דופק- מדידה ובקרה על האימון
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

דופק- מדידה ובקרה על האימון 

מאת    [ 13/10/2009 ]
מילים במאמר: 490   [ נצפה 2582 פעמים ]

 
 
בפועל, ניתן לבנות תכנית אימון מונחית דופק. דגשים בבניית תכנית: הגדרת טווח דופק לאימון- לפי מטרה. למשל- אם מדובר בתכנית למתחילים, ניתן לבנות אותה שתתאים לתחומי דופק נמוכים יחסית, בין 75-85% מהדופק המקסימאלי. אם מדובר בתכנית למתקדמים בעלי רמת כושר טובה, ניתן לבנותה כך שתתאים לטווחי דופק של 80-85% מהדופק המקסימאלי, ולשלב בה אינטרוולים בדופק גבוה יותר. למתקדמים, ניתן גם לבנות אימון אינטרוולים המונחה זמן או דופק, למשל, כל אינטרוול מהיר יותר נמשך 2 דקות, ולאחריו הפוגה של דקה, או לחילופין, האינטרוול המהיר מבוצע בדופק 90%, ולאחריו יש התאוששות אקטיבית עד לדופק מטרה. מומלץ לתת הנחייה למתאמנים לעבוד לפי אחוזי דופק- המדד הטוב ביותר לעצימות האימון. בתום האימון, מעקב אחרי דופק ממוצע ישמש כנק' בקרה על עצימות האימון.
בנוסף, כאשר למתאמן יש מטרת הרזיה, ניתן לכוונו לדופק מתון שיעזור לו בשריפת שומנים.
אחת הפונקציות בעלות הערך הגבוה ביותר למתאמנים היא פונקצית ה- OWNZONE הקיימת בשעונים. מדובר במבחן המזהה את עצמת האימון היעילה ביותר והבטוחה ביותר עבור המתאמן בהתבסס על מצבו באותו רגע. במבחן זה, נמדדת שונות הדופק במהלך חימום קצר, והשעון מזהה את סף האימון. פונק' זו נועדה לעזור בוויסות טווח עצימות האימון לפיצוי על השפעות כגון עייפות, לאות, לחץ או מחלה, ומונעת עומס יתר/ תת-עומס.
אחד הדברים החשובים ביותר בפעילות הגופנית הוא מוטיבציה להתאמן. מבחינת המתאמן, ראיית תוצאות לאימונים באופן מידי הינה גורם מוטיבציה חשוב מאוד. תוצאות אימונים יכולות להיות כערך קלורי שנשרף במהלך אימון, או כציון כושר. הקלוריות המחושבות בשעון הדופק מבוססות על מין, גיל, משקל, גובה, דופק מקסימאלי, דופק במנוחה, VO2MAX ודופק נתון. ניתן לכמת מטרות אימון שבועיות במונחים של הוצאה קלורית, או לקבוע מטרה קלורית לאימון בודד.
מבחינת ציון כושר- כל מתאמן רוצה לדעת האם יש שיפור בכושרו הגופני. הערכת הכושר הגופני בשעוני הדופק והכושר מנבאת את ציון VO2MAX -מדד המבטא הספק אירובי. ציון VO2MAX מבטא נפח חמצן מקסימאלי שניתן לנצלו ללא קשר לעצימות המאמץ. ציון זה תלוי במס' גורמים- רמת כושר, משקל, מסת שריר. המבחן בשעון מודד למעשה שונות דופק במנוחה. מחקרים רבים מראים כי שונות דופק במנוחה הוא פרמטר נבואי למדידת כושר אירובי. ככל שרמת הכושר טובה יותר- תיראה שונות דופק גדולה יותר במנוחה. ההסבר לכך הוא תפקוד המערכת הסימפטתית/ פראסימפטתית. ככל שהלב בכושר טוב יותר, כך גדלה היכולת שלו להגיב לגירויים שונים- הורמונליים, צלילים מהסביבה, ריחות, וכו'. אגב, ככל שהאימון יתבצע בעצימות הקרובה יותר לדופק המקסימאלי, תקטן משמעותית השונות בדופק, וזה מכיוון שכחלק מיעילות המערכת, הלב "יתרכז" בפעילות המאומצת בלבד. מומלץ להנחות מתאמנים לבצע את מבחן הכושר בתדירות של 4-6 שבועות, ולתעד את ציון הכושר שלהם.
דרך נוספת היא תיעוד האימונים לאורך זמן ביומן אימונים ממוחשב. באמצעות התיעוד, יכול המתאמן לראות התקדמות בכושר שלו, הבאה לידי ביטוי בפרמטרים של דופק ממוצע, דופק מקסימאלי באימון (שני פרמטרים אלה יהיו נמוכים יותר עבור אותו אימון כתלות בהתפתחות הכושר), מס' קלוריות נשרפות, משך הפעילות ותדירות אימונים. את המידע משעוני הדופק ניתן לפרוק לתוך תכנה ייעודית או לאתר אינטרנט ייעודי.
לסיכום- מדידת הדופק מהווה כלי בקרה יעיל ופרקטי על עצימות האימון, ומכמתת את האימון לתוצאות אותן המתאמן מבין. תוצאות אלה ישמשו כגורם מוטיבציה עבורו להמשיך ולהתאמן.MarCom4U שיווק באינטרנט עם תוצאות: פרסום ויחסי ציבור ברשת, להגיע לקהלי יעד ממוקדים ורלוונטים, למדוד תוצאות ושלם הרבה פחות.
שיווק באינטרנט עם תוצאות

www.marcom4u.com
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב