתהליך התנוונות של נוירונים שאינו נובע מפגיעה/תקיפה של המערכת החיסונית)", אמר זאבידינוב.


עם זאת, הפעילות הדלקתית (שנובעת מ"תקיפה" עצמית של מערכת החיסון) והתהליך הנוירודגנריטיבי מתרחשים בו זמנית בטרשת נפוצה וישנה שונות רבה בתהליכים אלו בין מטופלים שונים, מצב המקשה מאוד לזהות את הסיבה, או הסיבות למחלה. בסופו של דבר, המקור ואופן ההתפתחות של טרשת נפוצה נותרה לא ידועה ברובה".


בכדי לקבוע את נכונות ממצאיו הראשוניים של דר" זיבאדינוב, מנסה המחקר הגדול הנוכחי לשחזר ולתקף את ממצאיו. את המחקר מנהלים זיבאדינוב וווינסטוק-גוטמן. המחקר יעריך את מהירות זרימת הדם בכלי הדם בתוך המוח ומחוצה לו, באמצעות Doppler ultrasound.


למחקר יקראו CTEVD - combined transcranial and extracranial venous Doppler. כל נבדקי המחקר יעברו בדיקות רפואיות מקיפות וסריקת דופלר של הראש והצוואר בכדי להשיג הדמיה של כיוון זרימת הדם בתנוחות שונות של הגוף. הנבדקים גם יספקו בדיקות דם וימלאו שאלונים שייבחנו סיבות סביבתיות שייתכן ומגבירות את הסיכון לטרשת נפוצה.


כל נבדקי הטרשת הנפוצה במחקר יעברו סריקת MRI בה ימדדו משקעי הברזל בנגעים ובסביבתם הקרובה במוח באמצעות שיטה הנקראת susceptibility-weighted imaging. ממצאי הברזל בהדמיה יקושרו לממצאים נוירו פסיכולוגים. הצד הנוירופסיכולוגי במחקר ייערך ע"י פרופ' ראלף בנדיקט.


מתוך כל הנבדקים, תת קבוצה של 250 מקבוצות המחקר והביקורת יעברו סריקת MRI של ורידי הצוואר בכדי לקבוע אבחנה של CCSVI.


ד"ר מורלי ראמאנאתן, תנתח במחקר את בדיקות הדם ותחפש אחר חלבונים וחומרים נוספים הקשורים לפגיעה במערכת העצבים המרכזית. בנוסף הוא יבדוק נושאי עניין נוספים כמו ויטמין D ועישון סיגריות, גורמים שקושרו בעבר כגורמי סיכון משמעותיים לטרשת נפוצה.


תוצאות המחקר ייחשפו 3 פעמים לאורכו, כאשר החשיפה הקרובה תתבצע ב- נובמבר 2009.


מתוך חדשות אוניברסיטת באפאלו .


לפרטים נוספים על המחקר ניתן ללחוץ כאן.

 

 

באדיבות אתר כמוני- חברים לבריאות הרשת החברתית הקהילתית הראשונה בעולם בשפה העברית המיועדת לחולים כרוניים, לבני המשפחה ואחרים. הרשת החברתית היחידה המשלבת מידע רפואי מקצועי עדכני ואיכותי. פורום בריאות

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב