עסקים משפחתיים ללא יורש
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

עסקים משפחתיים ללא יורש 

מאת    [ 04/09/2006 ]
מילים במאמר: 476   [ נצפה 2704 פעמים ]

 
 
עסקים משפחתיים ללא יורש

עזי גרסטנר - יועץ בכיר לעסקים משפחתיים

ככל שהקהילה העסקית בישראל מתבגרת ומגוון העסקים הולך ומתרחב נוצרת בעיה שקיימת בכלכלות וותיקות ומפותחות אחרות- עסק משפחתי ללא יורש.

התופעה נובעת מכוונים סותרים המניעים משפחות בעסקים.

רוב המשפחות בעלות עסקים, מכירות בהכרח לאפשר השכלה אופטימאלית לילדיהם מחד, אך מעוניינות בכניסתם של בני הדור השני לעסק בשלב זה או אחר בהתפתחותם התעסוקתית מאידך.

הפתיחות והנגישות להשכלה פלורליסטית מאפשרות לבני דור ההמשך לבחור להם מסלולי התפתחות משלהם שאינם עולים בהכרח עם רצון הוריהם להמשכיות העסק.

לאחרונה נפגשתי בתופעה מספר פעמים ובראיונות שקיימתי עם בני המשפחה (הורים וילדים כאחד) מצטיירת תמונה ברורה של לבטי דור ההמשך מהצטרפות לעסק (לבטים שהיו בעבר בעיקר מהחשש לקשיים ביחסים) על רקע חוסר עניין מקצועי והעדפת תחומי עניין התואמים יותר לנטיות וכישורי הבן/בת.

תופעה זו מדאיגה את ההורים המייסדים, שהקימו בשעתו, עסק התואם את כישוריהם, שאפשר למשפחה לאורך השנים להגשים שאיפותיה בתחום הכלכלי,אך עם התבגרותם/זקנתם, היו רוצים לראות מי מילדיהם בעסק בשלב ראשון, לעזרה, ולאחר מכן כממשיך.

סתירה זו מתחדדת במשפחות שקיום העסק אפשר לבני דור ההמשך, בחירה בתחומי עניין ועיסוק שהשכר (לפחות בשלב הקצר והבינוני) אינו גבוה בהם ונוצר פער בין "צרכיהם" הכלכלים כפי ש"הורגלו" אליהם בבית ובין יכולת השתכרותם. פער זה מחדד את בעיית המשכיותו של העסק, מכירתו ו/או שלוב של דרכים שנדבר עליהן בהמשך.

תופעה זו מחייבת התייחסות של המשפחה ודור המייסדים בשלב כזה בחייהם (שנות 50+) בו אפשר לטפל בבעיה בצורה מושכלת.

לאחר בחינת הנושא במשפחה (מומלץ בעזרה של יועץ חיצוני) ובאם מתברר שאין בכוונת מי מבני המשפחה להצטרף לעסק ולהוות "דור המשך", יש לבחון את החלופות האופטימאליות מבחינה כלכלית בהתמודדות עם המצב.

שתי החלופות העקריות הנהוגות הנן:
1. מכירת העסק.
2. הכנסת "ממשיך" שלא מבני המשפחה.

מכירת העסק: עסק משפחתי מחייב כמו כל עסק ואף יותר להערך למכירתו בצורה מושכלת תוך הבטחה של "הצפת הערך" האמיתי שלו לקונה הפוטנציאלי דבר שדורש הכנה של מספר שנים .
כמו כן יש לשקול את נכונות המייסדים להעביר את העסק בצורה מסודרת על ציר זמן עם הבטחת תמורה ראויה למהלך זה.

הכנסת "ממשיך" שלא מבני המשפחה: מהלך זה זוכה בשנים האחרונות לפופולאריות ומועדף במקרים רבים על מכירה ומבטיח ברוב המקרים המשכיות שליטת המשפחה על רכושה תוך שיתוף ברכוש זה (כמיעוט מתוגמל היטב) גורם חיצוני (עובד ותיק מיומן ו/או דמות "מגויסת" מחוץ לעסק).

מהלך כזה הנו מורכב יותר ממהלך המכירה אך ללא ספק מומלץ.
מהלך כזה יתבצע בשלבים מוגדרים כתוכנית הכוללת בחירת המועמד/ת כניסתו לתפקיד לתקופת נסיון ונקודות ציון דרך לכניסתו כשותף וההסדרים הכלכלים הקשורים בכך.
תכנית כזו מטבעה לוקחת זמן רב יותר וכדאי להתחיל בה ממש ברגע שברור למשפחה מצב "היורש".(בן/ת ממשיך).

בשני המקרים המוצגים כאן יש הכרח לבצע המהלך כחלק מתוכנית כוללת של "הורשת" רכוש המשפחה שכדאי ומומלץ לבצעו כתהליך משותף לבני המשפחה שהתוצר הסופי בו הוא "אמנת משפחה" ?מערכת הסכמים של כל בני המשפחה על מכלול הנושאים הקשורים ברכוש המשפחה ובמורשת.

במקרים כאלה יש לבצע את המהלכים בלווי יעוץ חיצוני בעל ידע ורגישות וניסיון רב בתחום העסקים המשפחתיים.

עזי. י. גרסטנר יועץ ניהול וייזום פרוייקטים נשיא לשכת היועצים העסקיים בישראל http://www.ibca.org.il יעוץ לחברות משפחתיות ושותפויות קטנות ובינוניות בתחום מיזוגים, מיסוד הניהול, הכולל הקמת והפעלת הנהלות ברמות השונות בעסק, מהלך המבטיח שפור התקשורת והרגשת שייכות של עובדים שאינם בני המשפחה. התייחסות עסקית למרכיב המשפחתי המאופיין לרוב בהבאת רגשות ואירועים שאינם רלוונטיים לעסק למערך קבלת ההחלטות. נטרול מתחים והכנסת אוירה עניינית למערכת העסקית דבר הניתן לבצוע לרוב בהתערבות חיצונית בלבד. חבר בארגון המוביל בעולם של יועצים לעסקים משפחתים ושותפויות www.ffi.org
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב