הבראת עסק בקשיים
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

הבראת עסק בקשיים 

מאת    [ 09/09/2009 ]
מילים במאמר: 505   [ נצפה 3926 פעמים ]

 
 

המצב הלא פשוט במשק בשנים האחרונות, הביא לכך שיותר ויותר עסקים נקלעים למצוקת מזומנים ולקשיי נזילות, אשר עלולים להוביל לקריסת העסק ולסגירתו. בעלי עסקים אלו, ניצבים מול דילמה קשה מאוד, האם להפסיק את פעילות העסק - כדי שלא יווצר מצב שבו יוגדלו חובות העסק-, ולהגיע להסדרי חוב עם הנושים, או שמא להזרים הון פרטי נוסף לעסק או להגדיל את האשראי הבנקאי, ולנסות להפעיל אותו לתקופה נוספת, ולקוות כי המשך הפעילות השוטפת יביא לכיסוי הגירעונות, ולרווח תפעולי בעתיד. לא תמיד דילמה זו קיימת, שכן לפעמים לבעל העסק אין אפשרות להזרים הון עצמי נוסף או לקבל אשראי נוסף. למול בעל העסק, ניצבים הנושים- בעלי החובות: הבנקים נותני האשראי והספקים, שמצד אחד הם פועלים לגביית חובם, ומצד שני גם להם ברור לעיתים שללא המשך פעילותו של העסק "כעסק חי", לא תהיה להם אפשרות לגבות בעתיד את החובות. כדי לגבש תכנית הבראה לעסק, ולבחון את מידת התאמתה לעסק הספציפי, יש לפעול בשני מישורים: משפטי וכלכלי.   המישור המשפטי: במסגרת הבראת עסק, מטרת ההליך המשפטי היא להשיג לעסק שקט תעשייתי באמצעות הקפאת הליכים לתקופה מוגדרת, בה יקבל העסק הגנה מוחלטת מפני כל נושיו, לרבות הבנקים, וזאת לצורך גיבושה ויישומה של תכנית ההבראה. באותה תקופה, יקבל העסק פסק זמן מלחצי חובות העבר, ובעליו יוכל להודיע, כי במאמץ מיוחד הוא יהיה מסוגל להגיע לרווח תפעולי. באשר לחובות העבר- במהלך תקופת הקפאת ההליכים, יגובשו עם הנושים הסדרי חוב. הסדר חוב יכול להיות מחיקת חובות באופן חלקי, ותשלום יתרת החוב מההכנסות העתידיות בתקופה שתיקבע, או תשלום באמצעות כספים שיוזרמו לחברה על-ידי משקיע שיאותר אשר יהיה מעוניין לרכוש את החברה. כדי שבית המשפט אכן יאפשר לעסק הליך של הקפאת הליכים, על בעל העסק לשכנע את בית המשפט, באמצעות הגשת בקשה מתאימה, כי הקפאת ההליכים תשרת את הנושים בראש ובראשונה לצורך הסדרת החוב עמם, וכן כי תכנית ההבראה הכלכלית היא ריאלית, וכי ישנו מקור מימון שיאפשר את הפעלת העסק בתקופת ההקפאה, וזאת מבלי שיווצרו חובות חדשים. בנוסף, יש להראות לבית המשפט מהי תרומת בעל העסק לתכנית. יש לציין, כי כחלק מהמהלכים המקדימים להגשת הבקשה, עורך הדין יכנס למו"מ עם הנושים הגדולים שהינם בדרך כלל בנקים, יציג בפניהם את עיקרי התוכנית, וישיג את הסכמתם לבקשה להקפאת הליכים. בית המשפט יטה לאשר את הבקשה, ככל שלזו תהיה הסכמה רחבה יותר של הנושים.   המישור הכלכלי: ראשית, יש להגיע למסקנה כי בהנחה שחובות העבר יסולקו, יש קיום עסקי לפעילות, ויש לעסק פוטנציאל רווח בעתיד. שאלה זו נבחנת במישור הסובייקטיבי של בעל העסק, וגם במישור האובייקטיבי שנוגע למצב השוק, והנתונים הכספיים של אותו עסק בשנים האחרונות. לנתונים הכספיים של העסק ישנה חשיבות רבה ביותר בכל תוכנית הבראה, ועליהם להבחן בקפדנות יתירה על ידי צוות של עו"ד הפועלים בשיתוף פעולה עם רואה חשבון - כלכלן, שעיקר התמחותו היא בתחום הבראת חברות. ככלל, הסדרי הבראה והקפאת הליכים מתאימים במיוחד לעסק, אשר נמצא במצוקה קשה, אך לאחר קיצוצים בתקציב והיערכות מתאימה, הוא יהיה מסוגל להגיע לרווח תפעולי.   לסיכום, גם אם העסק בקשיים, יש לזכור כי עוד לא אבדה תקווה. עם סיוע מתאים, אימון עסקי, ויעוץ משפטי וכלכלי נכון, ניתן לגבש הסדר הבראה שיקבל את אישורו של בית המשפט, ואשר יתן לעסק ולבעליו הזדמנות נוספת להיחלץ מהמצב אליו נקלעו, וכך תימנע קריסת העסק.

הכותב הינו מנכ"ל פורן בע"מ המספקת שירותי ייעוץ עסקי, בניית תוכנית עסקית, שיפור תזרים מזומנים וסיוע בקבלת הלוואות לעסקים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב