בעקבות יוזמת חבר הכנסת סילבן שלום והרשות לניירות ערך כי השקעות יעשו רק באמצעות נאמנות עיוורת - הנאמנות אולי עיוורת אבל לא חירשת
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

בעקבות יוזמת חבר הכנסת סילבן שלום והרשות לניירות ערך כי השקעות יעשו רק באמצעות נאמנות עיוורת - הנאמנות אולי עיוורת אבל לא חירשת 

מאת    [ 11/10/2006 ]
מילים במאמר: 416   [ נצפה 2194 פעמים ]

 
 
לאחרונה נתבשרנו על הרעיון של חה"כ סילבן שלום אשר מקודם גם על ידי הרשות לניירות ערך לפיו בכירים במגזר הציבורי יצטרכו לנהל את השקעותיהם באמצעות "נאמנות עיוורת", אלא שכפי שנראה להלן הנאמנות אולי עיוורת, אך היא לא חירשת והיא עדיין עשויה "לשמוע" ואולי אפילו להקשיב להנחיות שיינתנו לה על ידי אותו "בכיר במגזר הציבורי" שהקים את הנאמנות.
מהי נאמנות עיוורת? באופן כללי ניתן להסביר כי בדרך כלל משמעותה ומהותה של "נאמנות" הינה שסממני הבעלות בנכס, לדוגמא החלטה על רכישה, מכירה, וכדומה אשר בדרך כלל מבוצעים על ידי הבעלים של הנכס יבוצעו מעתה והלאה על ידי ה"נאמן" בהתאם לקווים מנחים, אשר לא ניתנים לעדכון (לכאורה), אותם קבע מי שיצר את הנאמנות, משמע מי שהיה עד עתה הבעלים של הנכס (יחד עם זאת כמובן שקיימים גם סוגי נאמנויות אחרות). מדוע קרויה נאמנות כזו "עיוורת" הסיבה הינה לכאורה חוסר יכולתו של מקים הנאמנות (בשפה המקצועית קרוי אדם זה "יוצר") להשפיע על פעולות הנאמן ואופן ניהול הנכסים. אלא שכפי שאמרנו לעיל גם אם הסכם הנאמנות נוסח בדרך זו, הרי שהנאמן עצמו - מי שמעתה מנהל את הנכסים עשוי פעמים רבות להיות מושפע (או אפילו להיות מודרך) מהוראות הבעלים המקורי של הנכס שהקים את הנאמנות.
ניקח לדוגמא חבר כנסת או שר בכיר בממשלה. קודם למינויו לשר/חבר כנסת החזיק אותו אדם תיק השקעות של 4 מיליון ?. כמובן שהתיק לא נוהל באופן עצמאי אלא באמצעות יועץ השקעות לאחר שאותו אדם (במקרה שלנו חבר הכנסת/השר הבכיר) הנחה אותו באשר לסיכונים אותו הוא מוכן לקחת ובאשר להרכב התיק (תיק שכולו מניות, אג"ח תיק מעורב וכדומה). עם מינויו של אותו אדם למשרה הציבורית הבכירה המחייבת הקמת נאמנות עיוורת, הוא מכין הסכם נאמנות בינו לבין יועץ ההשקעות שלו כאשר לפי הסכם זה הנאמן (בדוגמא שלנו היועץ) אינו חייב לעדכן את השר בשינויים בתיק ההשקעות ואף אינו מחויב להוראות השר. האם מישהו מעלה על דעתו שלפני ביצוע פעולות משמעותיות בתיק לא ישוחח אותו יועץ עם אותו שר/ח"כ. האם בפעול כיום בנאמנויות מסוג זה לא מתקשר השר/הח"כ ומספר ליועץ כי קיימת הזדמנות כזו או אחרת להשקיע? נכון על פי ההסכם היועץ אינו חייב להקשיב - אבל לשמוע אף אחד לא אוסר עליו.
יוצא איפוא כי שימוש בנאמנויות עיוורות ללא קביעת כללים ברורים באשר לזהות הנאמן ואופן ודרכי ההשקעה המותרים. יצור מצב בו מחד המציאות לא משתנה והמשקיעים באותם משרות בכירות במגזר הציבורי ממשיכים לנהל בפועל את תיקי ההשקעות שלהם. מאידך יוכלו הללו לטעון כלפי חוץ שאין להם כלל שליטה על נכסיהם.
ייתכן כי אחת האפשרויות לפתור מצב בעייתי זה של המשך פעילות ב"קריצת עין" היא לחייב השקעה באג"ח מדינתי לתקופות זמן מסוימות ללא מתן אפשרות להשקעות אחרות.
עוסק במיסוי בינלאומי, מיסוי נאמנויות, מיסוי מקרקעין, מס ערך מוסף, תכנון מס בירושות וצוואות הכל לרבות הלבנת הון, מיסוי יהלומנים, מיסוי ענף ההי-טק, רילוקיישן( relocation) ועוד.
מחבר הספרים: "אמנות מס - 111 טבלאות השוואה"; אנציקלופדיית אמנות מס כרך ב'; "מיסוי נאמנויות" (עם אלתר); '"חוק מס הבולים"; סדרת ספרי מס ערך מוסף (כרכים א'-ד')(עם שרון); בעל מדור קבוע: לתכנוני מס בירחון "ידע למידע". ובעיתון "ליצואן" של מכון היצוא הישראלי, מחברם של עשרות פרסומים בירחונים מקצועיים; מרצה ב: לשכת עורכי הדין, לשכת רואי החשבון, מכון היצוא הישראלי ועוד. חבר בועדות: המיסים, המכס והמע"מ בלשכת עורכי הדין.
ליצירת קשר - טל: 077-7051717; E- mail: aryetax@gmail.com; סלולרי: 599600 - 0544 מקור המאמר באתר המשרד - http://www.atax.co.il


מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב