הרוכש דירה ללא היתר בנייה לא יוכל לצפות להגנת בימ''ש
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

הרוכש דירה ללא היתר בנייה לא יוכל לצפות להגנת בימ''ש 

מילים במאמר: 273   [ נצפה 2360 פעמים ]

 
 
ת"א 47876-07 , אייל גוהר נ' גדעון מזור

כב' השופטת יעל אחימן


30.09.2009

העובדות:
1. התובע טוען כנגד הנתבע כי זה הונה אותו בעת רכישת דירה בתל אביב כשהוא מסתיר ממנו את מגרעותיה הנובעות מבנייתה על גבי קרקע חרסתית, המשנה את נפחה לפי תנאי מזג האוויר.

ההכרעה:
1. לאייל נמסר המידע הנוגע להעדרו של היתר בנייה לדירה, לחילופין קיבל זה על עצמו את האחריות לבדיקת המידע המלא שהנגישות אליו אינה מוטלת בספק לפי הוראות ההסכם. לחילופי חילופין, היה עליו לבדוק מידע זה לאור הנתונים המטרידים שהונחו בפניו, לפי גירסתו הוא.
2. אין בטיבו או היקפו של המידע שנמסר באופן פרטני כדי להכריע את הכף שכן חשיבותו מישנית בלבד.מצוי כובד ההכרעה לא בפיסות המידע החמקמקות הללו, כי אם במידע התכנוני השלם המצוי כולו אצל הרשות התכנונית.
3. הטענות שעניינן במידע שהיה גלום באיפיון סוג הקרקע, בזיהוי תכונותיה המיוחדות, בטיב המחיצות וכיוצא בזה הכרוכים בצורך בבנייה קונסטרוקטיבית מתאימה מתייחסות כולן לאותו מישור ולאותו עניין שהוא העדרו של היתר בנייה.
4. לו הייתה הדירה נבנית בהיתר לפי תוכניות קונסטרוקצייה הנדסית היה זה מן הסתם כולל בהן את סוג הבנייה בהתאם לתכונות הקרקע שהרי זה תפקידו של מהנדס.
5. המידע הרלוונטי למכירת הדירה לא היה כפי שטוען אייל, סוג הקרקע, או השקיעות והעליות של הרצפה ואפילו לא הסדקים במחיצות, אלא דווקא במידע הישיר הבסיסי והפשוט הנוגע לשאלת קיומו של היתר בנייה.
6. ככל שנמסר המידע לעניין העדרו של היתר בנייה כלולה בו אזהרה חמורה לכל כשל קונסטרוקטיבי שיתגלה.
7.לידתה של הדירה בחטא, רכישתה בחטא ושיפוצה בחטא ובמדינה מתוקנת לא כך ייעשה. יכירו הכל וידעו, כי בנייה ללא היתר או רכישת דירה מסוג זה נושאת על גביה תווית אזהרה והרוכש על אחריותו עושה הוא כך.
8. התביעה נדחית.

את פסק הדין המלא תוכלו למצוא בתקדין, המאגר המשפטי הטוב ביותר בישראל, הכולל במנוי אחד מעל ל-500,000 מסמכי פסיקה וחקיקה וכחצי מיליון כתבות עיתון גלובס !!!
http://www.takdin.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב