בשעבוד נכסים לטובת הבנק ע''י בעל חוב או ערב לחוב של צד ג', חובת הגילוי של הבנק מתעצמת ומקבלת משנה תוקף
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

בשעבוד נכסים לטובת הבנק ע''י בעל חוב או ערב לחוב של צד ג', חובת הגילוי של הבנק מתעצמת ומקבלת משנה תוקף 

מילים במאמר: 341   [ נצפה 1155 פעמים ]

 
 
ה"פ 564/08, שמואל אלישיוב ואח' נ' בנק מזרחי טפחות בע"מ

כב' השופט נ' ישעיה


01.10.2009

העובדות:
1. המבקשים עותרים למחיקת ו/או ביטול המשכנתא שנרשמה לזכות המשיב על דירת מגוריהם בבני ברק.
2. המשכנתא, ללא הגבלת סכום, נרשמה להבטחת פרעון אשראי נוסף שביקשו המבקשים מהמשיב, מעבר לאשראים וההלוואות שהוקצו להם כנגד בטחונות אחרים, כמו חשבונות חסכון, שיקים לגביה וכו', שהועמדו לזכות המשיב.
3. המבקשים טוענים כי אין מקום לממש את המשכנתא שנרשמה על דירתם על מנת להפרע מחוב אחר שיש למבקש במסגרת אחרת ואשר לשם פרעונו ניתנו על ידו ועל ידי אחיו בטחונות מספיקים אחרים. הדירה מושכנה להבטחת הגדלת אשראי פרטי אחר אשר, אמור היה להינתן למבקש, אך בסופו של דבר לא ניתן. לפיכך דין משכנתא זו להתבטל ולעבור מן העולם.

ההכרעה:
1. לא יכולה להתעורר שאלה באשר לחובתו של בנק להבהיר ללקוחו ואף לערב ו/או לצד ג', את משמעות חתימתו על מסמכים מהותיים ועל תנאים מיוחדים לשטר משכנתא בפרט.
2. תנאים מיוחדים אלה כלל לא הובהרו ולא הוסברו לחותמים - המבקשים. אמנם על שטר המשכנתא חתמו המבקשים בפני עורך דין אך אין חולק כי הוא לא הבהיר להם משמעותם של התנאים המיוחדים, שכן הם לא היו מונחם ולא נחתמו בפניו.
3. כאשר מדובר בשעבוד נכסים לטובת הבנק ע"י בעל חוב או ערב לחוב של צד ג', חובה זו של הבנק מתעצמת ומקבלת משנה תוקף.
4. המשיב לא פעל בהתאם לחובה זו המוטלת עליו. כאשר החתים הוא את המבקשים על התנאים המיוחדים על שטר המשכנתא (המהווים חלק בלתי נפרד משטר המשכנתא שנרשם בלשכת רישום המקרקעין), היה עליו לפרט את היקף תחולת השעבוד ולא להסתפק בהחתמתם על טופס סטנדרטי של תנאים מיוחדים לשטר משכנתא כפי שנעשה במקרה זה.
5. משנרשם בתנאים המיוחדים כי שטר משכנתא זה נועד אף להבטחת תשלום חובות שמגיעים מהלקוח מתקופת העבר, היה על הבנק לפרט בפני החותמים על התנאים המיוחדים, את היקף החובות נכון ליום החתימה על מנת שידעו על היקף החובות הכללי שאת פרעונם באה המשכנתא להבטיח, ואת היקף הסיכונים שהם נוטלים על עצמם.
6. שטר המשכנתא שנחתם ע"י המבקשים ב-1.4.07 ללא הגבלה בסכום על פיו מושכנה דירתם בבני ברק מבוטל ויש למחקו מספרי לשכת רישום המקרקעין.את פסק הדין המלא תוכלו למצוא בתקדין, המאגר המשפטי הטוב ביותר בישראל, הכולל במנוי אחד מעל ל-500,000 מסמכי פסיקה וחקיקה וכחצי מיליון כתבות עיתון גלובס !!!
http://www.takdin.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב