להיות הטובים ביותר
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

להיות הטובים ביותר 

מאת    [ 02/09/2009 ]
מילים במאמר: 1154   [ נצפה 2201 פעמים ]

 
 

התמודדות עם דילמות ערכיות ומוסריות

 

מוגש בהערכה ובכבוד למגורשי גוש קטיף

 

כיצד מתמודדים עם בעיות שכליות ורגשיות עם דילמות ערכיות ומציאותיות המתחוללות במדינה, היש כלים ודרכים להתחזק אל מול צבא ומדינה הגורמים להתנתקות מהבית , פסיכולוגים רבים מנתחים דרכי התמודדות עם אבל , עם משברים נפשיים, עם טראומות , הם מאבחנים , עם חוסר ודאות קיימית , כיצד עומדים אל מול קשיים הנובעים מעקירה מהבית מהסביבה ומאי קיום הבטחות, במהלך שנים אין תשובות לעקורים , בהרצאות של מביני דבר - המומחים להתמודדות מול קשיים אלו, בשיחות עם חברים וידידים "הסובלים" עד היום , המביעים, כעס תסכול , כיצד מטפלים בחוסן לאנשים אלה?

לבי לבי עם האנשים הסובלים אך לדעתי הדרכים, הנתיבים החשובים והיעילים אינם ממוקדים מבחינה פסיכולוגית. כן- יש להקשיב , להבין לשמוע כל אדם אך לא די בכך, עלינו ליצור בכל הסובלים רוח איתנה של רצון להיות הטובים ביותר אסור לנו רק להבין סבלם, אלא לעורר בהם את המוטיבציה להיות המצוינים . לחשוב ביחד איך? כיצד? באיזה כלים להשתמש? כדי שהמבוגרים ואף הצעירים יהיו הטובים ביותר. לא לוותר, להעצים ראש מורם וזקוף לטפח דמוי עצמי חיובי וריאלי.

הפסיכולוגים צריכים לאתר בכל אדם - בכל מגורש , מבוגר גבר או אישה את הכישורים הטמונים בהם לבדוק במה ובאלו תחומים כל אחד מהם הוא בעל יכולת למצוינות או אז לאתר את הכלים המתאימים כדי לטפח את הטוב שבכל אדם ולטפחו למצוינות.

רובם של מגורשים חילוניים ודתיים הם אנשים נפלאים, בעלי אמונה בעם ישראל ובארץ ישראל כולם בעלי אמונה בעצמם וביכולתם שלהם חובה עלינו לנצל אמונה זו בעצמם ובאמונה בנצח - בעם ישראל הנצחי, כדי לפתח בהם איכות אישית וקהילתית. למצוא כל נתיב כדי לעודד אותם נפשית ופיזית כדי להיות הטובים ביותר.

ארשה לעצמי הפעם לספר משהו מעברי שלי, בקטנותי גדלתי בבית שכמות האוכל לא היה הפן האיתן בביתנו , התמודדנו שנים רבות עם לחם מרגרינה בצל ומלח כמובן, נשלחתי ללמוד במקווה ישראל כי הורי שמעו ששם במוסד חינוכי זה יש אוכל. אך במקום להיות "מסכן" למדתי מגיסי שהיה בוגר "אשוויץ" עם מספר על ידו. כי אפשר לנצח להצליח ולהצטיין גם אחרי שסובלים באופן הנוראי ביותר - שנים במחנה ההשמדה - אשוויץ. לחם מרגרינה בצל ומלח לא היו מנת חלקו, ממנו שאבתי את הרצון והשאיפות לרוץ קדימה לזקוף ראש ולטפח דמוי עצמי חיובי ולרצות להיות הטוב ביותר.

הפגישה בצנחנים בתקופת "הסדיר" ובמילואים עם חבריי הקרובים אף הוא גרם לתסכול - רובם ככולם היו קיבוצניקים חילוניים בעליי בטחון עצמי מוגזם ואנוכי בן דתי צריך להתמודד מולם כן... כן... ניצחתי כי רציתי להצליח. בויכוחים ללא סוף על תורה ואמונה על תורה ומדע על ארצנו שלנו כי היא שייכת לנו בגלל תורתנו , הם היו הרוב מבחינה מספרית וצעקנית אך אנוכי לא ויתרתי הייתי חדור אמונה - אני מנצח בכל מצב בהמשך כאיש חינוך ומפקח הכרתי היטב את החינוך הממלכתי בהיותי

מפקח של מדעי הטבע בתחילת דרכי כמפקח, שם ראיתי "האימפריות" של החינוך הממלכתי אל מול המבנים העלובים של החינוך הדתי. נכון, חשתי תסכול נוראי,אך האמנתי בהם,באנשים ,בי בעצמי ,כי חשוב להיות הטוב ביותר.מעולם לא התלוננתי על חוסר שיוויון זה-לא... לא...הייתי מסכן-מתלונן.

רבים מהמנהלים ומהמורים שפגשתי בתחילת דרכי כמפקח היו בעלי ,סבל,צער,כאב,תסכול על הכול הפעולה שנקטתי כל חיי בפיקוח הייתה ,להתמודד עם מורים ומנהלים לזקוף קומתם ולהחדיר בהם אמונה כי ניתן להיות הטוב ביותר.

העברתי לכולם לכל חברי המפקחים ודרכם למנהלים כי ה"אחריות" להיות הטובים ביותר היא על שכמנו.

אנו נושאים על גבינו את האחריות לכל הצלחה עם נפנים בתוכנו את ה"אמונה" כי ניתן ואפשר להצליח להתגבר על כל בעיה ולהצטיין בכל משימה אם רק נאמין בנו ביכולתנו שלנו להיות הטובים ביותר.

החינוך הדתי במחוז תל אביב הגיע להישגים הטובים בארץ,במיצב ובזכאות לבחינות הבגרות 81% הישגים נפלאים הכוללים אוכלוסיות גם... גם... קשות איתם טיפסנו במעלה ההר וכבשנו כל יעד .

ככל שהחדרנו בכולם ואת האחריות והאמונה כי ניתן לנצח בכל תחום הכל תלוי בנו- ניצחנו בכל.

חשבתי בזמנו,כי השכלתו האישית של כל מפקח מנהל ומורה מהווים את התשתית העיקרית להצלחה. תוך שנים מועטות היו כל המפקחים המנהלים בעלי תואר שני לפחות. כן,הם שוחררו מיום עבודה בהמלצתי -כדי לפתח השכלתם לפיתוח המוח, המה,המנהלים עודדו מורים רבים ללמוד וללמוד כדי להיות הטובים ביותר .

כך עלינו לנהוג עם המגורשים של גוש קטיף, צריך לאתר בלכל אחד נקודות החוזק שבו ולעודד אותו לפתח תחום זה לעומק ולרוחב ולטפח בהם אמונה להיות הטובים ביותר.

כל עובד ועמל בתחומו (צריך לקבל מאיתנו עידוד ואהבה והרבה מוטיבציה כדי שיתגבר ריגשית ושיכלית על גירוש נוראי מהבית. להיות הטובים ביותר.אף אחד לא ירחם עליהם אם הם לא יהיו מסכנים ,זקיפות קומה נפשית ומעשית,להצטיין בכל תחום היא הקוד לניצחון.מערכת החינוך,הפיקוח המדריכים והמנהלית חייבים לטפל בנוער המגורש בדרך מתודית זו,להגביר בהם את המוטיבציה להיות הטובים ביותר,לדאוג לכלים מתודיים שיהוו תשתית להתמודד עם הרגשות והעיקר החדרה שכלית אמונית להיות הטוב ביותר,חשוב להגביר לימודי מוזיקה שירה ורינה הגורמות לשמחה, ככל שנגביר בהם כל דרך וכל דידקטיקה היכולה לגרום לשמחה נוכל יותר ויותר להצליח במתודה ולהיות הטובים ביותר, זוהי המתכונת והמתודה החשובה ביותר להצלחה.החדרת האמונה הפנימית לכל אחד ילדים נערים ומבוגרים .להאמין ביכולתם!!!!!!!!

לפתח כישוריהם בהם הם ניחנים לפתח את התחומים החזקים האלה שיהיו יותר חזקים כדי להיות הטובים ביותר.

חשוב לי לציין שכל מי שבמהלך 40 שנות עמלי במשרד החינוך -ניסה לפגוע בעמלי החינוכי והיו רבים כמותם, וכל הקנאים למיניהם שניסו לחבל בהישגים- לא זכו בד"כ להתמודדות חזיתית מצידי אל מול הקשיים והתגובות השליליות שלהם.

המה בהתנהגותם השלילית והביקורתית גרמו לי לעידוד המוטיבציה להיות הרבה יותר טוב.

וכך ניצחתי!

ניצחון במגרש שלי- כמו שכל ספורטאי יודע שקל יותר לנצח במגרש הביתי שלך, אז המגרש שלי לביטחון הוא להיות הטובים ביותר. זו המתכונת שצריכה להיות נר לרגלינו.

יש לעיתים תחושת נקם לאדם כאשר פוגעים בו, מגרשים אותו מביתו, או סתם עושים לו צרות למרות שעמלו יש בו יושר והגינות. לעיתים מתחוללת בראשו, בשכלו ובחלק הרגשי של האדם.רגשות נקם, הוא עושה לי צרות........, אני אנסה להחזיר לו כגמולו......

לא.. לא... לא..!

זו לא הדרך!

אם רצוננו לנקום בעינים צרות, בפוגעים בנו,עלינו לפעול ברוח אחרת ברוח חיוביות ואיתנה, למצוא כל נתיב וכל שביל כדי לאתר כל הכלים כדי להיות הטובים ביותר. זו הדרך זו המתכונת ,"להתנקם" במתנכלים לנו, להצליח ולהצטיין בתחומים בהם אנו חזקים, ניסיוני מראה כי ככל שנצטיין כך נחליש את הרוצים בכשלוננו וננצח.

ועוד משהו אישי- עם אותה תפיסת עולם של התמודדות חזיתית אל מול האחרים כדי להיות הטובים ביותר, הקמתי משפחה לתפארת, אשתי היקרה נתנה לי את כל העידוד והתקווה כדי להוביל, להשפיע, ולהנהיג.

כך הקמנו יחד משפחה ילדים ונכדים ובהם אנו מחדירים מקרינים את האמונה בנו בעצמנו ביכולתנו כדי להתמודד.

לנצח מול העולם ולהיות הטובים ביותר, יחדיו אנו בונים הקן המשפחתי המשולב בחברים ובידידי נפש בקהילה ומחוצה לה.כדי שיחדיו ניצור חיי חברה המסייעים לכולנו לכל החברה להיות הטובים ביותר.

עקרון נוסף, חשוב משמעותי ומהותי הוא השפעת החברה בכל גיל במיוחד בדור הצעיר אך גם המבוגרים- מתמודדים עם יותר עוצמה עם בעיות עם דילמות ותהיות כאשר החברה -מוקד חשוב מאוד בסיוע למגורשים, כדי לזקוף קומתה ולהשריש בהם ביטחון אישי/ כדי לנוע קדימה ולהצטיין, להיות הטובים ביותר, בניית חיי החברה, קהילה תומכת, החברים שמסביב מהווים עוגן הצלה וגלגל עזר כדי לצוף למעלה עם ראש זקוף כדי להיות הטובים ביותר.

- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה

- תואר שלישי בחינוך במנהיגות

משרות במשרד החינוך:
- 3 שנים מפקח על מדעי הטבע
- 12 שנים מפקח כולל
- 10 שנים מפקח מחוזי

בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם

ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב