מי יהיה הדייר שלנו בדירה שאנו משכירים?!
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מי יהיה הדייר שלנו בדירה שאנו משכירים?! 

מאת    [ 18/09/2009 ]
מילים במאמר: 869   [ נצפה 2427 פעמים ]

 
 מי יהיה "הדייר שלנו" בדירה שאנו משכירים?!

הגיע הרגע (הפחות מאושר) שבו הדייר הנוכחי בדירתנו מודיע לנו כי אינו ממשיך את תקופת השכירות בשנה הבאה, ואנו נאלצים להיערך למצוא דייר חדש תחתיו.
חברים יקרים שלי, זו משימה לא פשוטה כל עיקר. צאו וחישבו: ההחלטה מי יהיה השוכר החדש שלנו הינה קריטית אפילו יותר מבחירת קונה לדירה. עיסקת מכירה מטבעה מתרחשת פעם אחת: מצאנו קונה מתאים (מבחינת הפינוי, המחיר)-החלטנו עליו-עורך הדין שלנו אחראי לניסוח החוזה ולהיבטים המשפטיים-חתמנו-קיבלנו כסף-מסרנו הדירה-שכחנו. לעומת זאת, בהשכרה יש מרכיב המשכי, משהו כמו "חתונה" עם הדייר שלנו: אנו נצטרך אותו במשך היחסים ההדדיים עימו - שישמור על הרכוש שלנו, שישלם שכר הדירה בזמן, הוצאות החשמל, הארנונה, המים, הגז; ש"יציק" לנו מה שפחות, וכן הלאה.
אז איך להתמודד עם מציאת דייר מתאים לנו?! - הנה ליקטתי מספר טיפים לכבודכם, מתוך עבודתי הברוכה בשטח הזה כבר זמן רב.
קודם כל, אל תגיעו למצב של "הרגע האחרון" שבו הדייר שלכם מודיע הוא לכם(!) על עזיבתו. זיכרו תמיד אתם לוודא אצל הדייר, רצוי חודשיים מראש, האם הוא ממשיך את תקופת השכירות. או-אז יש בידכם אפשרות נוחה יותר להיערך לחיפוש החדש, במקרה שהנוכחי כבר לא...
ועכשו ל"עבודת השטח" עצמה: אספר לכם איך אני עושה זאת.
ובכן, פרסמתי את הדירה-מגיעים מועמדים לראותה-שואלים שאלות-"זורקים" רג'קטים (התנגדויות בלע"ז)-מקבלים ממני תשובות (וואלה, צריך להיות כאן סבלני ואדיב; לעתים אין לי כבר כוח, אז התשובות שלי הן על גבול הציניות...)-ממשיכים להסתובב בדירה ולגלות התעניינות. בשלב זה אני מתחיל לשאול 5 שאלות עיקריות (לפי סדר קבוע מראש); תוך-כדי כך אני משתדל לעקוב גם אחרי "שפת הגוף" של המועמד, במקביל לתשובותיו המילוליות ולדלות עליו עוד ועוד פרטים. כל זאת כמנהג "קולומבו" (זוכרים?! - הבלש ההוא מסידרת הטלביזיה החביבה של שנות ה-70, שהיה מגיע לפתרון התעלומה בדרכים-לא- דרכים, עם המון שאלות "כאילו"). חמש השאלות שאני נוהג לשאול הן:
1) מי יגור בדירה? - פה יש לי בקנה כל מיני תת-שאלות כדי להתעמק
כביכול בהתעניינות שלי ולקבל על העומד/ים מולי כמה שיותר פרטים, כגון: כמה אנשים יגורו בדירה, האם זוג נשוי/זוג חברים/רווק/ה/גרוש/ה, האם שוכרים פעם ראשונה או שמכירים כבר מקודם את תחום ההשכרות, מאין בארץ (פה למשל אני "נזכר ומזכיר" כביכול את שמות המכירים שלי באותה סביבה ורואה אם המועמד מזהה אותם כשכנים שלו - אח"כ, אם ארצה, אוכל "להצליב" מידע עליו אצלם...), האם יש חיות מחמד, ועוד כהנה וכהנה.
2) ממתי רוצים את הדירה? - תיאום ציפיות מועד הכניסה חשוב בשלב
הזה, כי אם לדוגמא הדירה מתפנה תוך שבועיים והדייר החדש רוצה להיכנס רק בעוד חודשיים - כדאי לבדוק מה הנכונות שלו לקצר את זמן ההמתנה מבחינתו (אני הרי לא רוצה להפסיק את ההכנסה השוטפת שלי בגין שכר הדירה, ועוד לשלם סתם מיסי ארנונה וחשמל כשהדירה עומדת ריקה בפרק זמן זה).
3) האם עובדים והיכן? - אני שואף לקבל מושג היכן עובד הדייר שלי
ומה תפקידו ומעמדו במקום העבודה (האם שכיר/עצמאי/קבוע/זמני/כמה זמן עובד שם), וכמובן, שמות אנשים שמכיר בעבודה (זוכרים את "קולומבו"?!).
4) האם יש צ'קים? - אני "מסתכל כמה צעדים קדימה" ורוצה לדעת
מראש מה מצבו הכספי של הדייר החדש לאורך זמן, מעבר לתשלום
שכר הדירה של החודש הראשון. תמיד אזכור כי כשהצ'קים אצלי
ביד, פרוסים מראש לכל שנת השכירות - אזי השליטה היא בידי
כבעל הבית, ולא להיפך (כשהדייר "מבטיח" לבוא לשלם במזומן מדי
חודש, או "מתחייב" לשלם בהמשך ע"י הוראת קבע בבנק, אותה הוא
יכול לבטל חד-צדדית בכל רגע נתון...).
5) האם יש ערבים? - חשוב לי כי לדייר המועמד יהיה ערב אחד "טוב"
או שניים (לא פחות טובים). אנשים ערבים (הורים, אחים/יות, קרובי
משפחה, חברים) הינם ביטחון "צד ג'" - כספי (על שטר חוב) וחוזי
(על כתב ערבות) - המשלים את השליטה שלי בעניינים, אם חלילה
הדייר חדל פרעון מסיבותיו הוא והצ'קים שלו כבר לא שווים... (מה
לעשות, החיים הם דינמיים: דייר שהתחיל את תקופת השכירות שלו
אצלי בטוב, "עלול לעבור עליו משהו" פחות טוב בהמשך. אני חייב
להיות ערוך לכך מבעוד מועד!).

אם כן, קיבלתי תשובות ל-5 השאלות הנ"ל, משמעו שהדייר המועמד "עבר את המבחן הראשוני". נשאר עוד משהו אחד שווה בדיקה
והוא: פוטנציאל "ההתעלקות" של הדייר, דהיינו, כל כמה זמן יתקשר בעתיד וירצה תיקונים/שינויים - אחרי שנכנס. זה באמת משהו מורכב ועדין: מצד אחד טוב שהדייר שלנו יהיה פדנט - ידאג ויתחזק לנו את הרכוש היטב; מצד שני - עד כמה ה"דאגה" שלו לא תהפוך להתעלקות/להטרדה של ממש. למעשה, אני מתאמץ מאד לאבחן את זה כבר מהדקה הראשונה, כשהמועמד נכנס לראות את הדירה, שואל, "זורק רג'קטים", בודק, ממשש - כל מה שחשוב בעיניו. אני משתדל לציין לעצמי את "המופעים" האלה ולזכור אותם אחד-לאחד, כמו גם להפריד בין שאלות ענייניות לבין שאלות קנטרניות.
אם אני מרגיש שבשלב "שאלות המחץ" טרם מיציתי את "המשהו הזה", אזי אני מפעיל את "טקטיקת קולומבו" ב"כאילו התעניינות" אצל המועמד מה חשוב לו הכי הרבה לתקן/לשנות בדירה. ע"י התייחסותו ותשובותיו ל"התעניינות שלי" (כולל שפת הגוף שלו), אני מנסה לאבחן עד כמה צפוי לי "שקט תעשייתי" איתו בהמשך. בסופו של דבר, ההחלטה אם המועמד הזה יהיה אכן "הדייר שלי" כן או לא - תהיה מושלמת עד כמה שניתן.

ולבסוף, לכל מה שתואר כאן - התמודדות עם רג'קטים, 5 "שאלות המחץ", מעקב "שפת הגוף", "טקטיקת קולומבו" - דרוש זמן רב וסבלנות! זיכרו את שתי המלים האלו: נדבר עליהן באחד הגליונות הבאים.

שלכם - אריה.

נ.ב. הינכם מוזמנים להצטרף אל "מועדון בעלי-בתים בקריות", המונה כבר 250 חברים מהארץ ומחו"ל. במסגרתו מקבלים מדי חודש-חודשיים טיפים ועדכונים (כמו המאמר הזה) על הנעשה בשוק הדירות בקריות. כיתבו אלי אל arienir1@gmail.com ואשמח לענות לכם בהקדם.אריה ניר
"א.ש.ד-דירות בקריות"
קרית ביאליק
כתובת דוא"ל: arienir1@gmail.com
אתר אינטרנט: http://www.eshedirot.co.il
טל. סלולארי: 052-2848724
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב