תכנון מס) הורשה של דירת מגורים וחלוקת העיזבון (חלק א')
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

תכנון מס) הורשה של דירת מגורים וחלוקת העיזבון (חלק א') 

מאת    [ 29/10/2006 ]
מילים במאמר: 331   [ נצפה 4099 פעמים ]

 
 
כפי שרכישת דירה הינה מעשה נפוץ במחוזותינו וכמעט שכל משפחה מחזיקה ברשותה ובבעלותה דירת מגורים, הרי שבאופן טבעי לאחר 120 הופכת הורשת הדירה גם היא לדבר נפוץ.
יחד עם זאת על אף שהמדובר בנכס המרכזי, החשוב והיקר ביותר, בדרך כלל, בחייה של כל משפחה (וכל יורש ומוריש), הרי שהמחשבה לפיה כדאי לבדוק את היבטי המס של הצוואה הנכתבת, לרוב אינה עוברת בראשם של המורישים.
הללו מבקשים לכתוב צוואה פשוטה וזולה, מוצאים בקלות עו"ד שתמורת מאות שקלים בלבד יכתוב צוואה פשוטה, בדרך כלל כזו הקובעת כי נכסי המוריש יתחלקו בחלקים שווים בין היורשים ומסתפקים בכך.
אלא שכתיבת צוואה כאמור ללא בחינת היבטי המס הכלולים בה עשויה להביא להפסדים של אלפי עד עשרות אלפי דולרים בידי היורשים. המצווה - המוריש, אינו חש בבעיה היות ובזמן חלוקת העיזבון, הוא כבר מת ואינו מבחין בהפסד של נכסיו, והיורשים מנגד לא יכלו גם כך להשפיע על הצוואה כיוון שלרוב עובר לפטירת המוריש אין הם יודעים אם נכתבה צוואה ואם כן מה תוכנה.
כפי שנראה להלן, גם בעניין זה חל הכלל המוכר לפיו "זול עולה ביוקר". הורשת דירה או חלק מדירה למי שהינו בעל דירה או לילדו של אותו בעל דירה עשויה להביא לכך שהללו לא יהיו זכאים לפטור ממס שבח במכירה ומכאן שיתחייבו במס שבח, לחילופין בכדי להימנע מן החיוב במס יאלצו לדחות את מכרית הידרה/חלקם בדירה לשנים רבות. חיוב מס כאמור היה יכול להימנע באמצעות תכנון נכון של הצוואה.
ברשימותינו הבאות נעמוד על כללי מס שבח לעניין הורשה, על הבעיות שעשויות להיווצר במסגרת הליך ההורשה וכן על הפתרונות האפשריים והשיקולים שיש לשקול כבר בשלב כתיבת הצוואה. כמו כן נראה שבהתאם לכללי שנקבעו בחקיקה, לפעמים ניתן לתקן טעויות בתכנון הירושה בצוואה, גם במועד חלוקת הנכסים עצמם (שימוש במזומן המצוי בין נכסי העיזבון, החלת הכלל לפיו יורש רשאי להסתלק מירושתו ועוד).
לסיכום המלצתנו הראשונה הינה לא לחסוך במועד כתיבת הצוואה. רצוי מומלץ וחשוב להתייעץ עם אדם הבקי בדיני המס בכדי לכתוב צוואה נכונה, גם מהיבטי המס. עלות ש עד אלף אלפיים דולר לכתיבת צוואה צפויה להתגלות כחיסכון של אלפים רבים של דולרים אצל היורשים, לאחר 120.
עוסק במיסוי בינלאומי, מיסוי נאמנויות, מיסוי מקרקעין, מס ערך מוסף, תכנון מס בירושות וצוואות הכל לרבות הלבנת הון, מיסוי יהלומנים, מיסוי ענף ההי-טק, רילוקיישן( relocation) ועוד.
מחבר הספרים: "אמנות מס - 111 טבלאות השוואה"; אנציקלופדיית אמנות מס כרך ב'; "מיסוי נאמנויות" (עם אלתר); '"חוק מס הבולים"; סדרת ספרי מס ערך מוסף (כרכים א'-ד')(עם שרון); בעל מדור קבוע: לתכנוני מס בירחון "ידע למידע". ובעיתון "ליצואן" של מכון היצוא הישראלי, מחברם של עשרות פרסומים בירחונים מקצועיים; מרצה ב: לשכת עורכי הדין, לשכת רואי החשבון, מכון היצוא הישראלי ועוד. חבר בועדות: המיסים, המכס והמע"מ בלשכת עורכי הדין.
ליצירת קשר - טל: 077-7051717; E- mail: aryetax@gmail.com; סלולרי: 599600 - 0544 מקור המאמר באתר המשרד - http://www.atax.co.il

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב