משרד הבריאות לבגץ יתוקצבו שירותי בריאות השן הבסיסיים לכל תלמידי ישראל בכיתות א עד ט
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

משרד הבריאות לבגץ יתוקצבו שירותי בריאות השן הבסיסיים לכל תלמידי ישראל בכיתות א עד ט 

מאת    [ 21/09/2009 ]
מילים במאמר: 309   [ נצפה 1801 פעמים ]

 
 
בבג"ץ 2422/08 עתרה עמותת קרן דולב לצדק רפואי לבית המשפט גבוה לצדק, בדרישה לחייב את המדינה לתקצב באופן שוויוני את שירותי בריאות השן לכל תלמידי א'-ט' בכל ישובי הארץ על בסיס שוויוני, ומבלי להתנות את השירות בהשתתפות הרשויות המקומיות במימון.
בנוסף טענה העמותה כי הורי ישראל נדרשים לשלם אגרת בריאות השן מכוח חוזר מנכ"ל משרד החינוך, שכלל אינו מוסמך בחוק להטיל תשלומים עבור שירותי בריאות, וכי התשלום לא מעוגן בתקנות.
מדובר במיליוני שקלים רבים, אשר לטענת העמותה נגבים מההורים ללא סמכות.
גם האגודה לזכויות האזרח עתרה בנושא, אם כי עתירתה אינה עוסקת בחוקיות התשלומים המוטלים על ההורים, והדיון בשתי העתירות נעשה ביחד.
בעקבות העתירות הודיעה המדינה לבית המשפט ב- 17 במאי 2009 כי היא מעלה את התקציב לשירותי בריאות השן לתלמידים לסכום של 30 מיליון ש"ח במקום 10 מיליון ש"ח בלבד שתוקצבו קודם לכן, אך התקצוב יינתן רק לרשויות מקומיות שישתתפו במימון.
לקראת הדיון בעתירות שהתקיים ביום חמישי 17 בספטמבר 2009, הגישה פרקליטות המדינה הודעה מעדכנת, ובה חזרה בה והודיעה כי משרד הבריאות החליט לתקצב באופן שוויוני את כל הרשויות המקומיות בארץ, ללא תנאי של השתתפותן במימון.
יצוין כי אחת הטענות בעתירות הייתה, כי אין להתנות את המימון בהשתתפות הרשויות המקומיות, מאחר שלא זו בלבד שהדבר בניגוד לחוק, אלא שהדבר מפלה בין תלמידים ברשויות חלשות ורשויות בפריפריה ובמגזר הערבי לעומת תלמידים ברשויות חזקות, וכתוצאה מכך רק 15 אחוז מתלמידי ישראל זכו בשירות.
הסל הבסיסי כולל טיפול מונע בדיקות, מעקב והדרכה ע"י רופא שיניים ושיננית, וטיפול לפי נהלי משרד הבריאות.
במהלך הדיון החליטו שופטי בית המשפט, כבוד השופטים ביניש, מלצר ודנציגר; כי בית המשפט יעקוב אחר יישום הודעתה של המדינה, וקבע כי היא תגיש הודעה מעדכנת בחודש ינואר 2010, על מנת שבית המשפט ישתכנע כי אכן הרפורמה מיושמת. כמו כן ציווה בית המשפט על המדינה להתייחס לטענת אי החוקיות של התשלומים הנגבים מההורים.
את עמותת קרן דולב לצדק רפואי ייצגו בעתירה (בהתנדבות מלאה) עורכי הדין גילעד רוגל ונטלי וידל.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב